Skoči na vsebino

Toplotne črpalke in vgradnja


Priporočene objave

pred eno uro, Frenk 67 pravi:

Da nis pol pokuru 1m2 drv naloženih 4 metre visok?

a ti zajebavaš, vse sem že ene dvakrat napisu. :twak:

Sorry, preveč kaminskih smeti in drv je vmes in je nepregledno... Vlečem skupaj, da si anredim sliko ... Hvala !

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ob 26. januar 2017 at 16:52, HD-Dyna pravi:

Prosim, če vprašaš ja ... Informacija iz prve roke je vredna največ. Hvala !

Danes sem govoril z gospodom, ki je par let nazaj zmontiral TČ. Hiša ogrevalne površine cca 200 kvadratov. Bajta je še za zdajšnje razmere dobro izolirana. Na leto je prej porabil do 1000l kurilca, sedaj ga ogrevanje na letni osnovi pride za najmanj 1/3 ceneje. TČ je mitsubishi 11KW priklopljena na obstoječe radiatorje. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tretjino ceneje. 

Zakaj samo tretjino? Ker se z oljem da ogrevati, tako da zakuriš po potrebi. Malo zjutraj in bolj zvečer. S toplotno to ne gre. S TČ se ogreva kontinuirano - preko celega dneva in noči. Razen v prehodnem obdobju. Primerjava je relativno težka, ker gre za popolnoma drugačna sistema ogrevanja. Primerjava je mogoča, če je pri obeh popolnoma enak režim - po temperaturah preko celega dneva in noči.

 

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nasploh je težko vlečt vzporednice, ker je vsaka hiša, regija in zima zgodba zase. Kot je bilo ugotovljeno že v tej temi imamo tudi vsi tule rahlo različna merila glede bivalne temperature. Konkreten primer tega gospoda... pomojem niti ni toliko fora v nekontinuiranem ogrevanju (gospod je v penziji). Pomojem je ta procent toliko nižji, ker že tudi prej ni porabil veliko kurilca (izolirana hiša). 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 3 minutami, ciciban pravi:

Nasploh je težko vlečt vzporednice, ker je vsaka hiša, regija in zima zgodba zase. Kot je bilo ugotovljeno že v tej temi imamo tudi vsi tule rahlo različna merila glede bivalne temperature. Konkreten primer tega gospoda... pomojem niti ni toliko fora v nekontinuiranem ogrevanju (gospod je v penziji). Pomojem je ta procent toliko nižji, ker že tudi prej ni porabil veliko kurilca (izolirana hiša). 

Ja, nekateri iz služb vozijo palete ali nekako dobijo drva, nekaj jih še dokupijo kupijo. Potem pa berejo, TČ - z njimi se grejete skoraj zastonj, prišparate do 65%.

Marsikdo tudi reče, uuu grejemo, nam je toplo. Potem pa prideš tja, pa ima pod 20 stopinj.

Ali pa, ja grejemo na 22 stopinj, dve sobi ostalo pa na 18, ker ....

Polno je takšnih varijant. Se pa strinjam, da je težko vleči vzporednice.

Scarabeo

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 let pozneje...
Ob 5. 2. 2017 ob 21:49, ciciban pravi:

Nasploh je težko vlečt vzporednice, ker je vsaka hiša, regija in zima zgodba zase. Kot je bilo ugotovljeno že v tej temi imamo tudi vsi tule rahlo različna merila glede bivalne temperature. Konkreten primer tega gospoda... pomojem niti ni toliko fora v nekontinuiranem ogrevanju (gospod je v penziji). Pomojem je ta procent toliko nižji, ker že tudi prej ni porabil veliko kurilca (izolirana hiša). 

Razlika je v talnem in radiatorskem ogrevanju. Pri talnem je težko ogreti prostor v eni uri, zato večinoma grejemo konstantno. Je pa potrebna temperature vode nižja in zato ugodnejša za toplotne črpalke. Pri radiatorskem pa lahko poljubno časovno nastavljamo zahtevano temperaturo vode.

Kar se tiče podražitev elektrike. Ena rešitev je sončna elektrarna na strehi. Dodaten strošek cca 10 k€ in potem pavšal cca 20 € mesec, ali kredit in potem obrok in pavšal v višini sedanje cene elektrike.

Res pa je trenutno izravnava porabe na letni ravni. Če se to spremeni, pa bo vrag vzel šalo. Poleti bomo elektriko prodajali (ali šenkavali) in jo pozimi kupovali.

Še najbolj se splača vložiti v dobro izolacijo in se navaditi biti primerno oblečen v stanovanju. Ko se je ogrevanje plačevalo pavšalno, so vsi odpirali okna in hodili v kratkih rokavih, ko pa so uvedli števce, pa so začeli varčevati, tudi na račun sosedov.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, Darko3g pravi:

Še najbolj se splača vložiti v dobro izolacijo in se navaditi biti primerno oblečen v stanovanju. Ko se je ogrevanje plačevalo pavšalno, so vsi odpirali okna in hodili v kratkih rokavih, ko pa so uvedli števce, pa so začeli varčevati, tudi na račun sosedov.

... ampak tega ne moreš dopovedati ljudem.... vsak vidi samo prst pred nosom, ko te ljudi nekdo "naserje" da kupi (zamenja) izvor toplote ki trenutno deluje na najcenejši energent..... in da namesto (na pamet) 2000€ za ELKO  porabiš 1500€ za drva/sekance/pelete/plin/toplotna črpalka/karkoli je bilo pač modernega v določenem obdobju .... ampak toplota pa še vedno leti v enaki količini skozi stene! Energija je energija.... toliko jo porabiš za ogrevanje tako ali drugače. Trenutno je toplotna črpalka najekonomičnejša.... samo kaj bo, ko bo večina imela toplotne črpalke, klime... električne avtomobile?!? ...elektrika se že zdaj astronomsko draži... kaj šele bo! ... in kaj ti pomaga, oz. kaka je razlika, če skozi stene hiše mečeš enako količino energije, pa naj bo iz navadnega kiperbuša, ali pa iz tanajdražje toplotne črpalke...

 

...in poznam primer, ko nisem mogel verjeti svojim očem.... na Fužinah pozimi, mnogo let nazaj, pridem k nekomu na obisk. Notri ene 26 stopinj, nastežaj odprto okno, da se vidi "migetanje" vroče-hladnega zraka ... pa vprašam, zakaj ima odprto okno, pa do konca radiatorje.... pa pravi... ja zato, ker je prevroče....  ja pa zapri radiatorje!....   eh... sej isto plačamo, če je odprto, ali pa zaprto... pa itak vsi tako delajo po celi stolpnici....    :eek:

... in res, ko sem odhajal, sem se ozrl nazaj in videl večino oken nastežaj odprtih........  

 

... in poznam isti primer, kot praviš, da se sedaj grejejo na račun sosedov..   :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tudi sam sem premišljeval da bi zamenjal ogrevanje na kurilca za kaj drugega, pa sem se premislil, ker me najcenejša investicija pride toliko da se z obstoječo grejem 10 ali več let, draži se pa vse od drv, peletov, plina ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 minutami, sayo pravi:

Tudi sam sem premišljeval da bi zamenjal ogrevanje na kurilca za kaj drugega, pa sem se premislil, ker me najcenejša investicija pride toliko da se z obstoječo grejem 10 ali več let, draži se pa vse od drv, peletov, plina ...

Na kurilca?....moras pa met kar dost bitcoinov v rezervi ?.

Če bi jaz grel na olje, bi me to koštalo minimalno 2300€. Sem pa včasih....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

22 minutes ago, sayo said:

draži se pa vse od drv, peletov

? men se zdi, da pelete ze 7 let placujem cca 220€/tona. Bom probal izbrskat kak star racun. Je pa res, nikoli se niso tako pocenili kot lani kurilc. 
 

btw, kdo pozna kak sesalec za pepel, da ima ciscenje filtra? 
nasel sem samo tega

https://www.kaercher.com/si/dom-in-vrt/specializirani-sesalniki/sesalniki-za-pepel-in-suho-sesanje/ad-2-16297110.html

Popravljeno . Popravil Kugelschreiber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še vedno trdim, da je najbolj primeren način ogrevanja od primera do primera različen. In da se splača imet v prvi vrsti izolirano in ne preveliko. 

Če pogledam nas... Zbili skupaj bajto, jo dobro izolirali in se vanjo tudi preselili. Ker so izgube male, se nam TČ verjetno nikoli ne bo pokrila. Pustmo to, da je udobno vse skupaj, pa da ne vzame veliko placa (tudi to je faktor, vsak kvadrat pri novogradnji je vsaj jurja več). Tudi talno ni najbolj idealna izbira za orto izolirane bajte. Če bi gledal samo čez keš... TČ za toplo vodo, dimnik, kombinirana toplozračna kaminska peč peleti/drva... Pa bi nam ostalo 5 do 6k v žepu. Z tem denarjem se v naši kolibi grejemo vsaj 10 let. 

Kar se energentov tiče, pa adijo pamet. Plin je bil prejšnji teden že čez 180, elektrika čez 300... V Franciji celo jurja. Za primerjavo... Lani tak cajt, je bila elektrika okol 50. Se bo vse skupaj podražilo in zadeva ni nič kaj rožnata. Poraba raste, zidalo se pa ni nič. Zdle pa še avti... Niti ni znanstvena fantastika... Gledal ta teden neko reklamo... 13 jurjev pa maš novega. 90 posto folka v Slo ga kamot uporabi za v službo. Lani se je v EU zmontiralo pol miljona TČ. Buhsigavedi koliko klim... 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

10 hours ago, ciciban said:

Še vedno trdim, da je najbolj primeren način ogrevanja od primera do primera različen. In da se splača imet v prvi vrsti izolirano in ne preveliko. 

Če pogledam nas... Zbili skupaj bajto, jo dobro izolirali in se vanjo tudi preselili. Ker so izgube male, se nam TČ verjetno nikoli ne bo pokrila. Pustmo to, da je udobno vse skupaj, pa da ne vzame veliko placa (tudi to je faktor, vsak kvadrat pri novogradnji je vsaj jurja več). Tudi talno ni najbolj idealna izbira za orto izolirane bajte. Če bi gledal samo čez keš... TČ za toplo vodo, dimnik, kombinirana toplozračna kaminska peč peleti/drva... Pa bi nam ostalo 5 do 6k v žepu. Z tem denarjem se v naši kolibi grejemo vsaj 10 let. 

Kar se energentov tiče, pa adijo pamet. Plin je bil prejšnji teden že čez 180, elektrika čez 300... V Franciji celo jurja. Za primerjavo... Lani tak cajt, je bila elektrika okol 50. Se bo vse skupaj podražilo in zadeva ni nič kaj rožnata. Poraba raste, zidalo se pa ni nič. Zdle pa še avti... Niti ni znanstvena fantastika... Gledal ta teden neko reklamo... 13 jurjev pa maš novega. 90 posto folka v Slo ga kamot uporabi za v službo. Lani se je v EU zmontiralo pol miljona TČ. Buhsigavedi koliko klim... 

Vse je relativno, jas sem trenutno v neizolirani 100+ let stari hiši, imam inverter klimo za umesni čas, drugače pa drva. Ko bo čas (ha ha "čas"...:lol1:jurčki €€), in bo čas za obnovo upam da doživim to bo seveda tudi par kW fotovoltaike na streho. Toplotna bi v taki hiši laufala nonstop... in 2kW na uro.. 24h na dan tudi ni poceni.

Čeprav trenutno tudi serjejo z fotovoltaiko in priklopom na omrežje,merkur in še kdo lepo napišejo v naslov "fotovoltaika za samooskrbo" ker pomeni, da ni predvideno da bi oddajal v omrežje. Taka fotovoltaika pomaga bolj malo, večinoma je največ sonca ko so ljudje po službah in takrat doma najmanj elektrike porabiš, in potem zvečer ko se kuha in TV gleda... pa se bo števec veselo vrtel. 

Jaz čakam ugodne baterije, pol bo treba it nazaj, samooskrba z elektriko, ob hišo par kubiukov deževnice in filtri...

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 urami, Zivnorc pravi:

.... na Fužinah pozimi, mnogo let nazaj, pridem k nekomu na obisk. Notri ene 26 stopinj, nastežaj odprto okno, da se vidi "migetanje" vroče-hladnega zraka ... pa vprašam, zakaj ima odprto okno, pa do konca radiatorje.... pa pravi... ja zato, ker je prevroče....  ja pa zapri radiatorje!....   eh... sej isto plačamo, če je odprto, ali pa zaprto... pa itak vsi tako delajo po celi stolpnici....    :eek:

Na Fužinah živijo eni naši frendi. V bloku, kjer je v vsakem nadstropju še dodaten (zaprt) hodnik, da so ločeni od "prepiha" iz glavnega stopnišča/lifta. Greš po tem hodniku (zajema 8 stanovanj), zraven vhodnih vrat poleg vsakega stanovanja železna cev toplovoda premera cca 8-10cm, 2,5 metra pokončna. Nič izolirana. Že v hodniku je vsaj 23 stopinj.... Ma, da bi vsaj izolacijske pene na tiste cevi nataknili... Je pa to domena upravnika stavbe in iluzorno pričakovati, da bi vsako posamezno stanovanje (lastnik) šel do Bauhausa in se vrgel v strošek par evrov... 

 

pred 10 urami, ciciban pravi:

Še vedno trdim, da je najbolj primeren način ogrevanja od primera do primera različen. In da se splača imet v prvi vrsti izolirano in ne preveliko. 

Točno tako. Največji prihranek pri gretju se že v štartu pridobi s pametno kvadraturo in dobro izolacijo. Velika večina bajt, ki so bile v Sloveniji zgrajene nekje v obdobju 1970-1990 so vsaj za 30-40% prevelike in mnoge (v smislu razporeditve prostorov) slabo premišljene, zasnovane...

Ko smo 13 let nazaj prenavljali, smo na fasado dodali 12cm stiropor izolacije (če bi danes delal bi dal vsaj 18cm). Kurimo na olje, precej nam pomaga tudi kaminska peč na drva (poraba cca. 4 kubike/leto, dobimo jih gratis). Nameščena je v dnevni sobi, in ogreje/dogreje kuhinjo-jedilnico-dnevno. Ti trije prostori so orientirani na jug, in ko je sončno se še dodatno (pasivno) dogrevajo...

Sem že tudi (rahlo) razmišljal o menjavi obstoječe glavne peči. Do hiše imamo speljan tudi plinovod. Je pa zelo težko realno ocenit, koliko in v kakem obdobju bi profitiral, če bi v tem trenutku preklopil na plin ali na TČ. Investicija menjave peči bi bila sigurno 7-10 k€. Poleg tega imamo radiatorsko gretje, in ne talnega. Pri radiatorskem ogrevanju pa TČ tudi ne nudi najbolj optimalnega izkoristka...

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 urami, Tedybear pravi:

Na kurilca?....moras pa met kar dost bitcoinov v rezervi ?.

Če bi jaz grel na olje, bi me to koštalo minimalno 2300€. Sem pa včasih....

Mene pa košta 800€, vzdrževalni stroški 20€ na leto peč pa očistim sam, če mi crkne gorilec je nov 400 €, če ti crkne kaj pri toplotni črpalki je popravilo takoj nekaj 100€ saj tako pravi sosed ki mu je žal da je dal to ropotajočo omaro pred bajto, z leti se bo pa videlo koliko je sploh življenska doba TČ, upam da ne toliko kot pralnega stroja ...

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, sayo pravi:

Mene pa košta 800€, vzdrževalni stroški 20€ na leto peč pa očistim sam, če mi crkne gorilec je nov 400 €, če ti crkne kaj pri toplotni črpalki je popravilo takoj nekaj 100€ saj tako pravi sosed ki mu je žal da je dal to ropotajočo omaro pred bajto, z leti se bo pa videlo koliko je sploh življenska doba TČ, upam da ne toliko kot pralnega stroja ...

 

800€...čakaj, kaj pa ogrevaš....ko smo še kurili na olje, je šlo olja pri nas 2500 do 2700 litrov. To je bilo 10 let nazaj tudi toliko €. Ko sem prešel na pelete, sem takoj zmanjsal stroske na dobrega tisočaka. Bajta pa....v osnovi iz 1827, 1970 adaptirana totalno, 1992 pa še znotraj. Ni izolirana...oziroma spodnji štuk je, zgornji pa....itak bo kmalu prazen....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 minuto, sayo pravi:

Mene pa košta 800€, vzdrževalni stroški 20€ na leto peč pa očistim sam, če mi crkne gorilec je nov 400 €, če ti crkne kaj pri toplotni črpalki je popravilo takoj nekaj 100€ saj tako pravi sosed ki mu je žal da je dal to ropotajočo omaro pred bajto, z leti se bo pa videlo koliko je sploh življenska doba TČ, upam da ne toliko kot pralnega stroja ...

 

... ena anekdota izpred nekaj let:

 

... pride k meni možakar, ravno delam nekaj na hiši.... in mi ponuja, da kupim TČ...

.... pa se pogovarjava, ko imam v roki njegovo brošuro...kjer piše, da prihraniš na ogrevanju do 3000€/leto.... pa ga sprašujem, kako to zgleda, če pokurim 1000l kurilca...  :hmm:  ....

.... no pa me vseeno prepričuje, da se ful splača...itd...itd... samo da bi mi prodal...

...no..in potem sem rekel, da se greva matematiko četrtega razreda OŠ.... vzamem list papirja, pa pišem na eno stran enačbe centralno na kurilca... na drugo pa TČ....  in prišel do zaključka po zakomplicirani   :P  enačbi, da bi se izenačili stroški po cca 13 letih.....

.... pa ga vprašam, koliko je pa življenska doba TČ?...   :huh:  ...pa kaki so kej stroški vzdrževanja?..  :eek:... 

... žibljenska doba cca 8 let.... pa kak kompresor rad crkne, pa ekeltronika. pa...

... no, pa ga ni bilo več nazaj.

 

...stroški s centralno na kurilca, pa kot praviš... vsake tolko nova šoba, pa filter...in to je to..  :D 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nekaj bi dodal, kot nasvet za vse tiste ki imate samo toplotno črpalko, dodajte če ne drugega za atmosfero v hišo  še en kamin na drva. Pridejo odbobja ko je težko prid do mojstra za klime/toplotne črpalke, znanec je vgradil neko fensy šmensi toplotno s talnim gretjem ki je super in pametna... nekaj crknilo... so bili skoraj 1 mesec brez gretja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 14 minutami, sayo pravi:

Mene pa košta 800€, vzdrževalni stroški 20€ na leto peč pa očistim sam, če mi crkne gorilec je nov 400 €, če ti crkne kaj pri toplotni črpalki je popravilo takoj nekaj 100€ saj tako pravi sosed ki mu je žal da je dal to ropotajočo omaro pred bajto, z leti se bo pa videlo koliko je sploh življenska doba TČ, upam da ne toliko kot pralnega stroja ...

 

Pri nas je TČ lavfala 7 let in je krepnil kompresor (več stanovanjska hiša) popravilo okoli 2500€, pred 4 leti.  Menjava enega od ventilov je bila pri nas okoli 400€. Tudi kolegici je krepnil kompresor, visoki stroški popravila.

Osnovno ogrevanje smo prej imeli z Viesman kotlom na olje, gorilec sem čistil sam, lavfa že preko 30 let brez okvar. Stroški potrošnega materiala v teh letih niso presegli 200€. Olje je bilo podpora TČ pri zelo nizkih temperaturah, sedaj smo na olju. Če bi sedaj nabavili novo TČ, se računica podre. Dolgoročno je bila TČ neprofitna zaradi okvare.

Če imaš smolo in imaš težave s TČ ni skoraj nič profita. Kolegici so zmontirali TČ, niso bili lokalci in zgleda so znali samo zadevo skup spraviti - servisa pa ni od njih.

Če nabavljate TČ se prej pozanimajte, kako je s servisom - sicer zna biti prava štala. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

17 minutes ago, sayo said:

Mene pa košta 800€, vzdrževalni stroški 20€ na leto peč pa očistim sam, če mi crkne gorilec je nov 400 €, če ti crkne kaj pri toplotni črpalki je popravilo takoj nekaj 100€ saj tako pravi sosed ki mu je žal da je dal to ropotajočo omaro pred bajto, z leti se bo pa videlo koliko je sploh življenska doba TČ, upam da ne toliko kot pralnega stroja ...

 

Ne bo crknal. V bloku sem imel 30 let staro peč na olje. Dejansko je to zelo robusten sistem. Če pa že gre... Na bolhi je teh peči kolikor hočeš. Cena pa takšna, da na odpadu dobiš več zanjo, kot da jo prodaš. Takšno peč zamenjaš hitreje, kot rabi serviser za TČ, da se soh prigunca do bajte. In če tak gledaš. Nova bajta. Kupiš peč na bolhi in bo ziher delala še 15 let. V tem času se za razliko v kešu kamot ogrevaš. Pravijo, da je TČ fajn in da ni čiščenja dimnika. Maš pa zavarovanje za plačat. Vsaka toča ti jo lahko stolče, pa zbiralci nežlahtnih kovin ti jo lahko odpeljejo. Notri je toliko elektronike, da se lahko samo zjokaš, če kaj crkne. Mi smo vseeno dal poleg TČ v bajto dimnik še kaminsko peč na drva. V prvi vrsti, da se je lahko delalo pozimi, ko se je bajta delala. V drugi vrsti za prehodna obdobja in primer, da gre z TČ ali pa elektriko kaj narobe. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še eno razmišljanje.

Pri nas je večstanovanjska hiša - 6 stanovanj. TČ je porabila za okoli 2300€, pri klasični edl fasadi. Če bi bila izolacija bi teoretično porabila pol manj - torej 1150€. 

Fasada izolativna nas je prišla 50 tisoč evrov. Približno 43 let bi bilo potrebno ogrevati brez okvar, da bi se investicija fasade izplačala. Pri tem bi verjetno TČ že bila druga, če ne že tretja in fasada bi bila na koncu življenjske dobe v  slabem primeru bi bila že menjana oz. obnovljena.

Izolativna fasada je zelo smiselna pri novogradnjah in seveda logična, pri starih gradnjah pa ravno ne.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 31 minutami, Zivnorc pravi:

.... vzamem list papirja, pa pišem na eno stran enačbe centralno na kurilca... na drugo pa TČ....  in prišel do zaključka po zakomplicirani   :P  enačbi, da bi se izenačili stroški po cca 13 letih.....

Če prav razumem tale tvoj mat. model. Upošteval si, da bi za prehod na TČ plačal znesek X. V obdobju 0-13 let bi imel vsako leto nekaj manjše stroške, kot pa če bi še naprej kuril na olje. Šele po 13 letih delovanja bi ta vsakoletni prihranek "pokril" začetno investicijo TČ. In šele od tega 13 leta naprej lahko govorimo o realno nižjih stroških ogrevanja...

OK, če bi bila življenjska doba take TČ recimo 25 let, pa da vmes ne bi bilo visokih vzdrževalnih/servisnih stroškov...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

52 minutes ago, Zivnorc said:

... ena anekdota izpred nekaj let:

 

... pride k meni možakar, ravno delam nekaj na hiši.... in mi ponuja, da kupim TČ...

.... pa se pogovarjava, ko imam v roki njegovo brošuro...kjer piše, da prihraniš na ogrevanju do 3000€/leto.... pa ga sprašujem, kako to zgleda, če pokurim 1000l kurilca...  :hmm:  ....

.... no pa me vseeno prepričuje, da se ful splača...itd...itd... samo da bi mi prodal...

...no..in potem sem rekel, da se greva matematiko četrtega razreda OŠ.... vzamem list papirja, pa pišem na eno stran enačbe centralno na kurilca... na drugo pa TČ....  in prišel do zaključka po zakomplicirani   :P  enačbi, da bi se izenačili stroški po cca 13 letih.....

.... pa ga vprašam, koliko je pa življenska doba TČ?...   :huh:  ...pa kaki so kej stroški vzdrževanja?..  :eek:... 

... žibljenska doba cca 8 let.... pa kak kompresor rad crkne, pa ekeltronika. pa...

... no, pa ga ni bilo več nazaj.

 

...stroški s centralno na kurilca, pa kot praviš... vsake tolko nova šoba, pa filter...in to je to..  :D 

Montiram TC (nibe) tole zgoraj je zelo cez palec racunica... Kakor tudi trditev, da prisparas 3000e na leto. To je pa reklamna poteza. Zatrdim ti lahko da se TC zelo splaca (ce je kvalitetna, ipd), ampak so tudi primeri kjer se amortizira sele po zelo dolgem casu in tem strankam to povemo in odsvetujemo, ce je treba...  Nibe, btw, nima kaki stroskov, ker je monoblok, in dela preeeeecej dalj kot pa 8 let...  Sam povem, ker se mi ne da vec prepricevati prepricanih, saj je tudi denar njihov, konec koncev. Mi pa nismo uvozniki, ampak samo monterji....

Popravljeno . Popravil jvalant
  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 minutami, izibajker pravi:

Če prav razumem tale tvoj mat. model. Upošteval si, da bi za prehod na TČ plačal znesek X. V obdobju 0-13 let bi imel vsako leto nekaj manjše stroške, kot pa če bi še naprej kuril na olje. Šele po 13 letih delovanja bi ta vsakoletni prihranek "pokril" začetno investicijo TČ. In šele od tega 13 leta naprej lahko govorimo o realno nižjih stroških ogrevanja...

OK, če bi bila življenjska doba take TČ recimo 25 let, pa da vmes ne bi bilo visokih vzdrževalnih/servisnih stroškov...

...jessss....    :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni je žal le, da med gradnjo (pred 25 leti) nisem potegnil cevi po zemlji, ker je potem izkoristek večji in nimaš kompresorja pred hišo. Lahko pa tudi izbereš globinsko, ki pa v začetku več stane. Če pa ležiš na topli vodi, pa si zmagal.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!