Skoči na vsebino

KORONA virus


vandrovec
DAMI34
Sporočilo dodal DAMI34

povezave (klik):

Priporočene objave

medtem na Švedskem: (zelo dobro zapisan članek)

https://www.rtvslo.si/zdravje/novi-koronavirus/na-svedskem-v-casu-pandemije-kako-drzava-ubira-povsem-svojo-pot/539663?fbclid=IwAR0ukpaqMqLsMMkaXhzBpVuQCtTGwMptsCKeLApWk-0rQ07SXTd_E_AY6wQ

Lažen občutek varnosti

Tegnell je 5. aprila, tik pred uradno objavo dokumenta, ECDC-ju poslal e-pismo, v katerem je izrazil zaskrbljenost nad predlaganim priporočilom glede mask in ga odsvetoval, češ da ni znano, koliko asimptomatiki doprinašajo k širjenju virusa.

ECDC je dokument kljub temu objavil, Tegnell pa do danes vztraja, da maske niso rešitev. Kot je povedal na začetku oktobra za revijo Science, so dokazi v prid maskam šibki. "Državam, v katerih nosijo maske, trenutno ne gre najbolje. Zelo nevarno je verjeti, da so maske čudežno zdravilo," je dejal.

Švedskega epidemiologa moti tudi to, da maske širijo paniko med prebivalstvom, da ustvarjajo lažen občutek varnosti (fizična razdalja je učinkovitejša), da jih večina ljudi ne uporablja pravilno, predvsem pa to, da se je toliko dotikaš, ko si jo popravljaš, snemaš, jemlješ s površin ali torbice, da s tem povečaš možnost okužbe.

 

Zmote o švedskem modelu

Švedska tako ni oaza, ki se je pandemija ne bi dotaknila. Kot opozarja Damjana Berce, Slovenka, ki že leta živi na Švedskem, kjer dela kot zdravnica v Gävleborgu, se ji ne zdi pošteno, da se izraz "švedski model" med ljudmi v svetu enači z lahkomiselnostjo državljanov in odsotnostjo priporočil, ker je to daleč od resnice.

"Osem mesecev držanja se priporočil je povzročilo velike in občutne spremembe v ustroju naše družbe in življenju posameznikov. Zagotovo se tudi pri nas najde kdo, ki leta z zabave na zabavo, vendar to dela izključno po svoji izbiri in ne sledi priporočilom 'švedskega modela'. In upam, da je pripravljen ob tem obnašanju tudi prevzeti vso moralno odgovornost do svojih bližnjih, ki jih na ta način ogroža," je zapisala na Facebooku.

"Resnični švedski model sloni na zaupanju državljanov in vključuje 8–10 priporočil že osem mesecev! Nimamo inšpektorjev, kazni in nadzorov. Usodo si krojiš sam in s tem nosiš tudi odgovornost do svojih bližnjih in lastnega preživetja."

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

38 minutes ago, skalar36 said:

Pozabil si dopisati, da je naša trenutna vlada jasnovidna. Že Marca so vedeli, da bo jesenski val in da bo hujši kot pomladni. Bravo, znajo napovedovati prihodnost

To pa res ni bilo težko (žal). Poišči kar nekaj nazaj kaj sem napisal. Res ni bilo potrebno biti jasnoviden, da ne bi vedel kaj se bo dogajalo (spet žal)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

neki mi ni jasno .. lokali kjer imajo terase so zaprti, da bi se kavo spilo, zraven v parku pa polno otrok, ki se žogajo, skejtajo, rolajo, lovijo, starši se med seboj pogovarjajo in družijo v večjih skupinah in pijejo kavo to go ... :huh:

včeraj sem to opazil ... nisem slikal :P

 

Popravljeno . Popravil maus
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 minutami, maus pravi:

neki mi ni jasno .. lokali kjer imajo terase so zaprti, da bi se kavo spilo, zraven v parku pa polno otrok, ki se žogajo, skejtajo, rolajo, lovijo, starši se med seboj pogovarjajo in družijo v večjih skupinah in pijejo kavo to go ... :huh:

včeraj sem to opazil ... nisem slikal :P

 

zadeva je ušla...

asociala in doma

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

5 minutes ago, maus said:

neki mi ni jasno .. lokali kjer imajo terase so zaprti, da bi se kavo spilo, zraven v parku pa polno otrok, ki se žogajo, skejtajo, rolajo, lovijo, starši se med seboj pogovarjajo in družijo v večjih skupinah in pijejo kavo to go ... :huh:

včeraj sem to opazil ... nisem slikal :P

 

točno zaradi takega neupoštevanja navodil vedno več zapirajo. Ko bodo (če) parke zaprli pa spet jok in stok...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 2 urami, BIF pravi:

Štima. 
Ampak slovenska miselnost in švedska miselnost.....velika razlika. 

načeloma .. v bistvu pa kako že rečejo za vojno ? : mrtvi štejejo.. se vodomo ob koncu te "vojne" .. upam da zmagamo švede.. pa če se jim ta trenutek neha korona še zmeraj upam da jih zmagamo..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 urami, Snečer pravi:

Po slabih treh tedni grem dane spet v "diskont" po zalogo.

Police še kar ok založene.

Pot do tja pa je že kazala znake, da smo blizu zadnjega v mesecu oziroma da bodo prazniki.

Klobuki na cestah.

V diskontu polno penzićev, v parih, da ja po nepotrebnem delajo gužvo, not pa klasika, nadlegovanje prodajalk z bizranimi vprašanji, visenje pred policami, delajo gužvo 1A, ko imajo skoraj vse dneve v tenu čas, da opravijo nakupe.

Halo, razglašena je epidemija...

Opraviš nakup, kar rabiš, se ne zadržuješ in na svidenje.

Res ni čudno, da je takšno stanje kot je, finta pa je, da se najbolj ranljivi obnašajo najbolj blesavo.

Ali pa imajo že tolko življenskih izkušenj, da sem jim jebe za naše filozofe...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, thumper pravi:

načeloma .. v bistvu pa kako že rečejo za vojno ? : mrtvi štejejo.. se vodomo ob koncu te "vojne" .. upam da zmagamo švede.. pa če se jim ta trenutek neha korona še zmeraj upam da jih zmagamo..

Jaz upam, da bo gospodarstvo preživelo. Sicer tudi zdravstvo ne bo - to pa bo potem problem.

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 5 minutami, Scarabeo 500 pravi:

Jaz upam, da bo gospodarstvo preživelo. Sicer tudi zdravstvo ne bo - to pa bo potem problem.

Točno to, pa še nisem slišal besede o tem....

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ce ma folk zurke doma, ker majo sincki rojsne dneve, noro res. Enim se pac fucka. K bo pa sluzba sla, bo pa jok pa stok. 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

53 minutes ago, DinDiin said:

Ce ma folk zurke doma, ker majo sincki rojsne dneve, noro res. Enim se pac fucka. K bo pa sluzba sla, bo pa jok pa stok. 

Glej.. definicija zurke je zelo smotana. Ce se jaz ze od zacetka korone druzim z isto druzbo, ki po vecini dela od doma, je cisto vseeno ce se druzimo tudi sedaj. Mora bit pa konkrektno debil da gres v tem casu zurat v poln lokal/diskac, in nato ne vsaj par dni prezivet v “izolaciji”, ampak veselo hodit naokoli.

 

Seveda je sedaj bolj “rizicen” cas in se strinjam s Snecerjem da je treba svojo druzbo malo bolj pametno izbrati. 
 

In ja, slovenska miselnost je tipicna balkanska, in se nemoremo primerjati s svedsko.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a če te zdaj policaj ustavi ob 9h zjutraj in te vpraša ali je bilo kaj alkohola v zadnjih 12 urah odbijemo policijsko uro od 21 do 6 ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 11 urami, ftp pravi:

To pa res ni bilo težko (žal). Poišči kar nekaj nazaj kaj sem napisal. Res ni bilo potrebno biti jasnoviden, da ne bi vedel kaj se bo dogajalo (spet žal)

Res je. Vsako leto se pojavi spomladi in jeseni/pozimi sezonska gripa, pljucnica, prehladi... To se dogaja odkar obstajajo ljudje. Vsakic jih nekaj umre, starejsih ali slabotnejsih. Vmes je tudi kak tak, ki je bil mlad in zdrav, a ga je vseeno pobralo. Tak je ta svet, nisem se ga jaz spomnil, kdor se rodi bo tudi umrl. Vmes je pa treba ziveti, kvalitetno ce se da. 

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

4 minutes ago, thumper said:

a če te zdaj policaj ustavi ob 9h zjutraj in te vpraša ali je bilo kaj alkohola v zadnjih 12 urah odbijemo policijsko uro od 21 do 6 ?

A doma med policijsko uro ne moreš pit (ali ne smeš) ? :naughty:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, ftp pravi:

A doma med policijsko uro ne moreš pit (ali ne smeš) ? :naughty:

ni moja ..če je njihova naj odštejejo..

v mojem primeru pravzaprav ta policijska ura ne deluje in si jo lahko nekam zataknejo .. dejansko smrčim že pred 21h .. 

tako da je pri meni ta ukrep čisto brez kakršnihkoli rezultatov.. in se ga ne držim..

Popravljeno . Popravil thumper
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

z včeraj na danes je bil čas policijske ure daljši za eno uro--- a ko bo tega konec bo jj naredil en dan , ki bo imel 25 ur da nam jo vrne ?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 urami, BIF pravi:

Štima. 
Ampak slovenska miselnost in švedska miselnost.....velika razlika. 
 

da, ker pri nas ne dovolijo misliti. 50 in let več vzgoje v stilu: mi mislimo namesto tebe, žal pušča posledice. Poleg tega pa vladajoči še vedno uporabljajo in želijo uporabljat ta model.

Primer, mi mislimo namesto tebe,je bil včeraj jasno viden po Tv, ne vem ker kanal, posnetek pa je bil z nabito polne ljubljanske tržnice...ampak maska reši vse, tako so rekli...

Veš, če nekomu ne daš šanse, da začne sam misliti, žal ne bo nikol začel.

 

in še primer:

Uro je dovoljeno prestaviti le med 2. in 4. uro zjutraj.
Vsi, ki bi jo prestavili prej ali kasneje, bodo kaznovani.

 

pred 12 urami, thumper pravi:

načeloma .. v bistvu pa kako že rečejo za vojno ? : mrtvi štejejo.. se vodomo ob koncu te "vojne" .. upam da zmagamo švede.. pa če se jim ta trenutek neha korona še zmeraj upam da jih zmagamo..

štetje mrtvih, je zelo nehvaležen posel, namreč a bomo prištel tudi tiste, ki so zaradi posledic bili mrtvi, oškodovani, brez služb itd?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 12 urami, Scarabeo 500 pravi:

Jaz upam, da bo gospodarstvo preživelo. Sicer tudi zdravstvo ne bo - to pa bo potem problem.

zdravstvu že sedaj tako osovraženi koncesionarji posojajo delavce, recimo medicinske sestre iz DC bled v KC

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 13 urami, Scarabeo 500 pravi:
Sveti Peter je poklical k sebi Orbana, Vučića in Janšo, pa jim zrecitira pridigo :

"Dosti ste grešili med korona virus epidemijo. Lagali ste za število okuženih, lagali za umrle, tako da sem se odločil, da vaši narodi ne bodo več obstajali. Svet bo boljši brez vas. Vrnite se v svoje države in sporočite narodu mojo odločitev v 7 dneh"....

In trojica je spokala....

Prvi je stopil pred tv kamere v javni nagovor svojega naroda Orban, rekoč

"Jaz in moj brat Sveti Peter sva vam omogočila še 7 dni življenja. Ne sprašujte, kako mi je to uspelo. Samo da veste - Šarec lopov in Mesec fašist nam ne bi zrihtala niti 2 dni, jaz pa sem nam jih uredil 7"....."

In čez 7 dni so izginili vsi državljani SLO, ki imajo v imenih ali priimkih Q,X ali Y.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

122801179_1353681671630680_3425033177424144740_n.jpg.dab20adaac7854de8dd76151f9301c66.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 1 uro, DAMI34 pravi:

da, ker pri nas ne dovolijo misliti. 50 in let več vzgoje v stilu: mi mislimo namesto tebe, žal pušča posledice. Poleg tega pa vladajoči še vedno uporabljajo in želijo uporabljat ta model.

Primer, mi mislimo namesto tebe,je bil včeraj jasno viden po Tv, ne vem ker kanal, posnetek pa je bil z nabito polne ljubljanske tržnice...ampak maska reši vse, tako so rekli...

Veš, če nekomu ne daš šanse, da začne sam misliti, žal ne bo nikol začel.

 

....tako TI vidiš zadevo. In jo seveda prirediš po svoje. Nihče ne preprečuje misliti. Folk noče ali ne zna misliti. In kljub temu da jim napišeš in narišeš in nenehno ponavljaš.....ne jebe nihče....tržnica nabito polna, distanca je za tepce, maska pa pod brado. In nihče ne trdi da maska reši vse....to je tvoja izpeljanka. Maska , distanca in razkuževanje pa rešita veliko. Ampak mi smo BALKAN.....oni pa so SKANDINAVCI..... pri njih vlada razum in razumevanje pri nas pa kontriranje in kurja pamet. Zato je potrebna pri nas tudi palica. Pri nas je nivo mišljenja omejen samo na lastno korist in potrebe. Širša družbena odgovornost....ma ko jebe druge.

 

  • Všeč mi je 3
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 15 minutami, BIF pravi:

....tako TI vidiš zadevo. In jo seveda prirediš po svoje. Nihče ne preprečuje misliti. Folk noče ali ne zna misliti. In kljub temu da jim napišeš in narišeš in nenehno ponavljaš.....ne jebe nihče....tržnica nabito polna, distanca je za tepce, maska pa pod brado. In nihče ne trdi da maska reši vse....to je tvoja izpeljanka. Maska , distanca in razkuževanje pa rešita veliko. Ampak mi smo BALKAN.....oni pa so SKANDINAVCI..... pri njih vlada razum in razumevanje pri nas pa kontriranje in kurja pamet. Zato je potrebna pri nas tudi palica. Pri nas je nivo mišljenja omejen samo na lastno korist in potrebe. Širša družbena odgovornost....ma ko jebe druge.

 

nisem zapisal, da so maske pod brado. :P

Da, jaz mislim, in ko mislim, da nikogar ni okrog mene je nošenje maske glupo. Da pa država misli namesto mene mi pa ni všeč. Teoretično, če bi se držal priporočil NIJZ bi že zdavnaj s kakim virusom opletal okrog.

Pa da ti kopiram link, da si ne izmišljujem: (mohgoče so pa samu utrujeni, pa niso uspel posodobit informacij)

https://www.nijz.si/sl/koronavirus-pogosta-vprasanja-in-odgovori#kako-se-novi-koronavirus-prenasa-med-ljudmi%3F

KAKO SE NOVI KORONAVIRUS PRENAŠA MED LJUDMI?

Novi koronavirus se med ljudmi prenaša kapljično. To pomeni, da je za prenos potreben tesnejši stik z bolnikom (razdalja do bolnika manj kot 1,5 m).  Možno je, da se z novim koronavirusom okužimo tudi ob stiku z onesnaženimi površinami, ni pa še jasno, kako pomembna je ta pot prenosa.

Čeprav ni dokazano, da bi se novi koronavirus prenašal po zraku (aerogeno), se svetuje previdnost in zaščita pri posebej tveganih posegih v zdravstvenih ustanovah (npr. ob bronhoskopiji, kjer nastaja kužni aerosol). Bivanje v istem prostoru z bolnikom (če smo na razdalji vsaj 1,5 m) ne predstavlja tveganja.

 

 

in moj komentar poboldanih, podčrtanih in modro označenih delov

1. razdalja do bolnika..pazi bolnika, ne pa osebe na sprehodu zunaj, torej razdalja do nekoga, ki ima simtome

2. onesnažene površine, vzemimo dejstvo, da je ful folka okuženega in zato nosimo maske, katere preprečujejo in v katere se lovi virus..seveda ga veselo s prsti dotikamo, mažemo po kljukah, vrtamo po nosu

3. bivanje v istem prostoru, kljub razdalji je hudičevo nevarno, ker gre za daljši čas in lahko sčasoma, kjer je slabo prezračen prostor vdihneš ali vneseš večjo količino virusa, kot ob sprehodu brez maske in na primerni razdalji, kjer kak klepet traja recimo nekaj minut..

Ampak ja, jaz sem čuden in ne bom zapisal, nekateri so ovce, ker mi ni potrebno.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!