Skoči na vsebino

Digitalni fotoaparat


Priporočene objave

star pregovor iz cajtev ko smo preko srbsko-hrvaških knjig študirali klasično fotografijo - "Loše vreme, dobra slika!"

slikat v močnem soncu je največja katastrofa, če imaš pretemne slike lahko "rešiš" barve, če je preosvetljeno nimaš več kaj za delat :headbang:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

slikat v močnem soncu je največja katastrofa, če imaš pretemne slike lahko "rešiš" barve, če je preosvetljeno nimaš več kaj za delat :headbang:

Samo ce cas ni pravi. Ce je sonce mocno (in ne sveti v kamero :)) pac uporabis (ali pa aparat sam) 1/4000s ali 1/8000. Problem pri "slabsih" aparatih je najmanjsa zaslonka 8 in cas 1/2000. Ce je svetlo je tole premalo in se slika prezge. Z zaslonko f/40 naprimer lohk slikas direktno v sonce, pa je sonce temno pr 1/4000s

Hocem pa reci da sem prejle navedel par razlogov za slikanke s trotelziher aparati (kompakti) ki pac nimajo vrhunskih sposobnosti...

Janez

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

khm...

tole z zaslonko pa ne bo držalo do veke vekov...

odprta zaslonka daje zelo malo globinske ostrine in ta je pri takšnh zadevščnah zelo zelo zaželena

in slikanje v soncu prav tako ne daje absolutno najboljših rezultatov.

Bolj kot od zaslonke je za globinsko ostrino pomembna goriscnica. In mali kompakti imajo goriscnice okrog 5mm itd.. tako da zaslonka 4 naprimer ponudi ze kar neki globinske ostrine. Ce mas pa SLR, pa recimo goriscnico 100mm, je pa pri zaslonki 4 ostrine 1cm mogoce... imas prav za sonce, vendar mislim da saturacija in globina barv itd nista prevec pomembni ce zelis slikat motorje itd na grobniku :) pa se se zaslonko lahko pripres in s tem popravis globinsko ostrino ipd..

Janez

Se par fotk v hudem soncu (lanskoletna dirka v Krskem)

post-17251-1211559604_thumb.jpgpost-17251-1211559590_thumb.jpg

post-17251-1211559575_thumb.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Se par fotk v hudem soncu (lanskoletna dirka v Krskem)

maš prav ampak te fotke so precej v photoshopu naspidirane v farbah ker se vidi po prehodih.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bolj kot od zaslonke je za globinsko ostrino pomembna goriscnica. In mali kompakti imajo goriscnice okrog 5mm itd.. tako da zaslonka 4 naprimer ponudi ze kar neki globinske ostrine. Ce mas pa SLR, pa recimo goriscnico 100mm, je pa pri zaslonki 4 ostrine 1cm mogoce... imas prav za sonce, vendar mislim da saturacija in globina barv itd nista prevec pomembni ce zelis slikat motorje itd na grobniku :) pa se se zaslonko lahko pripres in s tem popravis globinsko ostrino ipd..

Janez

fajn..kaj na rečem. teorija je zakon.

raceland lani

  • Proizvajalec: NIKON CORPORATION
  • Model: NIKON D80
  • Slikano: 26. avg, 2007 ob 13:13
  • Svetlobna prepustnost: f/6.3
  • Goriščna razdalja: 300.00 mm
  • Ekspozicija: 0.0025 (1/400) s
  • Fleš: Ne
  • ISO ekviv.: 100

vm4VjbghJYmb62J6W6G-J4zgTec.jpg

Popravljeno . Popravil Nagaya
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bistvo se skriva v dejstvu da so kompakti lahko krasna zadevščina za fotografiranje still-life-a, portretkov, makra...pri športu pa so tako porazni, da sez njimi nima smisla zafrkavat sploh..

sploh glede na to da so cene vstopnih modelov SLRjev tako nizke, da je ponekod samo 50 € razlike med boljšo trotlo in SLRjem..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

bistvo se skriva v dejstvu da so kompakti lahko krasna zadevščina za fotografiranje still-life-a, portretkov, makra...pri športu pa so tako porazni, da sez njimi nima smisla zafrkavat sploh..

......ali pa je vecina motivov staticnih. (stavbe in podobni objekti se vecinoma bolj malo premikajo. press) :)

vsakemu svoje. po potrebi in zeljah.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Že dogo imam Canon G3 in z njim sem preslikal marsikaj...odličen aparat,vendar ga je malce povozil čas...medtem sem imel tudi Sony DSC F828 z fiksno zaslonko 2.0 čez celo področje objektiva...vendar sem slednjega prodal...imel sem celo zunanji dodaten originalni flash, pa so bile slike v prostoru boljše z originalnim ali celo boljše z G3...

Zdaj pa sem malce pogledoval za malo bolšimi kompakti kot je Olympus UZ-570 (20x optični zum z dvojnim stabilizatojem slike,face detect.. .) je pa res,da je cenovno dokaj blizu že nekaj zrcalno refleksnih digitalcev (Canon 450, pa Nikoni D60, D40x oz nekaj več za D80+ še objektivi) , ki pa jih ne morem vzeti povsod s sabo,sploh ne na motorju.

A ima že kdo v lasti UZ570, da mi da kakšne podatke o tem kako se obnese? Za UZ560 sem slišal že nekaj pohval...čeprav sem še nedolgo nazaj pogledoval tudi nekatere Fuji-jeve modele,a so imeli nekateri boljši kar nekaj tehničnih napak...

Popravljeno . Popravil roadbuster
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 mesecev pozneje...

Da mal oživim temo, vas bom nekaj vprašal; kupujem digitalca in se nikakor ne morem odločiti med številnimi modeli. Izbral sem jih nekaj, rad pa bi, da mi poveste kateri je najboljša izbira in zakaj, kupujem pa nekje okoli 300€. Gledal sem:

Panasonic Lumix FZ18 (350€)

Nikon Coolpix P80 (355€)

Sony Cyber Shot DSC H50 (320€)

Canon Powershot S5 IS (305€), zraven kartica 2GB

Gre se mi predvsem zato, da ima aparat dosti optičnega zooma, kaj dosti se s slikami ne mislim igrati (Photoshop itd...). Kaj priporočate?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da mal oživim temo, vas bom nekaj vprašal; kupujem digitalca in se nikakor ne morem odločiti med številnimi modeli. Izbral sem jih nekaj, rad pa bi, da mi poveste kateri je najboljša izbira in zakaj, kupujem pa nekje okoli 300€. Gledal sem:

Panasonic Lumix FZ18 (350€)

Nikon Coolpix P80 (355€)

Sony Cyber Shot DSC H50 (320€)

Canon Powershot S5 IS (305€), zraven kartica 2GB

Gre se mi predvsem zato, da ima aparat dosti optičnega zooma, kaj dosti se s slikami ne mislim igrati (Photoshop itd.. .) . Kaj priporočate?

Sony DSC - H-9, 15x zoom

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim, da je to starejši model, ki ga je nasledil H50, ali se motim....aparata sta si vsekakor podobna. Nekako pa mi je sony še najmanj všeč od naštetih, še najbolj se nagibam h canonu, čeprav me mikata tudi nikkon in panasonic, ta še najbolj, saj ima leica leče, ki so zagotovo kvalitetne, kako je s fotoaparatom kot celota?

Nakako pa se mi poraja vprašanje, če se mi sploh splača dat 350€ za aparat. če dobim Canona sx100 z 10X zoomom za dobrih 200€ :hmm: Moram še malo razmisliti....kaj pa vi mislite?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da mal oživim temo, vas bom nekaj vprašal; kupujem digitalca in se nikakor ne morem odločiti med številnimi modeli. Izbral sem jih nekaj, rad pa bi, da mi poveste kateri je najboljša izbira in zakaj, kupujem pa nekje okoli 300€. Gledal sem:

Panasonic Lumix FZ18 (350€)

Nikon Coolpix P80 (355€)

Sony Cyber Shot DSC H50 (320€)

Canon Powershot S5 IS (305€), zraven kartica 2GB

Gre se mi predvsem zato, da ima aparat dosti optičnega zooma, kaj dosti se s slikami ne mislim igrati (Photoshop itd...). Kaj priporočate?

Jaz sem pred kratkim kupila Sony Cyber Shot DSC H50 in sem zelo zadovoljna, ma še remote control zraven, pa smile shooter funkcijo, ki je prejšnji canon ni imel. Zelo dobra zadeva. Za moje potrebe ima zooma čisto dovolj (preizkušeno v Brnu na gpju).

*Tehnične podrobnosti

Tehnične podrobnosti Opis: Podatki:

*efektivna ločljivost 9,1 MP

*ločljivost senzorja 1/2,3"

*senzor Super HAD CCD

*optični zoom 15x

*digitalni zoom 30x (skupaj)

*svetlobna vrednost f/2,7-4,5

*goriščna razdalja 6,3-63 mm

*ekvivalent 35mm 31-465 mm

*hitrost zaklopa avtomatsko 1/4-1/4000

*kompenzacija osvetlitve +/- 2,0 EV, v korakih po 1/ 3 EV

*pomnilniške kartice Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo. Memory Stick PRO Duo High Speed, Memory Stick PRO-HG Duo (enake hitrosti kot PRO Duo). Notranji pomnilnik (15 MB).

*zapis slik JPEG

*video zapis MPEG VX (MPEG-1)

*največja ločljivost 3456 x 2592

*druge ločljivosti 9M (3456 x 2592)

*5M (2592 x 1944)

*3M (2048 x 1536)

*VGA (640 x 480)

*3:2 (3456 x 2304)

*16:9 (3456 x 1944) / (1920 x 1080)

*video: QVGA: 320 x 240, 8,3 fps, MPEG Presentation, 320 x 240, 8,3 fps

*ISO vrednosti Da (samodejno, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200)

*makro ostrenje Široki kot: 1-neskončno, tele: 120-neskončno

*ravnovesje beline Auto, Daylight, Cloudy, Fluorescent1, Fluorescent2, Fluorescent3, Incandescent, Flash, One Push

*zaporedni posnetki 100 slik

*samosprožilec 0,64 s

*vgrajena bliskavica

*načini delovanja bliskavice Auto, Flash On, Slow Syncro, Flash Off; območje: 0,2-9,1 m (široki kot), 1,2-5,5 m (tele)

*zaslon 3,0" TFT LCD zaslon s 230.000 točkami, 100% vidno polje

*iskalo elektronsko, ločljivost 230.000 točk

*napajanje litij N- baterija NP-BG1, 300 posnetkov, 150 minut (standard CIPA z vključenim LCD-zaslonom)

dimenzije 116 x 81,4 x 86 mm

*masa 415 g (brez baterije in pomnilniške kartice)

*barva črn

*priključki terminal za široko uporabo s HD, hitri USB 2.0

*priloženo Picture Motion Browser Ver.3.0, Music Transfer, Aku. baterija (NP-BG1), polnilnik baterij, večnamen. kabel, nap. *kabel, naramni pas, CD, pokrov objektiva, pašček pokr. objektiva, senčilo objektiva (roža), prilag. obroček objektiva, brezž. dalj. up.

*drugo Smile Shutter, Super SteadyShot, retuširanje s fotoaparatom, vključno z odpravljanjem učinka rdečih oči in obrezovanjem, diaprojekcija visoke ločljivosti (HD) z glasbo za predvajanje na LCD-zaslonu fotoaparata ali televizorju s podporo za visoko ločljivost (16:9), s priloženim daljinskim upravljalnikom

1.bmp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede zooma, ki praviš da ga je bilo v Brnu dovolj, na kateri tribuni si bila in ali si uporabila ves zoom ali manj? Rad bi dobil neko predstavo, kolk zooma bi bilo nekje dovolj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

HI TinaRR! Nalepi kakšno sliko! Tehnične značilnosti in slike aparata lahko najdemo na spletu.

dive, teste si lahko prebereš na strani http://www.e-fotografija.si/ , g. Matjaž Intihar s sodelavci preizkusi veliko foto opreme in poda mnenje. Mogoče se boš potem lažje odločil.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

HI TinaRR! Nalepi kakšno sliko! Tehnične značilnosti in slike aparata lahko najdemo na spletu.

dive, teste si lahko prebereš na strani http://www.e-fotografija.si/ , g. Matjaž Intihar s sodelavci preizkusi veliko foto opreme in poda mnenje. Mogoče se boš potem lažje odločil.

Tule pa še tuji testi aparatov

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 leto pozneje...

Katerega kupit :hmm: Canon EOS 500D ali Nikon D3000 ali vaše menje za to vsoto denarja kaj se splača kupit. Lp

Mashina ti je že odgovoru, kaj se (trenutno) najbolj splača :photo:

Jst sem ravno pred kratkim kupoval in sem se dolgo odločal med 500d in d5000 (d3000 je še vedno dober, ampak ni primerljiv z canonom 500d) Konkurenca canonu 500D je Nikon D5000. Na koncu sem se odloču za nikona, ker mi je všeč vrtljivi lcd, lažje ga držim v roki ker je debelejši (žal je pa težji), dobil sem ga dokaj ugodno v big bangu v kitu z objektivom 18-105 VR, ki je precej boljsi od 18-55VR. Tako da sem za 50€ več dobil nikona z boljšim objektivom. Odločale so malenkosti. Oba modela sta na popolnoma enakem nivoju in oba delata osupljive posnetke. Tako da ti je najboljše da greš v trgovino in držiš oba v roki in se na podlagi tega odločiš, pa seveda cene! Po tehničnih lastnosti sta si praktično identična. (naj povem, da sem sam potreboval račun na ddv, tako da sem bil omejen na slovenijo in mi je blo najugodneje v bigbangu, vendar sem po dolgem iskanju našel najboljšo ponudbo v avstrijski trgovini, ki je namenjena tudi slovencem www.electronic4you.at )

Če pa se nisi zmotu, in si dejansko želel primerjat D3000 z 500D, potem pa ne vem kako bi ti lahko pomagal, ker sta si zelo različna. D3000 je slabši in veliko cenejši, 500d pa je boljši in dražji ;)

Če pa bi rad našel najboljše primerjave pa jih imaš na www.dpreview.com v rubriki reviews.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mashina ti je že odgovoru, kaj se (trenutno) najbolj splača :photo:

Jst sem ravno pred kratkim kupoval in sem se dolgo odločal med 500d in d5000 (d3000 je še vedno dober, ampak ni primerljiv z canonom 500d) Konkurenca canonu 500D je Nikon D5000. Na koncu sem se odloču za nikona, ker mi je všeč vrtljivi lcd, lažje ga držim v roki ker je debelejši (žal je pa težji), dobil sem ga dokaj ugodno v big bangu v kitu z objektivom 18-105 VR, ki je precej boljsi od 18-55VR. Tako da sem za 50€ več dobil nikona z boljšim objektivom. Odločale so malenkosti. Oba modela sta na popolnoma enakem nivoju in oba delata osupljive posnetke. Tako da ti je najboljše da greš v trgovino in držiš oba v roki in se na podlagi tega odločiš, pa seveda cene! Po tehničnih lastnosti sta si praktično identična. (naj povem, da sem sam potreboval račun na ddv, tako da sem bil omejen na slovenijo in mi je blo najugodneje v bigbangu, vendar sem po dolgem iskanju našel najboljšo ponudbo v avstrijski trgovini, ki je namenjena tudi slovencem www.electronic4you.at )

Če pa se nisi zmotu, in si dejansko želel primerjat D3000 z 500D, potem pa ne vem kako bi ti lahko pomagal, ker sta si zelo različna. D3000 je slabši in veliko cenejši, 500d pa je boljši in dražji ;)

Če pa bi rad našel najboljše primerjave pa jih imaš na www.dpreview.com v rubriki reviews.

Najlepša hvala :beer2: Nikon D5000, če sem prav prečital nima tonskega snemanja :mellow: drugače sem pa mislil ta dva. Sem pa enkrat tudi zasledil eno akcijo pri Nikonu, da so deval oba objektiva :OK: sam ne vem pri katerem modelu. Bom pa vzel aparat od 700-1000€. Lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Najlepša hvala :beer2: Nikon D5000, če sem prav prečital nima tonskega snemanja :mellow: drugače sem pa mislil ta dva. Sem pa enkrat tudi zasledil eno akcijo pri Nikonu, da so deval oba objektiva :OK: sam ne vem pri katerem modelu. Bom pa vzel aparat od 700-1000€. Lp

Kako to misliš tonsko snemanje? Audio pri filmčku, ali zvočni zapis ob sliki? Za filmček ima mono audio zapis. Za zajem zvoka ob sliki pa ne vem. :rolleyes: Ja kar sem jst zasledil, imaš res več kit-ov. Preko raznik spletnih trgovin imaš lep pregled nad ponudbo. Kateri objektivi ti bodo prav prišli, pa sam oceni. Jst ti ne morem glede tega kaj dosti svetovat, ker nimam še tolko izkušenj. Tale 18-105 mi je zakon, bom si pa kupu najbrž še enga recimo 70-300 al kej podobnega. Čeprav bi bla zame najboljša varianta recimo novi tamron 18-270 samo stane too much :unsure:

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!