Skoči na vsebino

Predelava Tomos APN 6 1986


Tomos apn 6 s

Priporočene objave

1 hour ago, Zivnorc said:

... grem pa iskat nov moznik.

 

...če koga zanima, se ga dobi v M&M na Letališki  (pa verjetno še kje drugje) dimenzije 5x5mm material C45.

Dobiš ga v vsaki štacuni z rezervnimi deli tomos pač potrošni material

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, hribuc pravi:

Dobiš ga v vsaki štacuni z rezervnimi deli tomos pač potrošni material

... sej pravim, da se verjetno dobi kjerkoli.... tu mi je bilo najbižje... pa če kdo slučajno rabi 1m moznika za isti denar kot "original" 60mm..   :P  ... pa tu vem, da je material C45.... tam pa ne vem kaj dobiš... :D 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..ko sem že govoril o tolerancah med moznikom in utorom....

Ni mi žal, da sem nabavil "tapravi" moznik.

Tastari je imel malenkost lufta (tudi na tistem "nedotaknjenm" delu)...tale je šel pa gor " fejst na knap".... tako da je "ciganje"zobnika preprečeno.

20220210_155807.thumb.jpg.52d21e2e70fa7e9b5bc31b8e9d52cabb.jpg

Škoda, da nisem slikal moznika,preden sem ga vstavil...ker sem ga obdelal tako, da na zobniku 3.  brzine nalega po celem nasedu, ne kot prej, ko je nasedal le po 2/3 površine pesta zobnika....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...če že spuščam kajle..  :P

...bom pa še eno...      :D

 

...ni se mi dalo pospravljati delavnice...sem namreč popizdu, pa vse zmetal s polic in predalov...pa sem raje naredil še eno kajlo (moznik po domače).

Takole odstriže moznik zobnik 3.prestave...

20220212_204240.thumb.jpg.7f04f07850aea7e49b07d822c620ddbf.jpg

20220212_204234.thumb.jpg.d7153033160bad42748ffd00c8fae810.jpg

...ne vem, od kod ideja, da moznik seže samo do polovice pesta zobnika in še manj....namreč zobnik je širok 11mm, moznik pa drži samo 5mm pesta zobnika (odšteta zaokrožitev moznika)....in to na 3.brzini,kjer je navor največji med zobniki na mozniku...

...itak da moznik odstriže.

20220212_204120.thumb.jpg.18e1718372a8c2135526862ffbdf6c3a.jpg

 

...to pa je novi moznik, ki sem ga obdelal tako, da je zaokrožen samo v utoru v gredi, v pestu pa je raven...pa še 1mm ga seže čez....torej sedaj nalega na skoraj 10mm dolžine in ne več na samo 5mm.

20220212_203205.thumb.jpg.54cea1bf1e74848a279ddafb2de6e78b.jpg

20220212_203213.thumb.jpg.c02cdfe1bdfc50e6887bd12958d4b3a0.jpg

 

Takole sede v utor

20220212_203256.thumb.jpg.c33551fdff655ca14737427bb0bb080f.jpg

..tako pa je narejeno original...

20220212_203232.thumb.jpg.c44070cfbe6384bdd1e58699cadc99c8.jpg

 

...morda bo kdo rekel, da tisti repek ne drži dosti.....

...ampak drži mnogo bolje, kot če ga ni...   :D

 

  • Všeč mi je 2
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nič ne pomaga, če je dalši samo v zobniku. Za odstrič ima isti presek....samo ročico si mu podaljšal. Utor bi rabil bit daljši. Bo treba na šiht nest, pa do zobnika utor sfrezat, poj bo pa nekaj narjenga.....

Ampak zgleda pa že zdaj fensi, ane?:?

Popravljeno . Popravil raza
  • Všeč mi je 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 urami, raza pravi:

Nič ne pomaga, če je dalši samo v zobniku. Za odstrič ima isti presek....samo ročico si mu podaljšal. Utor bi rabil bit daljši. Bo treba na šiht nest, pa do zobnika utor sfrezat, poj bo pa nekaj narjenga.....

Ampak zgleda pa že zdaj fensi, ane?:?

..sem pričakoval ta odgovor.

Drži sigurno več kot prej, vsaj tiste 3mm, kot je bilo prej zaokroženega na koncu....in to je več kot 60% več... brez tistega "repka"

...tisti repek je pa bolj kot ne za okras...sem imel daljši moznik...pa ko sem brusil, mi ga je bilo potem škoda odbrusit.

Sem že hotel nesti na šiht podaljšat utor...pa sem raje naredil tako. Itak se bom lepo vozil...  :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nič več. Presek striženja je popolnoma isti. Tloris utora v dolžini do konca zobnika. Tisto kar je čez, ne drži nič. Pa še kak zarezni učinek, ki se vidi iz posnetka je lahko minus....

Moje razmišljanje, sem le samo metalurg po izobrazbi. Strojniško gledano pa...

Za "lepo" vožnjo pa šteje lepota in mirna uglajena desna roka ter nežna duša......:drunk:

Popravljeno . Popravil raza
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Glede preseka stiženja imaš čisto prav....

...ampak je površina naleganja moznika v mozniškem utoru pesta zobnika za kar precej manjša tudi zaradi zaokrožitve moznika na koncu....in se je videlo pri tistem uničenem (odstriženem) mozniku, ki je bil že enkrat obrnjen, kako je lepo je začelo "štauhati" površino moznika, dokler ni "zgrizlo" cel moznik.  ... v bistvu ga ni odstriglo takoj... ampak ga je "grizlo", dokler ni odstriglo.... vsaj tako je bilo videti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... jebenti  @raza

....si me sprovociral s tem utorom, da sem šel gledat eno gred, kako bi podaljšal utor..... pa...  :hmm:  .... utor je črn (iz vseh treh strani), kar pomeni, da je bila gred z zobniki poboljšana po rezkanju ... verjetno.

... bom pa vrgel na rezkalni stroj, če se bo dalo porezkat.... če ne.. pustim... ne bom nosil še na kako erozijo.... bo že zdržalo.. 

... obljubim, da se bom lepo vozil   :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pri močno friziranih mašinah je problem zobnik od tretje: ali poči kajla, rad pa poči tudi zobnik. najboljša varianta bi bila izdelati vse 3 zobnike iz celega- z gredjo.  seveda je to kar tehnološki problem. pehanje ali potopna erozija, prva dva zobnika, namreč. četrta, peta, šesta pa ni problem za kajlo.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... sem že pred leti razmišljal in sanjal o 6 gang menjalniku....

 

...s fiksnimi prvimi štirimi brzinami bi se z erozijo verjetno dalo izdelati, bi bilo verjetno dovolj močno...... .za pehanje  ni dovolj prostora med zobniki.... za prve tri brzine bi se dalo, če bi 3. brzino pehal z druge strani...verjetno...

..pa je kar velik projekt. Sej zrisati ni problem.... izdelava načeloma tudi ne, poznam v firmi, ki delajo zobnike, 

najbolj me skrbi izbira materiala in toplotna obdelava.

 

...sej so majstri, ki so (in še vedno ) delajo te menjalnike, pa so vsi tako skrivnostni glede tega...

... sej zdej bi načeloma lahko dal na spektrometer zobnike in gredi za določitev materiala...al pa pač preprosto določil material za te namene.......pa me bodo vsi ti projekti verjetno izčrpali..   :slap: ...preveč vsega.

menda se da še vedno kupiti nov 6-gang menjalnik....ampak to ni več tak izziv..  :P 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 minutami, Zivnorc pravi:

... to so std. zobniki, ki jih imajo tudi v M&M... TINEX...itd.  ?

mislim, da je to to.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Srečen boš ti, ker si me ubogal in naredil, kot je treba in ne samo za oči.:yea1:

Pa dobr, da si kajlo na meter kupil. ?

Popravljeno . Popravil raza
  • Haha 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... itak...  :P 

... čisto resno... tisti repek je resda  za oči... tista zbrušena okroglina pa sigurno drži malo več..   :P 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...da nau kdo mislu, da zabušavam....  :D zdej ko sem kajlo zrihtu...     :P

...n'mal se s špenglerijo igram.

 

Ugane kdo, kaj bo to?  :hmm:

20220219_184124.thumb.jpg.eb74be03fb4ea2b52d0b9cfcd8233b1d.jpg

?

Popravljeno . Popravil Zivnorc
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...ne...ker nisem gkedal....?

...za tak dnar bo ta več kot odlična.... mal odpadnega aluminina...ene par pop netov in to je to....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...peska sem stresel že za ene 3 žaklje po vrtu... je mende ful dobr, da bolje trava raste...  :D

...zdej sem pa nabavil steklene kroglice... so pa predrage za okol stresat...     :P

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj nisi bil nič v dilemi v stilu " kaj če naredim malo večjo"... ? Mene pri takih projektih skrbi da začnem razmišljat katera je ta največja stvar ki bi jo rad speskal in pol bi prišlo 1x2m...? ? ? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!