Skoči na vsebino

Pokojninska reforma


Bmflar

Priporočene objave

Zgrešil si celoten point!

Dejstvo je, da denar, ki smo/ga kakor koli vplačujemo v "penzijsko kaso", zadostuje za XY let izplačevanja penzije!

Ja!

Ker se po statističnih podatkih nacija STARA - to pomeni, da je doba prejemanja penzije vedno daljša, ob enakih pogojih upokojevanja.

Če torej ob branju statistike sešteješ ša 1 + 1, ti je lahko jasno, da bo vedno večji primanjkljaj.

Point je res očiten. Tako očiten, da ga nihče ne vidi več.

Rešitev je seveda enostavna za pogoltne prasce na vrhu in tiste v finančnem sektorju ter seveda vse tiste, ki to papagajsko ponavljajo - delajte dlje in crknite prej pa bo ekonomija spet klapala. No ja, bo, dokler ne bomo zaradi pogoltnosti povzročili še kakšnega večjega sranja od sedanje krize, recimo kakšno vojno večjih razsežnosti...

Obstaja tudi alternativa temu, ki se ji reče družba po meri človeka/državljana in ne po meri kapitala in odtujenih elit.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Če ne veš pomena ............ se ne pizdi!

...

Hvala za prijaznost in oliko!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Point je res očiten. Tako očiten, da ga nihče ne vidi več.

Jap. Point je, kar se mene tiče, da za penzije trenutno "manjka" 200 milijonov letno. Kupujemo pa patrije, razmetavamo denar tu in tam, futralo se je prašiča z imenom Ivan Z. in podobne ... ne rečem, da iz pokojninskih blagajn, ampak vseeno ...

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jap. Point je, kar se mene tiče, da za penzije trenutno "manjka" 200 milijonov letno. Kupujemo pa patrije, razmetavamo denar tu in tam, futralo se je prašiča z imenom Ivan Z. in podobne ... ne rečem, da iz pokojninskih blagajn, ampak vseeno ...

Ja, manjka...koliko denarja pa smo zmetali za dokapitalizacije naših in tujih bank (posojila Grčiji niso nič drugega kot plačila bankam) in koliko naj bi jih še? Mislim, tega pa nihče ne vidi in ne reče, kakšna milijarda letno nam bo zmanjkala zaradi kraje, korupcije in klientelizma.

En Bavčar, ki je potopil uspešno gospodarsko družbo in jim naložil 900 mio. € dolgov pa mi zdaj pamet soli prek medijev namesto, da bi ždel v zaporu. Mislim, v takšnih okoliščinah se s temi neoliberalnimi forami in reformami lahko jebejo (excuse my French) in šele ko bodo pokazali in dokazali, da bodo uredili stvari pri sebi in v državni upravi, šele tedaj se lahko pogovarjamo o reformah lokalno in globalno.

Ne sprejemati njihove miselnosti in manipulacije s katero vas konstantno fopajo skozi medije, ker ni treba, da je tako kot pravijo da mora biti in ne poslušajte ekonomistov, razen izjem, ki si niso umazale imena, ker je ekonomija zadnje čase eno najbolj diskreditiranih področij.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Obstaja tudi alternativa temu, ki se ji reče družba po meri človeka/državljana in ne po meri kapitala in odtujenih elit.

Fritz, prosim za razlago teh pojmov...

Pa, po možnosti brez pridevnikov... Uporaba pridevnikov običajno pomaga h bombastičnosti vizije, ne pomaga pa pri argumentaciji

lp

vb

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Fritz, prosim za razlago teh pojmov...

Pa, po možnosti brez pridevnikov... Uporaba pridevnikov običajno pomaga h bombastičnosti vizije, ne pomaga pa pri argumentaciji

lp

vb

Ne morem tega podrobno razlagati, zato ker nimam absolutnih rešitev in zato, ker bomo tako zapadli v ozke debate znotraj okvirjev sedanje ureditve. Kapitalizem, še posebej najbolj 'čisti kapitalizem', ki ga tako forsirajo neoliberalci, je zabloda. Ne obstaja. Današnjo družbo obvladuje kapital - posamezniki in korporacije, ki s svojo materialno in politično močjo izkrivljajo vse od trga in tržnih zakonitosti do odnosov v družbi, z namenom kopičenja še več in še dalj časa. Vse to je prepleteno z globalno in regionalno dinamiko in odnosi, ki so se razvili skozi zgodovino, ki pa pogosto samo zamegljujejo pogled.

V grobem je to tisto kar sem mislil. Lahko pa si vzameš malce časa za Chomskega, Kleinovo, Nouriela Roubinija že tako poznaš in vrsto drugih ne-mainstream oseb, ki ponujajo drugačen pogled na svet in si sestaviš svoj mozaik. V tem svetu, kot ga jaz vidim, niso najbolje plačani najbolj delavni in ustvarjalni temveč tisti, ki podpirajo ta gnili sistem..so izjeme, posamezniki in uspešna majhna in srednja podjetja a jih ni dovolj in nimajo dovolj moči v primerjavi s kapitalom, ki si podreja in degenerira vse od trga do države.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jap. Point je, kar se mene tiče, da za penzije trenutno "manjka" 200 milijonov letno. Kupujemo pa patrije, razmetavamo denar tu in tam, futralo se je prašiča z imenom Ivan Z. in podobne ... ne rečem, da iz pokojninskih blagajn, ampak vseeno ...

Takšnih I.Zidarjev je še kar nekaj. Denarja za penzijon ni nikol manjkalo, dokler se niso pojavili prej omenjeni.

Ja, manjka...koliko denarja pa smo zmetali za dokapitalizacije naših in tujih bank (posojila Grčiji niso nič drugega kot plačila bankam) in koliko naj bi jih še? Mislim, tega pa nihče ne vidi in ne reče, kakšna milijarda letno nam bo zmanjkala zaradi kraje, korupcije in klientelizma.

En Bavčar, ki je potopil uspešno gospodarsko družbo in jim naložil 900 mio. € dolgov pa mi zdaj pamet soli prek medijev namesto, da bi ždel v zaporu. Mislim, v takšnih okoliščinah se s temi neoliberalnimi forami in reformami lahko jebejo (excuse my French) in šele ko bodo pokazali in dokazali, da bodo uredili stvari pri sebi in v državni upravi, šele tedaj se lahko pogovarjamo o reformah lokalno in globalno.

Ne sprejemati njihove miselnosti in manipulacije s katero vas konstantno fopajo skozi medije, ker ni treba, da je tako kot pravijo da mora biti in ne poslušajte ekonomistov, razen izjem, ki si niso umazale imena, ker je ekonomija zadnje čase eno najbolj diskreditiranih področij.

Če ne bi "pomagali" Grčiji , bi trpel naš ugled, je rekal Borat.

Za razna dela so podizvajalci morali nakazovat denar na privat račune, če so hoteli dobiti posel. (javna naročila)

Razna strokovna mnenja so se plačevala v miljonskih zneskih, pa tudi če je vsak bimbo vedel kaj je prav in kaj ne.

Gospodarskih družb, je preko sto, ki so namensko propadle, se divje lastninile, okradle....

.... in zdaj namesto da bi od teh družb (firm) prihajal denar, denar odhaja (sej ne veliko na posameznika) za socialno pomoč.

Denarja za pokojnine in plače bi moralo zmeraj biti,(in bilo ga je) ker se s tem vrti krog potrošništva. (če jaz nimam, tudi od tebe ne morem kupiti in tudi ti potem nimaš).

Me pa res zanima, če se še enkrat ponovi leto 91, kolko državljanov SLO, bi bilo pripravljenih še prijeti puško v roke.

Se mi nekak zdi, da bi puške kar v skladišču ostajale. Al bi pa nazaj streljale.

Fritz, prosim za razlago teh pojmov...

Pa, po možnosti brez pridevnikov... Uporaba pridevnikov običajno pomaga h bombastičnosti vizije, ne pomaga pa pri argumentaciji

lp

vb

kaj ni jasno?? Argumentov je kolko hočeš !!!!!!!!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ne morem tega podrobno razlagati, zato ker nimam absolutnih rešitev in zato, ker bomo tako zapadli v ozke debate znotraj okvirjev sedanje ureditve. Kapitalizem, še posebej najbolj 'čisti kapitalizem', ki ga tako forsirajo neoliberalci, je zabloda. Ne obstaja. Današnjo družbo obvladuje kapital - posamezniki in korporacije, ki s svojo materialno in politično močjo izkrivljajo vse od trga in tržnih zakonitosti do odnosov v družbi, z namenom kopičenja še več in še dalj časa. Vse to je prepleteno z globalno in regionalno dinamiko in odnosi, ki so se razvili skozi zgodovino, ki pa pogosto samo zamegljujejo pogled.

V grobem je to tisto kar sem mislil. Lahko pa si vzameš malce časa za Chomskega, Kleinovo, Nouriela Roubinija že tako poznaš in vrsto drugih ne-mainstream oseb, ki ponujajo drugačen pogled na svet in si sestaviš svoj mozaik. V tem svetu, kot ga jaz vidim, niso najbolje plačani najbolj delavni in ustvarjalni temveč tisti, ki podpirajo ta gnili sistem..so izjeme, posamezniki in uspešna majhna in srednja podjetja a jih ni dovolj in nimajo dovolj moči v primerjavi s kapitalom, ki si podreja in degenerira vse od trga do države.

Veš, zelo mi je žal, ampak sam sem bolj praktično usmerjen. Ja, nekaj sem slišal o teh ljudeh... Samo en skupen problem imajo znanstveniki, (pa tudi naša javna uprava) Nobene zveze nimajo z realnim življenjem.

Zame ima Slovenija bistveno bolj prozaično težavo. Poje več kot ustvari. Pa se lahko do nezavesti kregamo, na kateri decimalki je čigava poraba večja od koga drugega. Vsota kar pojemo, je večja od tega kar ustvarimo. To je vse.

Kateri teoretični model za nas je pravi, neoliberalen, keynesijanski, monetarističen, ali katerikoli drugi pa je stvar študentov in akademikov. Oni se imajo čas ukvarjat s teoretičnimi razpravami.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kaj ni jasno?? Argumentov je kolko hočeš !!!!!!!!

Pazi to! Vzgojitelj se že spozna na ekonomijo... In to makroekonomijo. Hm.

No, pa si preberi SSKJ. Razliko med razlago pojmov in argumenti poznajo tam v 7. razredu osnovne šole...

Fritz je vsaj toliko pošten, da jasno pove, da zadev "nima popredalčkanih". Razumem. Iz tega vsaj sledi, da človek razmišlja, torej poskuša biti konstruktiven. Pohvalno.

lp

bv

Popravljeno . Popravil Bojanv
  • Všeč mi je 1
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Veš, zelo mi je žal, ampak sam sem bolj praktično usmerjen. Ja, nekaj sem slišal o teh ljudeh... Samo en skupen problem imajo znanstveniki, (pa tudi naša javna uprava) Nobene zveze nimajo z realnim življenjem.

Zame ima Slovenija bistveno bolj prozaično težavo. Poje več kot ustvari. Pa se lahko do nezavesti kregamo, na kateri decimalki je čigava poraba večja od koga drugega. Vsota kar pojemo, je večja od tega kar ustvarimo. To je vse.

Kateri teoretični model za nas je pravi, neoliberalen, keynesijanski, monetarističen, ali katerikoli drugi pa je stvar študentov in akademikov. Oni se imajo čas ukvarjat s teoretičnimi razpravami.

In glede Bavčarja... Poglej so ocenjeno vrednost Istrabenza in Proračun, En Istrabenz na dva meseca pospravimo skozi proračun za transfere (neto). Kaj je zdaj kraja? En Bavčar, ko se ne ve, kaj je res, razen nakladačev po forumih in dežurnih pljuvačev, ali en miljon nakazil mesečno brez kritja, ki jih dobijo podpiranci? Nič nimam proti sociali, imam pa proti dvojni morali.

lp

bv

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, manjka...koliko denarja pa smo zmetali za dokapitalizacije naših in tujih bank (posojila Grčiji niso nič drugega kot plačila bankam) in koliko naj bi jih še? Mislim, tega pa nihče ne vidi in ne reče, kakšna milijarda letno nam bo zmanjkala zaradi kraje, korupcije in klientelizma.

En Bavčar, ki je potopil uspešno gospodarsko družbo in jim naložil 900 mio. € dolgov pa mi zdaj pamet soli prek medijev namesto, da bi ždel v zaporu. Mislim, v takšnih okoliščinah se s temi neoliberalnimi forami in reformami lahko jebejo (excuse my French) in šele ko bodo pokazali in dokazali, da bodo uredili stvari pri sebi in v državni upravi, šele tedaj se lahko pogovarjamo o reformah lokalno in globalno.

Ne sprejemati njihove miselnosti in manipulacije s katero vas konstantno fopajo skozi medije, ker ni treba, da je tako kot pravijo da mora biti in ne poslušajte ekonomistov, razen izjem, ki si niso umazale imena, ker je ekonomija zadnje čase eno najbolj diskreditiranih področij.

Vse se strinjam.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pazi to! Vzgojitelj se že spozna na ekonomijo... In to makroekonomijo. Hm.

No, pa si preberi SSKJ. Razliko med razlago pojmov in argumenti poznajo tam v 7. razredu osnovne šole...

Fritz je vsaj toliko pošten, da jasno pove, da zadev "nima popredalčkanih". Razumem. Iz tega vsaj sledi, da človek razmišlja, torej poskuša biti konstruktiven. Pohvalno.

lp

bv

spet si zajebu. Nisem vzgojitelj. :naughty: Bi bilo pa zanimivo vedeti, s čim se ukvarjaš, ker poznaš mikro in makroekonomske zadeve u nulo. Sem samo eden tistih, ki ne mara, da nekdo zaradi lastnih slabih izkušenj pljuva vsepovprek. In, ko večina forumašev deli podobno mnenje, ti sekaš obratno in pluvaš. Ampak, ti imaš pravico. Sej nima smisla več ...

Je že nekdo reku, da je forum poln... (cenzura).

  • Všeč mi je 1
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

spet si zajebu. Nisem vzgojitelj. :naughty: Bi bilo pa zanimivo vedeti, s čim se ukvarjaš, ker poznaš mikro in makroekonomske zadeve u nulo. Sem samo eden tistih, ki ne mara, da nekdo zaradi lastnih slabih izkušenj pljuva vsepovprek. In, ko večina forumašev deli podobno mnenje, ti sekaš obratno in pluvaš. Ampak, ti imaš pravico. Sej nima smisla več ...

Je že nekdo reku, da je forum poln... (cenzura).

Ne avro, možakar sploh ne pljuva. On razmišlja v svojih okvirjih in to je popolnoma legitimno. V njegovih okvirjih, praktičnih, 'realnih' pa se lahko pogovarjamo z argumenti in dejstvi, kar je normalno tudi edini način pogovora dveh inteligentnih ljudi. Problem je le, da so zame ekonomistični argumenti v razmerju do ljudi na ravni rasizma in da so dejstva o svetu, ki nas obkroža potvorjena do obisti.

Če kot človek ne razume, da so socialni transferji namenjeni glajenju nečloveškosti določenega ekonomskega sistema (mimo tega, koliko se pri tem pokrade) je to pač njegova pravica. Jaz pač menim, da je družba, ki ji je vseeno za ljudi, degenerirana. Smo na takšni ravni razvoja in tudi presežka populacije, da za vse enostavno ne bo dovolj dela. Naj jih 'odstranimo'?

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z Popušijem sva prej izračunala, da se mesečno odvaja za mojo penzijo 415€.

Torej 415€ X 12mes. = 4.980€ X 40let = 199.200€

199.200€ / 20 let (močnooo pretirana pričakovana življ. doba 80let) = 9960 / 12 = 830€

Ker nekako spadam v povprečno plačanega delavca, naj bi bila to pošteno prislužena povprečna penzija.

A z novim predlogom so mi hoteli zaradi odhoda pri 60letih starosti odbiti 18%. in bi po kmečkem izračunu dobil le 680€.

S poudarkom na zelo približnem in kmečkem izračunu, ker dejansko bi bilo še mnogo manj. Bi bilo potrebno PVI naročiti na ZPIZ-u, da bi dobil točnejše cifre.

In da ne bo preveč pametovanja okoli tega, to sem pisal le v opomin, da tisto, da dobivajo upokojenci več, kot vplačajo enostavno ne drži in je navadno zavajanje s strani klike, ki jo je že Fritz dobro opisal.

Popravljeno . Popravil I30
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz pač menim, da je družba, ki ji je vseeno za ljudi, degenerirana.

To se bo vnovič potrdilo na referendumu o družinskem zakoniku.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Veš, zelo mi je žal, ampak sam sem bolj praktično usmerjen. Ja, nekaj sem slišal o teh ljudeh... Samo en skupen problem imajo znanstveniki, (pa tudi naša javna uprava) Nobene zveze nimajo z realnim življenjem.

Zame ima Slovenija bistveno bolj prozaično težavo. Poje več kot ustvari. Pa se lahko do nezavesti kregamo, na kateri decimalki je čigava poraba večja od koga drugega. Vsota kar pojemo, je večja od tega kar ustvarimo. To je vse.

Kateri teoretični model za nas je pravi, neoliberalen, keynesijanski, monetarističen, ali katerikoli drugi pa je stvar študentov in akademikov. Oni se imajo čas ukvarjat s teoretičnimi razpravami.

lp

bv

:worship::worship: :notworthy:

Pojemo več kot ustvarimo. Pa se lahko do nezavesti kregamo!

Bolj enostavno se ne da!

Kako priti iz tega - je pa tudi znano! Nekaterim velikim "teoretikom" to sicer "smrdi", ker bi takrat morali nehati teoretizirat in začeti delati - ampak to je že druga stvar. Ne de? I30.

Popravljeno . Popravil papez47
  • Všeč mi je 1
  • Ni mi všeč 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z Popušijem sva prej izračunala, da se mesečno odvaja za mojo penzijo 415€.

Torej 415€ X 12mes. = 4.980€ X 40let = 199.200€

199.200€ / 20 let (močnooo pretirana pričakovana življ. doba 80let) = 9960 / 12 = 830€

Ker nekako spadam v povprečno plačanega delavca, naj bi bila to pošteno prislužena povprečna penzija.

A z novim predlogom so mi hoteli zaradi odhoda pri 60letih starosti odbiti 18%. in bi po kmečkem izračunu dobil le 680€.

S poudarkom na zelo približnem in kmečkem izračunu, ker dejansko bi bilo še mnogo manj. Bi bilo potrebno PVI naročiti na ZPIZ-u, da bi dobil točnejše cifre.

In da ne bo preveč pametovanja okoli tega, to sem pisal le v opomin, da tisto, da dobivajo upokojenci več, kot vplačajo enostavno ne drži in je navadno zavajanje s strani klike, ki jo je že Fritz dobro opisal.

Bravo - mojster!

V teoriji bi tole lahko celo "pilo vodo". :naughty:

Ker pa si "ap to date" z vsemi "last minute" aktualnimi podatki, pa preveri še kaj drugega!

Aktivnega prebivalstva - tistih ki trenutno delamo - je?

Njihova povprečna bruto plača je?

V penzijsko blagajno na mesec priteče - koliko?

Prejemnikov pokojnin je?

Povprečna penzija je?

V kaso mesečno pride?

Iz kase mesečno gre?

+ ali - razlika ?

Da ne bom zavajal - bom počakal tvojo analizo in študijo! :whistle:

Popravljeno . Popravil papez47
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

spet si zajebu. Nisem vzgojitelj. :naughty: Bi bilo pa zanimivo vedeti, s čim se ukvarjaš, ker poznaš mikro in makroekonomske zadeve u nulo. Sem samo eden tistih, ki ne mara, da nekdo zaradi lastnih slabih izkušenj pljuva vsepovprek. In, ko večina forumašev deli podobno mnenje, ti sekaš obratno in pluvaš. Ampak, ti imaš pravico. Sej nima smisla več ...

Je že nekdo reku, da je forum poln... (cenzura).

Veš, dragi Avro! Ne skrivam svoje identitete, tako da lahko mirno preveriš s čim se ukvarjam. Na vsak način pa dam vsak mesec nekaj plač ljudem, s katerimi delam...

Me pa ravno glede tvojega tretjega stavka skrbi.

V 2000 letih se človeštvo ni naučilo ničesar. Pred 2000 leti so horde pobijale kristjane, pa imamo še danes Kristusa mmučenika.

Pred 1000 leti so pobijali tiste, ki so upali razmišljat empirično i nvse sovražnike "naše vere"

Pred 500 leti so horde letale okrog in prijavljale čarovnice in namišljene čarovnice.

Pred 200 leti so horde pobijale Indijance, črnce,...

Pred 50 leti so horde pobijale vse sovražnike izmov - kominuzma, fašizma, nacizma, klerikalizma,...

Danes vsi vemo da je bilo to narobe... Ampakspet se sklicujemo na horde, ki imajo prav... Kaj pa zdrava pamet? mogoče pa le pove kaj drugega, kot tisto, kar pravi horda?

Bavčar in ostali! Zakaj jih ne prepustimo kriminalistom? Že vem odgovor - ker se jim nič ne bo zgodilo!. OK, ampak še vedno so (res???) kriminalci.

Tajkuni in ostalo sranje? Kaj je res tako narobe, da nekdo kupi firmo? Če še ne veš, v tej krizi je po celem svetu pocepalo na tisoče firm, samo v ZDA vsak mesec 12 bank (v povprečju) Kaj hočeš povedati, da so naši tajkuni prasci zvozili firme v stečaj namenoma? Seveda, hordi je najlaže dat poceni trditve in poceni odgovore. Pa so trditve in odgovori pravilni?

No, tisti prasci izkoriščevalski, ki pa dens nočejo zaposlovat - kaj jih (nas) boš s brzostrelko prisilil, da bomo zaposlovali? Hm, v to debato se pa res ne bom pustil zvleči...

lp

bv

  • Všeč mi je 1
  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Z Popušijem sva prej izračunala, da se mesečno odvaja za mojo penzijo 415€.

Torej 415€ X 12mes. = 4.980€ X 40let = 199.200€

199.200€ / 20 let (močnooo pretirana pričakovana življ. doba 80let) = 9960 / 12 = 830€

Ker nekako spadam v povprečno plačanega delavca, naj bi bila to pošteno prislužena povprečna penzija.

A z novim predlogom so mi hoteli zaradi odhoda pri 60letih starosti odbiti 18%. in bi po kmečkem izračunu dobil le 680€.

S poudarkom na zelo približnem in kmečkem izračunu, ker dejansko bi bilo še mnogo manj. Bi bilo potrebno PVI naročiti na ZPIZ-u, da bi dobil točnejše cifre.

In da ne bo preveč pametovanja okoli tega, to sem pisal le v opomin, da tisto, da dobivajo upokojenci več, kot vplačajo enostavno ne drži in je navadno zavajanje s strani klike, ki jo je že Fritz dobro opisal.

No če pustim na strani vse ostale stvari ( potratnost države, neučinkovitost sodstva itd.) bi ti razložil, kako poteka financiranje pokojnin.

Ta denar 415€, kot si izračunal se ne odvaja za tvojo penzijo, ampak za penzijo sedanjih upokojencev. To je t.i. dokladni sistem (pay as you go), ko aktivna generacija, s prispevki financira upokojence in denar, ki je plačan s prispevki se vsak mesec sproti porabi za plačilo pokojnin. Izmislil si ga je Bismarck, nemški kancler v 19.stol. in temelji na medgeneracijski solidarnosti. Zato ker se financira sedanje upokojence je važno razmerje med številom zaposlenih, ki plačujejo prispevke in tistimi ki jih koristijo t.j upokojenci. Ker je teh zmeraj več, bi bilo potrebno ali tem zmanjšati pokojnine, povečati prispevke, ali pa npr. povečati upokojitveno starost, kot so to hoteli s sedanjo pokojninsko reformo. Prvi in tretji način nista spremenjiva za ljudi, drugi pa ni dober za ljudi niti za konkurenčno gospodarstvo, saj bi bila delovna sila enostavno predraga.

Ker nič ne kaže na kakšen dolgotrajen baby boom in ker se družba spreminja, vsaj po mojem mnenju tak sistem ne more več dolgo obstajati. Zato se zmeraj bolj uvajajo naložbene sheme oz. sistemi kapitalskega kritja, ki delujejo na tak način kot si si ti izračunal, se pravi, da se prispevki odvajajo za svojo starost. Sicer se s tem odpravlja medgeneracijska solidarnost ampak mislim, da bi bil tak sistem še najbolj pravičen. Seveda pa se pokojninski sistemi ne morejo spremeniti čez noč ampak so potrebna dolga prehodna obdobja, da se v čim manjši meri pojavi diskriminacija te prehodne generacije. Dolgoročno torej, ta sistem ki deluje sedaj ne more obstati in vsakih 10 let bo potrebna nadaljna reforma, ki bo samo še bolj zaostrovala pogoje za upokojitev itd.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No če pustim na strani vse ostale stvari ( potratnost države, neučinkovitost sodstva itd.) bi ti razložil, kako poteka financiranje pokojnin.

...

Brez skrbi GoUpc, to mi je vse znano. Imam nekaj let delovne dobe tudi na bivšem SPIZ-u sedanjem ZPIZ-u. In kot sem v svojem zadnjem stavku zapisal, je bilo moje izvajanje le replika na razširjanje neresnic, da penzionsti požrejo več kot so vplačali. Sem podvržen eksaktnosti in potem na njej gradim nadaljna razglabljanja. Na netočnostih, slučajnih ali namernih nočem graditi debate.

In če sva to sedaj ugotovila oba enako, prideva do medgeneracijske solidarnosti, ki si jo omenil. Te pa ne moremo razglabljati le v smeri, da so aktivni prebivalci solidarni le do penzionerjev. So s penzionerji vred solidarni tudi do še ne aktivnega prebivalstva, torej otrok in populacije, ki se še šola. Torej lahko govoriva tudi o tisti populaciji, ki je še včeraj žulila poceni šolske klopi ravno na račun današnjih upokojencev ali tistih pred upokojitvijo, sedaj pa jim penzije ne bi več privoščila in to prav glasno razglaša.

Ali ne bi raje razmišljali o povečanih prispevkih, večjih davkih, da se pokrije tisto kar država državljanom mora zagotoviti?! Majhna država je draga država.

Poleg tega pa seveda spadajo še zgodbe o nekajkrat večjih zafuranih in nakradenih vsotah kot so ti manjki iz pokojninske blagajne.

In da se na koncu vrnem še na tisti razvpiti a še kako resničen vic, ko brezposelni vnuk pelje na vozičku dedka na šiht. Treba je gledati vse, ne le en del populacije. Ali pa se bomo kmalu šli vojno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

..., drugi pa ni dober za ljudi niti za konkurenčno gospodarstvo, saj bi bila delovna sila enostavno predraga. ...

Mogoče si ravno tu zadel poanto vsega. Predraga za koga?!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče si ravno tu zadel poanto vsega. Predraga za koga?!

Predraga, za morebitne bodoče investitorje, ki bi ustvarjali nova delovna mesta in tudi obstoječa podjetja? Zviševanje prispevnih stopenj bi zvišalo stroške dela in s tem zmanjšalo konkurenčnost na drugi strani pa bi se tudi cena produktov zvišala. Sicer je pa res, da sta si načeloma socialna varnost in konkurenčno gospodarstvo obratno sorazmerna, ampak Skandinavcem gre to iskanje sorazmerja dobro od rok. Res pa je da imajo drugačen sistem financiranja pokojninske in drugih blagajn.

PS: Poleg tega pa verjetno noben nebi bil vesel še nižje plače, ker bi moral plačati še več prispevkov, za svojo pokojnino pa sploh nebi vedel če jo bo dočakal.

Popravljeno . Popravil GoUpC
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker nič ne kaže na kakšen dolgotrajen baby boom in ker se družba spreminja, vsaj po mojem mnenju tak sistem ne more več dolgo obstajati. Zato se zmeraj bolj uvajajo naložbene sheme oz. sistemi kapitalskega kritja, ki delujejo na tak način kot si si ti izračunal, se pravi, da se prispevki odvajajo za svojo starost. Sicer se s tem odpravlja medgeneracijska solidarnost ampak mislim, da bi bil tak sistem še najbolj pravičen. Seveda pa se pokojninski sistemi ne morejo spremeniti čez noč ampak so potrebna dolga prehodna obdobja, da se v čim manjši meri pojavi diskriminacija te prehodne generacije. Dolgoročno torej, ta sistem ki deluje sedaj ne more obstati in vsakih 10 let bo potrebna nadaljna reforma, ki bo samo še bolj zaostrovala pogoje za upokojitev itd.

Z vsem se strinjam. Dodal bi še - da ko gledam današnjo mularijo, ki je stara od 10 do 25 let, me srat prime, če pomislim, da naj bi ta debilna deca upravljala državo in delala v gospodarstvu, ko bomo mi rinili v penzjone ... in še hujši bodo prišli za njimi ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Poleg tega pa verjetno noben nebi bil vesel še nižje plače, ker bi moral plačati še več prispevkov, za svojo pokojnino pa sploh nebi vedel če jo bo dočakal.

Dejmo tko rečt - če ne bi bilo sistema penzijonov, bi verjetno vsak od nas potemtakem skrbel za svoje starše, kajne? Ali ne? Mislite, da bi bilo to ceneje ali dražje, kakor sedaj znašajo naši/vaši prispevki za pokojnino?

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Dejmo tko rečt - če ne bi bilo sistema penzijonov, bi verjetno vsak od nas potemtakem skrbel za svoje starše, kajne? Ali ne? Mislite, da bi bilo to ceneje ali dražje, kakor sedaj znašajo naši/vaši prispevki za pokojnino?

Mislim, da bi bilo še dražje, ampak če bi vsak poskrbel za svoj penzion, nebi bilo potrebno tega bremena prelagati na mlajšo generacijo, ki je zmeraj manjša in bolj obremenjena. Vsak bi prispeval tak odstotek plače, kot bi hotel imeti kasneje pokojnine, ki bi se izplačevala v obliki mesečne rente, ko bi dosegli določeno starost. To je sicer že sedaj možno z 2. in 3. stebrom, ki pa sta večinoma prostovoljna ampak se zmeraj bolj uveljavljata, ker s pokojnino iz obveznega zavarovanja marsikdo nebi mogel normalno živeti. Kot sem napisal to ni možno čez noč ampak postopoma, da nebi prišlo do izvisele generacije.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!