Skoči na vsebino

Predelava Tomos APN 6 1986


Tomos apn 6 s

Priporočene objave

pred 14 urami, Zivnorc pravi:

@franc; @raza ....al pa še kdo drug:

Ležaj L17.

... koliko aksialne zračnosti naj naštimam? ...0,1...0,2mm? ... je že kar nekaj desetletij od tega, ko sem nazadnje šravfal..   :D

... verjetno bolje 0,1mm več, kot premalo, da ne stiska gred, ko se kej segreje.

Kolikor se spomnim, sem izmeril globino od prirobnice bloka do sestavljenega ležaja v bloku, pa za toliko potem daš podložk, kolikor je razlike širine na pestu od glavne gredi... odšteješ še 1/2 debeline tesnila ...   :hmm:

... ne bi namreč rad gor pa dol dajal notranjega obroča, če se kaj v prvo ne bo izšlo...

...imate kake druge bolj preproste ali boljše izkušnje?

 

Hvala.

 

 

 

Kaj pa če bi poglobil ležišče za ležaj za 2mm, tako da gre notri standard ležaj širine 12mm.

In se tako izogneš določanja prave zračnosti ležaja. Če po meritvah ne zadaneš prvič, je kar zoprno snemanje notranjega dela ležaja in iskanje primerne distančne podložke.

Davno nazaj sem to delal na skoraj vseh tomosih (apn, 14, 15, umo) pa ni bilo težav.

 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 4 minutami, RSM pravi:

Kaj pa če bi poglobil ležišče za ležaj za 2mm, tako da gre notri standard ležaj širine 12mm.

In se tako izogneš določanja prave zračnosti ležaja. Če po meritvah ne zadaneš prvič, je kar zoprno snemanje notranjega dela ležaja in iskanje primerne distančne podložke.

Davno nazaj sem to delal na skoraj vseh tomosih (apn, 14, 15, umo) pa ni bilo težav.

 

... saj, ravno zato...

... zoprno je centrirati, da poglobiš ohišje..... je bolj enostavno, da vzameš klasični ležaj širine 10mm namesto 12mm.... ampak se mi bolj dopade L17, ki ima več kroglic..... pa še spomnim se, da so vsi govorili, da je L17 mnogo boljši ležaj.... tko so mi rekli majstri, ko sem bil še mulc....  :D 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz sem za L17 "premlad" . Tako, da mi je bilo prihranjeno "podlaganje" ležajev. Nisem še slišal, da bi kdo na mašino, ki ima v osnovi "navaden" ležaj, dajal L17. Tudi, če je boljši, je z njim toliko "sitnosti" , da ne odtehta.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 7 minutami, Zivnorc pravi:

... saj, ravno zato...

... zoprno je centrirati, da poglobiš ohišje..... je bolj enostavno, da vzameš klasični ležaj širine 10mm namesto 12mm.... ampak se mi bolj dopade L17, ki ima več kroglic..... pa še spomnim se, da so vsi govorili, da je L17 mnogo boljši ležaj.... tko so mi rekli majstri, ko sem bil še mulc....  :D 

Predelavo sem predlagal, če imaš možnost to narediti.

To sem jaz delal sam, delam v orodjarni že predolgo (še dvakrat na morje pa penzija)

Postopek je enostaven, blok je vzporeden, enostaven za vpetje na stroj.

Pocentriraš po luknji ležaja in postružiš ali frezaš odvisno od stroja, orodja...

Pa maš večno mir, ležaje menjaš en, dva, tri

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

pred 30 minutami, franc pravi:

Jaz sem za L17 "premlad" . Tako, da mi je bilo prihranjeno "podlaganje" ležajev. Nisem še slišal, da bi kdo na mašino, ki ima v osnovi "navaden" ležaj, dajal L17. Tudi, če je boljši, je z njim toliko "sitnosti" , da ne odtehta.

lp

Stari bloki. 10mm ležišče ležaja. Original L17 ležaj.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pravkar, Zivnorc pravi:

Stari bloki. 10mm ležišče ležaja. Original L17 ležaj.

Potem pa imam precejšnjo luknjo v spominu. Če prav razumem je tvoj Tomos letnik 1983. Do sedaj sem bil prepričan, da so takrat že imeli ležaj pri sorniku bata (pri 12 sorniku) in "navadne" ležaje.

No, človek se vedno kaj novega nauči.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če vse prav izmeriš in poračunaš, potem podložke zadaneš s prve. Največkrat težavo delajo tesnila, ki se različno stiskajo. Najlažje in najbolj natančno gre z uporabo dobrih tesnilnih mas. Če imaš pa ustrezen "apciger", da potegneš dol notranji del ležaja, pa podložke ostanejo in jih ponovno uporabiš. Le če gred razstavljaš in menjaš ojnico je potrebno pred in po postopku natančno premeriti gred, ker kak centel odstopanja hitro pridelaš.

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tesnilnih mas nikoli nisem maral (nadležno pri ponovnem razstavljanju) . Še pred razstavljanjem je potrebno pomeriti zračnost in pri novem ležaju je običajno malo drugačna (gledal kako delajo, ampak sam pa tega nisem delal, "podlagal" sem menjalnik, samo tam so drugačne (večje) zračnosti

) .

lp

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...jeba je, ker si moraš narediti pripravo za "scigat "dol notranji prstan, ne da ga poškoduješ, če zaj*beš s podložkami. Ampak načeloma, če vzamem slabe 0,2mm zračnosti z napol stisnjeno dihtungo, nimam kej falit.

 

Mogoče se vam zdi, da čisto preveč kompliciram, ampak strojniško gledano, se mi L17 mnogo bolj dopade, kot navadni ležaj, ker med sestavljanjem nič ne stiskaš in nabijaš gredi....in samo tako lahko ostane v nulo scentrirana.

Pa vedno mora biti toleranca med ležajem in gredjo taka, da se med obratovanjem ležaj lahko premika na eni strani (na eni strani fiksen ležaj, na drugi premičen za kompenzacijo termičnih raztezkov). Pri L17 ležaju je to že določeno (pri montaži s podložkami)  s to zračnostjo 0,1 do 0,12mm brez kakršnega koli premikanja ležaja po gredi

Živ primer je, ko mi je kolega soforumaš ene tri leta nazaj na ponk vrgel mašino avtomatika, pa čip šit blajerco prinesel...in so bile tolerance tako "hude"  :slap:, da sem bloke skup dal dobesedno s kilskim kladivom....sam boh ve, koliko sem jo stisnil v "kajlo", ležaji se komajda vrtijo, pa se mi zdi, da so bili C3. Nisem pa hotel stružiti ali brusiti gredi... sicer ne vem zakaj... sem samo sestavil.... verjetno sem bil jezen , ker ni šlo nič skup.... me zanima, kako bo to laufalo... pomoje bo en cajt vse skup škripalo pa cvililo.... ko bo pa nehalo, .....bo pa treba na avtobus..  :D 

....in ta mašina mi še vedno dela gužvo na polici...    :mad:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1 hour ago, Zivnorc said:

...jeba je, ker si moraš narediti pripravo za "scigat "dol notranji prstan, ne da ga poškoduješ, če zaj*beš s podložkami. Ampak načeloma, če vzamem slabe 0,2mm zračnosti z napol stisnjeno dihtungo, nimam kej falit.

 

Mogoče se vam zdi, da čisto preveč kompliciram, ampak strojniško gledano, se mi L17 mnogo bolj dopade, kot navadni ležaj, ker med sestavljanjem nič ne stiskaš in nabijaš gredi....in samo tako lahko ostane v nulo scentrirana.

Pa vedno mora biti toleranca med ležajem in gredjo taka, da se med obratovanjem ležaj lahko premika na eni strani (na eni strani fiksen ležaj, na drugi premičen za kompenzacijo termičnih raztezkov). Pri L17 ležaju je to že določeno (pri montaži s podložkami)  s to zračnostjo 0,1 do 0,12mm brez kakršnega koli premikanja ležaja po gredi

Živ primer je, ko mi je kolega soforumaš ene tri leta nazaj na ponk vrgel mašino avtomatika, pa čip šit blajerco prinesel...in so bile tolerance tako "hude"  :slap:, da sem bloke skup dal dobesedno s kilskim kladivom....sam boh ve, koliko sem jo stisnil v "kajlo", ležaji se komajda vrtijo, pa se mi zdi, da so bili C3. Nisem pa hotel stružiti ali brusiti gredi... sicer ne vem zakaj... sem samo sestavil.... verjetno sem bil jezen , ker ni šlo nič skup.... me zanima, kako bo to laufalo... pomoje bo en cajt vse skup škripalo pa cvililo.... ko bo pa nehalo, .....bo pa treba na avtobus..  :D 

....in ta mašina mi še vedno dela gužvo na polici...    :mad:

Ej no tle nimaš kej nabijat jaz uporabljam industrijski fen pa lepo pogreješ pa gre skupi  kot puterček

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.. .sej gre... ampak, ko se ohladi, pa zagrabi... :D ... da se ležaj komaj vrti... oz. kar malo zatika. Pa paziti z industrijskim fenom.... tiktak imaš lahko 200+ stopinj na ležaju, če nisi pazljiv...  

Ležaj na blajerci mora biti premičen skoraj da na roke, ravno zaradi tega, kar sem pisal zgoraj. Vsaj po strojniški logiki.

...če nimam prav, me prosim popravite..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

.... kako že gre tista od Čukov.... kauboji pa indijanci... lalala... ...lalala.... tralala.... (in na koncu)  sam da imamo mir....al neki tazga...  :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...mi ni dalo miru, pa sem dal med trne obe blajerci...

... tastara je iz centra (zasuk) za cca 0,12mm .... tanova laufa v 0,02mm  :D 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...ne, da kaj težim.... forum obstaja za izmenjavo informacij, tako da bom še kar tule objavil, kar sem se pogovarjal preko ZS, mogoče komu kaj prav pride:

Glavna gred:

20211119_072126.thumb.jpg.da07d357d9ac98dddbc3620b90c57e58.jpg

Že ko jo v roke primeš, je "videt iz dobrega materiala".

Sem dal med trne in laufa v nulo.  0,02mm, kar je super.....v toleranci.

Kupil tole  ( ne da delam reklamo):

https://www.trgovina.obnovi-si.si/index.php?route=product/product&path=35_258_308_336&product_id=1654

..pa če rabiš 12 sornik, mu moraš napisat v opombe..

Sicer je made in Vietnam, ampak se vidi, da je termično obdelana, ni to UNIS al pa kitajc. Tudi tolerance na ležajnih mestih in na mestu sklopke je na 0,00. Sicer merjeno z digitalnim pomičnim, ampak je umerjen.

Tudi zaprešana je videt dobro, ker je na vztrajnikih pri sorniku na merilno urico videt, da je za kako stotinko "bule - deformacije". ( ali pa je pač tako pokazalo na urici zaradi kakega drugega vzroka... obdelave... ne vem...)

V glavnem....meni se dopade.  :D 

Je pa druga stvar. Sklopka. jaooo..   :slap:  sem jo dal na gred, da vidim, kako gre... pa opleta za dober milimeter  :slap:. ... pa sem klical majstra v trgovino, če mi pošlje tanov tip, pa da jo predelam na stari tip, pa je rekel, da je brezveze, da mora ta tudi zdržat.... bom probal jo vpeti v eno staro razprešano polovičko blajerce, pa jo malo pocentrirat, če pa ne bo šlo, pa postružim iz celega kosa z močnejšim pestom, kot jih imajo novi tipi sklopk.... to se le vrti 8000 1/min, ali še več.... pa tu malo iz centra... malo tam.... napake pa se množijo, ne seštevajo...

 

 

 

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem hotel napisati, samo so moji "podatki" že malo stari, pa nisem vedel, če še veljajo. Sem tudi jaz hotel menjati sklopko, čeprav ni bila ravno slaba, pa so nove tako "spluvali" , da sem samo malo popilil "zareze" in zmontiral staro. Samo opletanje, baje, še ni problem. Bolj je problem, da jo lahko "odpre" oz. odtrga na "pritrditvi" . Sem pa kupil enako glavno gred (tudi ni bila ravno najbolje "ocenjena" ) , samo meni (zaenkrat) dela bp.

lp

  • Všeč mi je 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ravno zaradi teh stvari, ki si jih omenil, videt ne maram sklopke, ki jih prodajajo..... 

Na pestu zvona , kjer je utor za moznik, je stena v bistvu "stenica", debela 1mm..... in to tudi tam deluje kot močan zarezni učinek, kar je še mnogo slabše, kot če bi bila samo 1mm debela puša. Videl mnogo "odprtih" pest na tem mestu... odtrganih varov pesta od zvona.... zgrižene in odprte zvone....

Pesto je že tako tanko, med varjenjem pa se homogenost materiala samo še poruši. Sam zvon pa je narejen po postopku globokega vleka.... material za globoki vlek pa se točno ve, kak je... včasih smo mu rekli "putrstahl"

 

... če zaupam skrivnost..... imam že odrezano iz 42CrMo5 materiala.... naslednji teden gre na drejponk..   :D 

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

... haha... kaj sem najdu v predalu....   :D

... zihr je kako dekado starejši od mene.....  

...mi gre kar na jok, ko se spomnim, ko sem od starga fotra  italijanskemu biciklu iz I. sv vojne balanco razžagal, da sem naredil krivino za na APN ja za na lamo cilinder.....

20211119_193634.jpg

20211119_193652.jpg

  • Všeč mi je 2
  • Hvala 1
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nisem nič brskal, samo prijel, ha ha

1281165376_20211119_201828(2).thumb.jpg.31bb9fc2f2d2dd023ae41dae4b0c8dce.jpg

317962852_20211119_201633(2).thumb.jpg.9de1e215dbfd8a91f9cc017a76fb8a70.jpg

En prekat čistilca goriva s steklenim lončkom, je bil odžagan, napota pač....

Sem imel še enega večjega, mislim da je bil z 22 ali 23 luknjo pa je končal nekje v Tomos Croos pokalu.

Popravljeno . Popravil raza
  • Hvala 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

11 hours ago, Zivnorc said:

... če zaupam skrivnost..... imam že odrezano iz 42CrMo5 materiala.... naslednji teden gre na drejponk..   :D 

eeeeeh?:wub:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@Zivnorc, z mojstrsko preciznostjo se lotevaš tele prenove.

Vse fotke pa tekste si nekam spravi, na koncu pa najdi nekoga, da editira v obliki video filmčka. Na YT bi se to rolalo na visokih obratih...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!