Skoči na vsebino

Svetovna finančna/gospodarska kriza - nove vrednote pa so?


ImenitnaPriložnost

Priporočene objave

Hm, naročil sem spremembo tvojega osebnega prepričanja. Malo prej, se spominjaš? To ni v skladu z mojimi navodili...

Prosim, spremeni ga..

lp

bv

Moram priznat, da so tvoja navodila zelo nejasna (ali pa je samo v meni problem). :closedeyes:

Ja, mogoče pa bom res spremenila mnenje ... nekega dne... :rolleyes: Obljubim, da boš prvi izvedel, ko bo tako daleč :winkiss:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moram priznat, da so tvoja navodila zelo nejasna (ali pa je samo v meni problem). :closedeyes:

Ja, mogoče pa bom res spremenila mnenje ... nekega dne... :rolleyes: Obljubim, da boš prvi izvedel, ko bo tako daleč :winkiss:

:whistle: :rolleyes:

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Svet obrača glavo stran ... večina ljudi tega trpljenja niti ne vidi oz. vidi na TV kak prispevek, nato pa ob izjavi "kako grozno" preklopi na drugi kanal in si odpre naslednje pivo ...

Ko zaradi teh grozot ne bomo več imeli miru - ne podnevi in ne ponoči, ko ne bomo mogli več brez totalno slabega občutka pojesti kosila v restavraciji, spiti koktajl na zabavi, iti na križarjenje na Karibe, kupiti si še ene hlače (čeprav imamo doma vsaj 10 takih, ki jih ne nosimo več, ker niso "in"), ... takrat se bodo začele stvari spreminjati na bolje. Mi jih bomo začeli spreminjati na bolje - s tem, da se bomo odrekli vsemu nepotrebnemu luksuzu, prenehali najemati kredite za ta nepotreben luksuz, prenehali financirati že tako preveč bogate, ter te presežke raje namenili tistim, ki nimajo zagotovljene niti osnovne eksisrence. Pa te ljudi niti ni potrebno iti daleč iskat - samo okoli sebe se moramo ozreti ...

Z leti začnem malce širše gledati.Zakaj bi pa podpiral "uboge" ?

Ali bi postali starši otrokom sveta ? Hja če ste bili zraven pri spočetju potem že.

Namesto zavedanja o posledicah rojstva otroka za njega samega , poslušamo floskule o "svetosti" življenja.

Več kot imajo sužnji otrok , več sužnjev bo za gospodarje.

Cel sistem "dobrote" se bo začel rušiti šele ob spoznanju ,da ti črnčki z lepimi učki hlepijo po škorjici kruha tvojega otroka.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z leti začnem malce širše gledati.Zakaj bi pa podpiral "uboge" ?

Sirina tvojega pogleda pokaze, kako ozko gledas na svet okrog sebe.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Slo niti ne bi smela zadeti svetovna fin. kriza (bomo videli čez cca 6 mesecev), ker nas je količinsko malo in bi se dalo znotraj države vse porihtat, samo če ne bi bili v večini toliko požrešni do luksuz -a/-ov :doze: . Drugače pa dam @buzdovanu in @matjuški, deloma kar prou.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Slo niti ne bi smela zadeti svetovna fin. kriza (bomo videli čez cca 6 mesecev), ker nas je količinsko malo in bi se dalo znotraj države vse porihtat, samo če ne bi bili v večini toliko požrešni do luksuz -a/-ov :doze: . Drugače pa dam @buzdovanu in @matjuški, deloma kar prou.

Port folio, težko boš utemeljil svoje mnenje. Kako pa potem pojasnjuješ odliv denarja iz cele vzhodne evrope in azije v ZDA?

Pa padce borznih indeksov po celem svetu (še najmanj v ZDA), in trenutno sesedanje tečaja USD.

Pa ustanavljanje državnih investicijskih skladov v Kitajski, Rusiji, arabskih državah,

pa trenutno sesipanje deviznih tečajev držav bivše SZ /samo Ukrajinska grivna je padla za 20 % v enem tednu), pa tudi v državah EU, ki niso v sistemu Eura, pa bankrot Islandije...

Malo preveč da bi se odpravilo z izjavo "samo preveč luksuza smo hoteli".

Ja, pozabil. Pa odpustitev cca 300.000 dobro plačanih bančnikov, borznikov, analitikov,... samo v ZDA? propad 140 hedge skladov samo iz ZDA, ki vlagajo v aziji? Pa to, da je cca 10 % ameriških upokojencev ostalo brez pokojnin?

In zakaj sedaj azijski indeksi rastejo (cca 20 % v enem tednu), pa katasrofda USD proti Euru in svetovnim valutam v zadnjih 14 dneh?

In ameriška borza raste šele 1 teden, torej teden kasni od azijskih borz. Zakaj nafti cene tako skromno rastejo kljub katastrofi dolarja in zmanjšanju proizvodnje OPEC? Še Rusija se je uskladila z OPEC, kljub temu, da ne more zmanjšat proizvodnje. Če bi jo, bi nafta v naftovodih zmrznila, skladišč pa nima, da bi jo uskladiščila.

Pa še pa še...

No Slovenijo potlači med devizne odlive, pa med neposredno prizadete zaradi pomanjkanja denarja v finančnem sektorju, (poesbej nakup trajnih dobrin na kredit), pa tudi kot dobavitelja v reproverigah (za Slovenijo je najpomembnejša proizvodnja sestavnih delov za avte).

lp

bv

hm. sem se pa razpisal...

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

To ni kriza kar se sedaj dogaja. Prihajajo boljši časi, če se bo vse odvilo kot je treba.

Ja, maš prav, res ni kriza, pač pa depresija.

Boljši časi - za koga in na čigav račun? Se bojim, da bo nas navadne smrtnike šlo še malo navzdol - do podna je namreč še daleč ... :mellow:

Popravljeno . Popravil MATjuska
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@bojanov: Lepo povedano .) Sem prepozno napisal prejšni "post" :trance_33_sleep:

Slovenija je itak preveč vpeta v svetovne finančne tokove. Trenutno prave recesije še ni oz. je prehodna, ko pa bodo padli prvi finančni sektorji, na to še čakamo, kot sem že omenil v prvi polovici 2009 (čez cca 6 mesecev) bo vse jasno. Samo temu bi se deloma lahko izognili z zniževanjem davčne stopnje, podkrepit sektor za razvoj in raziskave, . . . . . itd. Teh ukrepov je bilo na voljo pred tem letom, še pred zlomom, ki se je začel avgusta lani na ameriškem hipotekarnem trgu, takrat je zadelo tudi nekatere EU banke, ki so vlagale v tvegane papirje. Se mi zdi, da je je nekako EU zaje... stvar, ker ni še naprej krepila EURO na mednarodnem deviznem trgu. V bistvu mi se lahko tu samo "tipkamo", ker produktivnosti, razen deljenja mnenj tu jaz ne vidim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@bojanov: Lepo povedano .) Sem prepozno napisal prejšni "post" :trance_33_sleep:

Slovenija je itak preveč vpeta v svetovne finančne tokove. Trenutno prave recesije še ni oz. je prehodna, ko pa bodo padli prvi finančni sektorji, na to še čakamo, kot sem že omenil v prvi polovici 2009 (čez cca 6 mesecev) bo vse jasno. Samo temu bi se deloma lahko izognili z zniževanjem davčne stopnje, podkrepit sektor za razvoj in raziskave, . . . . . itd. Teh ukrepov je bilo na voljo pred tem letom, še pred zlomom, ki se je začel avgusta lani na ameriškem hipotekarnem trgu, takrat je zadelo tudi nekatere EU banke, ki so vlagale v tvegane papirje. Se mi zdi, da je je nekako EU zaje... stvar, ker ni še naprej krepila EURO na mednarodnem deviznem trgu. V bistvu mi se lahko tu samo "tipkamo", ker produktivnosti, razen deljenja mnenj tu jaz ne vidim.

Zlom se je začel bistveno prej. Če gledaš ameriške kriminalke, tam vedno sledijo denarju. Tudi tu poglej, kdaj in kam se je začel selit denar, kdaj in kam se je nehal. Takoj bo jasno. Hipotekarni trg je bil samo balonček, vreden 10 mrd USD, ki ni mogel povzročiti zloma 10.000 mrd USD samo v ZDA.

Zame so američani namenoma sesuli tečaje na vsem svetu, brez ali z hipotekarnimi obveznicami. Tudi tistih 50 mrd USD hipotekarnih obveznic v Evropi ne bi moglo sesuti bančnega sistema v Evropi. Cela Slovenija je imela za cca 6 mio USD hipotekrnih obveznic in derivatov. Z levo roko bi lahko poplačali tako izgubo.

Jaz bi se raje ozrl v ustanovitev državnih investicijskih skladov BRIC, OPEC in Koreje, uvedbo tudi drugih valut v poravnavo pri trgovini z nafto (kdaj je bil napad na Irak, mesec po tistem, ko je Husein napovedal, da bo svojo nafto prodajal samo še za EVRE), borzni naftni balon, hedge sklade, opcije, kreditne kapice in podbne stvari. Ja, pa surovinske balone, kredite na kreditnih karticah v ZDA in podobno.

No, pa še marsikaj drugega je...

Tako da kriza je bila poleti že v razmahu, samo ljudje nismo slišali zanjo, saj je rohnela samo med borznimi strokovnjaki in "strokovnjaki", upravitelji raznih skladov, trgovcci na FOREX-u in podobno. Šele potem se je začela tudi v finančnem sektorju in nazadnje v realnem.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če je finančna kriza prizadela SLO ali ne ne mislim ugotavljat, je pa panika in negotovost in to se pozna pri naročilih in poslih. to vam lahko potrdim iz prve roke ker se meni na poslu nenormalno pozna in če ne bo kmalu kaj boljše bom moral resno razmišljati kaj početi v prihodnjosti. lačen sicer ne bom ampak saj človek dela še za kaj več kot samo za golo preživetje :headbang:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če je finančna kriza prizadela SLO ali ne ne mislim ugotavljat, je pa panika in negotovost in to se pozna pri naročilih in poslih. to vam lahko potrdim iz prve roke ker se meni na poslu nenormalno pozna in če ne bo kmalu kaj boljše bom moral resno razmišljati kaj početi v prihodnjosti. lačen sicer ne bom ampak saj človek dela še za kaj več kot samo za golo preživetje :headbang:

Ja Pervy, vedno več nas je takih ... :closedeyes:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

skratka, finančni sektor nima nič skupnega z realnostjo. realnost je samo posledica teh fiktivno ustvarjenih...ee...fikcij. zelo poenostavljeno. :closedeyes:

nekaj o ukrepih vlade: http://delo.si/clanek/73057

Popravljeno . Popravil GorazdH
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

skratka, finančni sektor nima nič skupnega z realnostjo. realnost je samo posledica teh fiktivno ustvarjenih...ee...fikcij. zelo poenostavljeno. :closedeyes:

GorazdH, žal. finančni sektor ima veliko z realnim. Samo nobene potrebe ni bilo, da se kriza iz finančnega preseli v realni. Tu so z napačnimi ukrepi zdravili finančni sektor. Namesto da bi pustili, da se baloni finančnega sektorja razpočijo in z znižanjem obrestnih mer za depozite bank pri centralni banki pospeši obtok denarja, so pustili, da banke zaustavijo denarni obtok v svetu. To pa je preselilo krizo v realni sektor.

No, vse skupaj je moje mnenje, Ni biblija, kateri je treba slediti.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdi se mi ironično, da države dajejo podpore bankam(ki na nek način zakuhale krizo) in ne proizvodnim podjetjem, ki ustvarjajo dodano vrednost. Banka sama po sebi je NIČ-če vsi ves denar dvignemo iz neke banke to pomeni, da te banke ni več!

Še vedno pa me zanima zakaj Japonski jen raste kljub temu, da imajo tudi tam krizo?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdi se mi ironično, da države dajejo podpore bankam(ki na nek način zakuhale krizo) in ne proizvodnim podjetjem, ki ustvarjajo dodano vrednost. Banka sama po sebi je NIČ-če vsi ves denar dvignemo iz neke banke to pomeni, da te banke ni več!

Še vedno pa me zanima zakaj Japonski jen raste kljub temu, da imajo tudi tam krizo?

Poglej si pekinško borzo in dogajanje na njej, pa ti bo jasno. Ravno tako kot rastejo EURO, Juan, tudi jen raste na padanju deleža USD v svetovni trgovini

Kratkoročno je pa še nekaj. Če opazuješ razmerje AUD:JEN, boš videl, da skladi šortajo na razmerju JEN:AUD in s tem spreminjajo tečaje tudi jen:EUR.

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa kaj ma Peking zraven, če je to glavno mesto Kitajske? :?

Če se ti ljubi bi prosil malo bolj po domače... po fohu sem strojnik in mi smo bolj straight-forward tipi...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa kaj ma Peking zraven, če je to glavno mesto Kitajske? :?

Če se ti ljubi bi prosil malo bolj po domače... po fohu sem strojnik in mi smo bolj straight-forward tipi...

Odgovor je preprost. Cene surovin v svetu so padle. Tudi nafte. Kitajska je do sedaj rasla s stopnjami cca 8 -9 % na leto s povečevanjem prodaje v ZDA. Tam se je potrošnja ustavila. Japonska pa je imela dvojno vlogo. Pordajala je Kitajcem stroje in prodajala neposredno v ZDA.

Po ustavitvi prodaje v ZDA pa je Kitajska začela z javnimi deli doma. 400 mrd USD je vložila v lastno potrošnjo in s tem zmanjšala pritisk na izvoz v ZDA. Japonska pa je bila v krizi zaradi prodaje v ZDA, sedaj pa se ji je spet odprl kitajski trg. Japonci so močni v strojni industriji in se jim odpira kitajski trg.

Zato se jim pozna razplet na Kitajskem.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Recesija je bila lani, ko sem bil brezposelen. Letos je ne čutim, ker ne more biti slabše kot lani.

Fuck them all (Mylene Farmer)

Ko države ne bo več (to je v bistvu že sedaj, ko je samo še politika in zaposleni v njej), bomo morda bolj zadovoljni.

Živela anarhija oz. človeka vredno življenje (samo za Carnivore in Echelon).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem doživel dogodek pred dnevi v trgovini, bilo je nekako takole

možakar srednjih let na blagajni želi plačati z kartico,

pa mu prijazna prodajalka odgovori da ne gre, ker je kartica blokirana...

..in da mu jo mora odvzeti.

Možakarju je malo nerodno, želi plačati z gotovino, pa nima dovolj...

..na koncu popeni, rekoč že dva meseca ni dobil plače, samo neko akontacijo in

banka mu gre zapret račun, banka ki ji naša država veselo daje jamstva v miljardah €,

iz proračuna v katerega on plačuje...

Možakar pusti vse na blagajni in z drobižom ki ga ima v žepu gre na pir.

Mogoče bo naslednjič šel po gun :evilgrin:

p.s. koji vrag rabimo take banke, najprej smo jih sanirali, sedaj jim dajemo jamstva, oni pa...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem doživel dogodek pred dnevi v trgovini, bilo je nekako takole

možakar srednjih let na blagajni želi plačati z kartico,

pa mu prijazna prodajalka odgovori da ne gre, ker je kartica blokirana...

..in da mu jo mora odvzeti.

Možakarju je malo nerodno, želi plačati z gotovino, pa nima dovolj...

..na koncu popeni, rekoč že dva meseca ni dobil plače, samo neko akontacijo in

banka mu gre zapret račun, banka ki ji naša država veselo daje jamstva v miljardah €,

iz proračuna v katerega on plačuje...

Možakar pusti vse na blagajni in z drobižom ki ga ima v žepu gre na pir.

Mogoče bo naslednjič šel po gun :evilgrin:

p.s. koji vrag rabimo take banke, najprej smo jih sanirali, sedaj jim dajemo jamstva, oni pa...

Bremzl 90 % vseh prilivov v proračun plača 10 % fizikalcev z najvišjimi dohodki in firme. Tako da tisti možak plača bore mali del proračuna.

Poleg tega bi bil zelo vesel, če bi vedel, kje je banka, ki dovoli trošenje denarja brez možnosti vračila preko salda. Takoj se postavim v vrsto in vzamem denarja, kolikor mi ga da. Preko golše se zapufam, če ni treba vrniti.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bremzl 90 % vseh prilivov v proračun plača 10 % fizikalcev z najvišjimi dohodki in firme. Tako da tisti možak plača bore mali del proračuna.

Poleg tega bi bil zelo vesel, če bi vedel, kje je banka, ki dovoli trošenje denarja brez možnosti vračila preko salda. Takoj se postavim v vrsto in vzamem denarja, kolikor mi ga da. Preko golše se zapufam, če ni treba vrniti.

lp

bv

tistih zgornjih 10 % so pa res previ fizikalci ja :headbang:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bremzl 90 % vseh prilivov v proračun plača 10 % fizikalcev z najvišjimi dohodki in firme. Tako da tisti možak plača bore mali del proračuna.

Poleg tega bi bil zelo vesel, če bi vedel, kje je banka, ki dovoli trošenje denarja brez možnosti vračila preko salda. Takoj se postavim v vrsto in vzamem denarja, kolikor mi ga da. Preko golše se zapufam, če ni treba vrniti.

lp

bv

A lahko to mogoče nekoliko bolj razložiš ?

Ko gledam izračune plač si upam trditi, da kar vsak zaposleni plačuje praktično tolko kot dobi v žep tudi v proračun in para-proračun (spiz, zdravstvo). In ne, tega ne plačujejo firme, tudi tisti del, ki ga kao plačujejo delodajalci je del plače (strošek dela).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A lahko to mogoče nekoliko bolj razložiš ?

Ko gledam izračune plač si upam trditi, da kar vsak zaposleni plačuje praktično tolko kot dobi v žep tudi v proračun in para-proračun (spiz, zdravstvo). In ne, tega ne plačujejo firme, tudi tisti del, ki ga kao plačujejo delodajalci je del plače (strošek dela).

Pojasnilo je enostavno. Poglej koliko zaposleni skupaj plačajo davkov, ... in primerjajz vsemi 4 podračuni proračuna. Takoj boš videl razmerje.

Od plačanih davkov ki jih plačajo zaposleni ne pokriješ niti stroškov šolstva. No, mimogrede. Če nekdo dobi recimo plače 2.000 EUR. Koliko je taka plača strošek podjetja. Z vsemi prispevki od dobička in ostalim cca 6000 EUR.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!