Skoči na vsebino

Elektronski pripomočki: potuha ali ne? (abs, tc, in vse ostale kratice)


ligenjček
DAMI34
Sporočilo dodal DAMI34

1. Ali elektronska pomagala omogočajo potuho pri vožnji, ali so pomemben dodatek?

2. Ali se brez teh pomagal da voziti motor in ali je res da je zaradi njih lahko že vsak motorist?

3. tehnikalije, razprava o določenih pomagalih, delovanju, prednostih, slabostih itd...

Priporočene objave

pred 7 minutami, Xebec pravi:

 

se prau si lahko ko opica za računalnikom? neki tam prtiskaš, vrtiš, itd. pa ma da dela? :D

 

ne. Ker če vse izklopiš (pomotoma) :P

vsekakor je priporočljivo vedeti, kaj kateri program vožnje omogoča, koliko drsenja zadaj (občutljivost TCja), koliko dviga prvega kolesa, koliko ima konjev, kaka je mapa, krivulja moči, da potem pritiskaš ko opica kadar ti paše.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 40 minutami, Scarabeo 500 pravi:

Nimam TCS, samo enkrat mi je na spolzki zebri po dežju zavrtelo zadnje kolo in odletel sem kot katapult. Hitrost okoli 40 kmh. Imel sem srečo, da ni bilo nikogar proti meni. Ampak sreča je opoteča.

Sem vesel, da si imel srečo in, in da se nič hujšega zgodilo, razen padec. A ti lahko kdo garantira, da pa z TCSom ne bi odletel kot sneta sekira? Jaz ne, vse je v glavi, pa naj si kdo reče kaj hoče. Seveda, tisti, ki imajo te sisteme jih pa zagovarjajo, kar je itak normalno, čeprav jih v praksi "ne znajo" uporabljat.

Popravljeno . Popravil Kričač
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zdej ni več dvoma. Nezemljani obstajajo, samo so parkrat prebral Motosvet, pa jih je minilo, da bi vzpostavili stik z nami.

:lol1:

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, Kričač pravi:

Sem vesel, da si imel srečo in, in da se nič hujšega zgodilo, razen padec. A ti lahko kdo garantira, da pa z TCSom ne bi odletel kot sneta sekira? Jaz ne, vse je v glavi, pa naj si kdo reče kaj hoče. Seveda, tisti, ki imajo te sisteme jih pa zagovarjajo, kar je itak normalno, čeprav jih v praksi "ne znajo" uporabljat.

nihče ti ne more garantirati.

Ti pa lahko 100% garantiram, da v kolikor imaš kako asistenčno zadevo na motorju, tipa ABS ali TC obstaja možnost da te bo rešila v nerešljivem momentu in lahko ti 100% garantiram, da v kolikor je ni, bo nerešljiv moment ostal nerešljiv.

 

In ne gre se za zlorabo asistenčnih sistemov ampak uporabo, ko je to nujno. Spolzka bela črta, spregledan pesek itd.

ABS je že nekaj let obvezen, kar pa ne pomeni da prvo nažigam vedno na polno. Izkoriščam pa zadnjo (delovanje ABSja) večkrat, zakaj, ker lahko. Enostavno kot ogrevane ročke.

ps. in komot se da tudi brez vsega tega voziti, saj smo se, leta in leta, ampak veš, mene vožnja v fičkotu več ne zanima, razn v kak rekreativno kulturni namen.

pred 5 minutami, skalar36 pravi:

Zdej ni več dvoma. Nezemljani obstajajo, samo so parkrat prebral Motosvet, pa jih je minilo, da bi vzpostavili stik z nami.

:lol1:

 

pajade, poglej nicke članov, nas je en kup vesoljcev tule :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 30 minutami, Xebec pravi:

ja sam jst sm vozu v "pussy" modeu, pa je bla radirka :whistle:

a to mam jst? pomoje mam to jst. :lol1:

TC omejuje vrtenje gume v prazno in risanje črt preko ovinka in posledično manjša obraba pnevmatik (za misterius pnevmatike, nisem čisto prepričan)

Nimaš, ker to je elektronika od Honda Racing Corporation :P  (Sneči je dal vidseo od MM, ki ima HRC )

pred 30 minutami, Snečer pravi:

če prav nastaviš, lahko torej nadomesti vinjeto al kaj?

ja .. ampak ti nimaš teh pripomoćkov :ras: 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, skalar36 pravi:

Zdej ni več dvoma. Nezemljani obstajajo, samo so parkrat prebral Motosvet, pa jih je minilo, da bi vzpostavili stik z nami.

:lol1:

 

MS 51

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, DAMI34 said:

da, ampak niso zdrsnile obe hkrati, pa še pred vodo si močno zavrl, če se ne motim. In se strinjam, videl sem kako je zadeva delovala. Tak na uč bi rekel, nerešljiva situacija.

ps. bilo je veliko deževja in skoraj potok čez cesto, pred ovinkom si prehitel avto, kateri je zakrival vodo. Bil je desni ovinek, izlet tria čelosov, v Bosni smo se nahajali. Pred tem te je pa še en kamion sredi ničega izsilil, ko je drugega začel prehitevati.

 

 

Ampak moj primer, ki sem ga opisoval...je na dolgo in široko zapisano, ni bilo ne MU ne BU :P iz enostavnega razloga, ker je motor začel počasi drseti, ravno prav, da sem še povlekel čez cel ovinek, potem pa že drsal po desnem boku, rokavu, komolcu.V tem primeru ni imelo kaj posredovati, ker kot pravi Borut, fizika je kurba, tudi elektronika ni vsemogočna.

Evo slike: (slika 3 glej utor, potem je pa samo še neslo ven na belo črto)

20171020_152818.jpg.fb9b5554dd0ca88ea98c0029bbb24311.thumb.jpg.e33363a1e54391c72f0c2695ab894205.jpg20171020_152757.jpg.4175415ab22fef1a58b0ee038078094e.thumb.jpg.6920e7acfff52999e9b117297d9a253c.jpg20171020_152752.jpg.cebe511009e62dd768b6049d9bd2d065.thumb.jpg.3051e53744e2deb6fb72f40fe69d96fd.jpgIMG_20171020_163657.jpg.51f99a1869fb0329b61113a69e46048c.thumb.jpg.fd4a67a7f9592e581c75bc3cb68723cf.jpgIMG_20171020_163703.jpg.fedd46cad3d07441b49eab45e5284ecb.thumb.jpg.19a4f717f94bf5eb367963150e5f122f.jpg

pa še nekaj, ne gre se za to da bom komu dokazoval a mam prav al on nima, povedal sem svoj primer.

Kaj s tel povedat s tem postom? De si jaći i od elektronike? :lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 9 minutami, Kugelschreiber pravi:

Kaj s tel povedat s tem postom? De si jaći i od elektronike? :lol1:

ne, kaj si ti hotel povedati s tvojim postom, da rad mal najedaš?

ps. jači sem tut od Xsare :ras:

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

3 minutes ago, DAMI34 said:

ne, kaj si ti hotel povedati s tvojim postom, da rad mal najedaš?

ps. jači sem tut od Xsare :ras:

 

De berem vase poste, ker pisci jih ocitno ne. Pol pa ti in  @Kričač kričita name, zakaj berem vajine blesarije. Ja hudica no. 

 

Vsake tolk me precej forumasev se vedno preseneti s fantazijo. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Kugelschreiber pravi:

De berem vase poste, ker pisci jih ocitno ne. Pol pa ti in  @Kričač kričita name, zakaj berem vajine blesarije. Ja hudica no. 

 

Vsake tolk me precej forumasev se vedno preseneti s fantazijo. 

da maš preveč časa, si hotel povedat? Zatožu te bom ženi :P

Drugače pa kar z besedo na dan, kje sem v tej temi fantaziral?

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 6 urami, maus pravi:

zdaj iščete vse variante .. pa olje, pa neravnine, pa pesek, pa še in še ...

Sploh ne iščem nobenih variant. ABS je primarno namenjen preprečevanju popolne blokade koles in s tem zelo pomaga pri preprečevanju padca zaradi blokade koles in omogoča zavijanje tudi pri zelo agresivnem zaviranju. Stranska posledica ABS-a na podlagi z dobrim oprijemom je krajša zavorna pot... dodaten bonus. Na podlagi kjer je oprijema malo ali pa se zelo spreminja pa se zlahka zgodi da ABS zavorno pot podaljša. Še vedno pa tudi na taki podlagi opravlja osnovno poslanstvo - prepreči delno ali popolno blokado koles in s tem zmanjša možnost padca. Gre so zgolj za pojasnilo z moje strani da ima ABS na podlagi s slabim oprijemom ta učinek podaljšanja zavorne poti zelo izrazit. Včasih do te mere, da je res težko oceniti a bo do ovinka/ovire zbremzal dovolj al ne.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

33 minutes ago, DAMI34 said:

da maš preveč časa, si hotel povedat? Zatožu te bom ženi :P

Drugače pa kar z besedo na dan, kje sem v tej temi fantaziral?

 

Ze zdej mi je uzela vse kluce od bajte....vi bi radi de mi se net sklopi, a ne. Nisem pisal samo o tebi.  Niti samo o tistem postu,  ce preberes danasnji forumski izplen, pa....ne mors rect de ni fantazije. Ni koristi. Fantazij pa obilo. Mislim...pogovor tece o koristnosti ABS in ostale varnostne elektronike. Pa to je na las podobno proti-cepilcem, de ne recem veganskemu aktivizmu. Norost. 

 

Res sem mislil, da smo, kot neka druzba, v 2019 mimo takih debat. Kot bi debatirali o smotru klime v avtu. 

Popravljeno . Popravil Kugelschreiber
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 minutami, jskrablin pravi:

Gre so zgolj za pojasnilo z moje strani da ima ABS na podlagi s slabim oprijemom ta učinek podaljšanja zavorne poti zelo izrazit. Včasih do te mere, da je res težko oceniti a bo do ovinka/ovire zbremzal dovolj al ne.

Spet gre za vprašanje kako in kdaj...z avtom po klancu navzdol in po poledeneli cesti je ABS zelo uspešno ustavljal. Šlo je za preizkus, v praksi bi bilo potrebno vožnjo prilagoditi. Vsa ta elektronska pomagala morda popravljajo napake voznika, za varnost motoristov so pa v veliki meri odgovorne napake ostalih udeležencev v prometu, za te napake pa ne vem, če obstajajo pomagala....

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, Snečer pravi:

tudi ti nisi razumel, kar sem želel povedati

če se voznik zaveda pomanjkanja elektronskih pomagal in še česa, potem vožnjo prilagodi tem pomanjkljivostih in je bolj "varen" kot sicer, če se tega ne bi zavedal

samo o tem govorim, ne pa da je motor brez ABS na cesti bolj varen 

če pa je potreben ali ne pa žal ugotoviš le v kritični situaciji

bolje je ABS kot brez

v glavnem pišeta z boruttom nekaj, kar nista razumela

Midva in še kdo ne razumeva, voznik brez abeesa se vozi kot po jajcih in moli boga, da ne dobi krč v desne ude pri zaviranju. Zame je boljše, če je brez abeesa, ker ostanejo črte. Potem ni dosti filozofiranja, kje je bil. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 urami, ligenjček pravi:

Vsi elektronski pripomočki so na asfaltu super zadeva (dokler delajo), ampak poštevanko se boš težko naučil, če ves čas uporabljaš kalkulator. Moj komentar je bil v temi začetnik, in bistvo mojega komentarja je bilo, da se je bolje naučit brez pripomočkov, da motor res obvladaš, in potem preklopiš na njih, da ti olajšajo vožnjo in te rešijo v kočjivih situacijah, sprememba teme pa moj komentar vrže malo iz konteksta in izgleda, kot da sem proti temu na splošno...

čeprav glede na takojšnje napade vidim, da na forumu je očitno bolj pomembno, da poveš nekomu, da ima narobe, kot pa da sploh dobro prebereš kaj je kdo napisal :lol1:

Po domače; pišeš neumnosti. 

Začetnik nima pojma, nima občutka, nima prakse, nima psihe, nima ničesar, kar ima izkušeni voznik. Ker je začetnik, potrebuje abees, da ne zajebe in stisne na polno, saj je vendar začetnik in ne ve, kaj počne in, kako počne. Ker ta pripomoček pomaga vsem, še bolj pa začetniku. 

Pies; ti imaš narobe. 

pred 3 urami, Kričač pravi:

Zanimivo je brat ljudi, ki mislijo, da vse vedo.

Vsa elektronska navlaka v vozilih je zgolj marketinška poteza in potuha!  To je moje mnenje in ni mus, da tisti, ki to prebira isto misli.

Pri turistično/športni vožnji jo koristi malo ljudi, oziroma nihče od navadnih smrtnikov. Vsa ta pomagala pač človeku še dvignejo ego, da misli, da je nesmrten in nič druga. Potem takem, če bi se vsi zanašali na elektroniko, ne bi bilo več nesreč, ki pa se vseeno dogajajo.

Recimo, TSC in ASR, kdaj to rabiš? To je samo zato, da ti ceno motorja dvignejo in nič druga. Jaz tega nimam že 30 let, pa sem še zdaj tukaj ....

Tak, zdaj si pa dajte duška tisti, ki to imate na svojih motociklih in to pri normalni vožnji dejansko rabite!

 

Abees tudi? 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ampak ABS je stvar nekaj zadnjih let, v preteklosti so se vozili vsi brez. Kdor ni obvladal je pač padel...zakon fizike. Pa če malo podrsa kolo tudi ni neke panike, včasih še paše malo pretiravat...:naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 29 minutami, jskrablin pravi:

Včasih do te mere, da je res težko oceniti a bo do ovinka/ovire zbremzal dovolj al ne.

sj se v večini razumeva ... slaba ocena zavorne poti in razmer na cesti je v vsakem primeru jeba ... ;) 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Aha, torej jaz, kateri imam samo gps pomagalo, imam slab motor.:ras:

 

Popravljeno . Popravil Kričač
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 40 minutami, jskrablin pravi:

Sploh ne iščem nobenih variant. ABS je primarno namenjen preprečevanju popolne blokade koles in s tem zelo pomaga pri preprečevanju padca zaradi blokade koles in omogoča zavijanje tudi pri zelo agresivnem zaviranju. Stranska posledica ABS-a na podlagi z dobrim oprijemom je krajša zavorna pot... dodaten bonus. Na podlagi kjer je oprijema malo ali pa se zelo spreminja pa se zlahka zgodi da ABS zavorno pot podaljša. Še vedno pa tudi na taki podlagi opravlja osnovno poslanstvo - prepreči delno ali popolno blokado koles in s tem zmanjša možnost padca. Gre so zgolj za pojasnilo z moje strani da ima ABS na podlagi s slabim oprijemom ta učinek podaljšanja zavorne poti zelo izrazit. Včasih do te mere, da je res težko oceniti a bo do ovinka/ovire zbremzal dovolj al ne.

Enaka je moja izkušnja z motorjem, ki ima ABS. Sedaj na cestaku ga nimam in ga ne pogrešam. Enkrat sem imel situacijo s peskom na cesti, ki bi se s prejšnjim motorjem z ABS-om verjetno končala v grabnu. Hitrost, mogoče 10km/h.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred tednom dni sem bil z avtom....mi je en ata iz nepreglednega  ovinka na cesto butnu...dovoz...imel je sicer ogledalo pa ni pogledu ocitno .. sel sem umirjeno ene 65 na cesti kjer je 90 omejitev... sem refleksno odmotu in za las sel mimo...ce bi bil z motorjem bi pomoje padu, še z abs vprasanje kaj bi blo... tko da govort umirjeno vozt brez abs je varno je nesmiselno ker cesta je svašta in nikol ni isto...vedno so presenecenja,  tko da ja pametna voznja + abs je prava izbira :) in itak veliiik sreče ta je najpomembnejša

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 22 minutami, Borutt pravi:

Po domače; pišeš neumnosti. 

Začetnik nima pojma, nima občutka, nima prakse, nima psihe, nima ničesar, kar ima izkušeni voznik. Ker je začetnik, potrebuje abees, da ne zajebe in stisne na polno, saj je vendar začetnik in ne ve, kaj počne in, kako počne. Ker ta pripomoček pomaga vsem, še bolj pa začetniku. 

Pies; ti imaš narobe. 

Abees tudi? 

Samo Borutt začeli smo skoraj vsi v tej debati brez abs in smo bili začetniki.

Pripisuješ to samo sreči?

Nesreče sem naredil z abs, seveda po svoji neumnosti.

  • Všeč mi je 1
  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 45 minutami, Kugelschreiber pravi:

Ze zdej mi je uzela vse kluce od bajte....vi bi radi de mi se net sklopi, a ne. Nisem pisal samo o tebi.  Niti samo o tistem postu,  ce preberes danasnji forumski izplen, pa....ne mors rect de ni fantazije. Ni koristi. Fantazij pa obilo. Mislim...pogovor tece o koristnosti ABS in ostale varnostne elektronike. Pa to je na las podobno proti-cepilcem, de ne recem veganskemu aktivizmu. Norost. 

 

Res sem mislil, da smo, kot neka druzba, v 2019 mimo takih debat. Kot bi debatirali o smotru klime v avtu. 

potem pa ne repliciraj izrecno meni.

Da bo tema dolga, da bo veliko opisov za in proti, ti je pa tudi jasno. Še par let nazaj ni mel moped nobene kratice, zdej jih je toliko da moraš že cel slovar imeti.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 8 minutami, Kmet2 pravi:

Samo Borutt začeli smo skoraj vsi v tej debati brez abs in smo bili začetniki.

Pripisuješ to samo sreči?

Nesreče sem naredil z abs, seveda po svoji neumnosti.

Tistih časov ni več. Ker tudi stoenk in podobnega ni več. Sedaj imamo abees in še marsikaj drugega. In abees je fajn. Tudi kaj drugega je fajn. 

Sem prebral Damijev zapis o nekem prehitevanju pred ovinkom in vožnji preko potoka na cesti. Je napisal, da je bil desni ovinek. Pa se spomnim na en drug zapis, da nobeno elektronsko pomagalo ne zmore odpraviti vseh človeških neumnosti. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 minutami, DAMI34 pravi:

potem pa ne repliciraj izrecno meni.

Da bo tema dolga, da bo veliko opisov za in proti, ti je pa tudi jasno. Še par let nazaj ni mel moped nobene kratice, zdej jih je toliko da moraš že cel slovar imeti.

 

Letniki 2006 bmw.   Asc,esa, tpms itd... pa je to krepko čez desetletje, ne par let.

Par let imajo kratice pa Kawasakiji to pa.

Vrjetno si mislil na Kawasaki?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Borutt pravi:

Tistih časov ni več. Ker tudi stoenk in podobnega ni več. Sedaj imamo abees in še marsikaj drugega. In abees je fajn. Tudi kaj drugega je fajn. 

Sem prebral Damijev zapis o nekem prehitevanju pred ovinkom in vožnji preko potoka na cesti. Je napisal, da je bil desni ovinek. Pa se spomnim na en drug zapis, da nobeno elektronsko pomagalo ne zmore odpraviti vseh človeških neumnosti. 

zapis nima nobene povezave z ABS, oziroma jo ima z MSCjem. (kjer je ABS samo podgrupa celega programa)

Pravkar, Kmet2 pravi:

Letniki 2006 bmw.   Asc,esa, tpms itd... pa je to krepko čez desetletje, ne par let.

Par let imajo kratice pa Kawasakiji to pa.

Vrjetno si mislil na Kawasaki?

ne, na tomos vinkovič :P

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!