Skoči na vsebino

Zavarovalnice (vse o zavarovanju, odškodninah, AO+, kasku, AXA asistenci),


FP

Priporočene objave

...a niso pod postavko "premije" prikazani zneski, ki so jih zavarovalnice prejele v določenem letu, pod postavko "odškodnine" pa zneski, ki so jih zavarovalnice izplačale v določenem letu...če je tako, torej ne igra nobene vloge obdobje v katerem je nastal škodni primer oz. obdobje v katerem je bil podan odškodninski zahtevek iz česar sledi, da je bilo v letu 2001 izplačanih 26.733 mio SIT odškodnin, pri čemer se lahko posamezne odškodnine nanašajo tudi na škodni dogodek npr.iz leta 1995...

Popravljeno . Popravil MaraudeR
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Škoda, ki je nastala v letu X, izplačana pa je bila v letu Y, je strošek ali v letu X, ali pa v letu Y, v obeh pa ne! :mellow:

Se enkrat sem sel brati svoje pisanje in moram priznati, da sem iz osnovne teze (stevilke o vplacanih premijah in izplacanih skodah v nekem letu ti nicesar ne povedo o dejanskem dobicku zavarovalnice) zavil kar dalec stran in povrh napisal se nekaj bedarij o dvojnem obracunavanju skod, ipd. Mea culpa.

Zdaj se popravljam - najvecji problem, ki ga sploh nisem dovolj izpostavil, je razporeditev skodnih zahtevkov. Manj kot polovica se jih izplaca v istem letu, kot je bilo sklenjeno zavarovanje. Od tod tudi velikost zavarovalnih rezervacij, ki presega visino vrednosti skod, nastalih in izplacanih v dolocenem letu brez skod, nastalih v prejsnjih letih.

Torej - stvari potekajo po naslednjem vzorcu - o vzrokih za to pa ne bom vec razpredal. V letu x je vplacanih premij 25 milijard, izplacanih skod za primere, nastale v tem letu 10 milijard, izplacanih skod za primere, nastale v prejsnjih letih 10 milijard. Stevilke so dejansko - verjeli ali ne - podobne navedenim. Ponavljam - manj kot pol skodnih primerov se poravna v letu nastanka le-teh. Ce od bilance odstejemo izplacila zaradi starih skodnih zahtevkov, ki se krijejo iz rezervacij prejsnjih let, ostane 15 milijard domnevnega dobicka. Od tega gre del za stroske (recimo, da 10 %), najvecji del pa zaradi nacina izracunavanj rezervacij v le-te.

Ko na koncu upostevas se vse ostale faktorje (od inflacije, obresti, ...) in stevilke sestejes, prides nekam blizu nicle - ali pod njo ali nad njo je odvisno od razmerja med vplacanimi premijami in izplacanimi skodami.

Vprasanje pa je, ali mi verjames, da gre v rezervacije toliko denarja ali ne. Konec koncev pa lahko stvar vedno preveris pri kakem strokovnjaku.

LP,

Andrej.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

A se kdo spozna na evropsko zakonodajo? Malo razmišljam, če bo slučajno možno po vključitvi v EU registrirati oz. plačati zavarovanje pri kakšni drugi zavarovalnici, ki nima sedeža v SLO?

Prava :rolleyes: konkurenca ne škodi!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če bo slučajno možno po vključitvi v EU registrirati oz. plačati zavarovanje pri kakšni drugi zavarovalnici, ki nima sedeža v SLO

poglej par strani nazaj...bilo govora ravno o tem

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hi, hi, ha, ha, ho, ho, Zooolooo :D

Ni demografija ampak demagogija, tista beseda, težka, tujka, iz stare grščine izvirajoča. :P

Ja, res sem kar tako zapisal, kot sem po prvih radijskih novicah čul in razumel.

Ampak, saj zato je tu forum, da potem razjasni in počasi si sliko že bistrimo.

Ampak, še vedno ne vem, če bo Keber hotel "zastonj" zdraviti biciklista, ki je zakrilvil prometno nesrečo, ali pa njegovo žrtev, povoženega pešca?

:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ampak, še vedno ne vem, če bo Keber hotel "zastonj" zdraviti biciklista, ki je zakrilvil prometno nesrečo, ali pa njegovo žrtev, povoženega pešca?

verjetno bo, ker kot sem zastopil stališča ZZZS gre za stroške zdravljena oseb, ki so poškodovane s strani voznika vozila, katerega je potrebno po zakonu zavarovovati za škodo napram tretji osebi...če se bo torej nekdo zaletel z motorjem, bo stroške zdarvljenja voznika krila zdravstvena zavarovalnica, stroške zdravljenja sopotnika pa zavarovalnica, pri kateri je zavarovano vozilo...v primeru nesreče, ki jo povzroči biciklist stroške krije zdravstvena zavarovalnica, razen če bodo uvedli obvezno zavarovanje koles...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...saj bomo lahko sli pa v tujino zavarovati svoje stiri in 2 kolesnike....

V bistvu bi lahko šel kar takoj.

Z zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o obveznih zavarovanjih v prometu (67/2002) se je črtal 1.odstavek 5.člena Zakona o obveznih zavarovanjih v prometu (70/1994), ki se je glasil: "Lastnik mora zavarovanje, ki je obvezno po tem zakonu, skleniti pri zavarovalnici, ki je registrirana za sklepanje teh zavarovanj pri pristojnem sodišču v Republiki Sloveniji."

Ker sedaj ni več pogoj da te zavaruje Slovenska zavarovalnica, bi teoretično lahko sklenil obvezno zavarovanje pri katerikoli zavarovalnici, ki izpolnjuje ostale pogoje in te seveda želi sprejeti kot zavarovanca.

A se je že kdo bavil :huh: s cenami zavatovanja po Evropi ?? Mogoče oz. skorja gotovo bo kje ceneje, še posebej, če bodo dodali še teh 30% ali več procentov O:-) . Mogoče na Portugalskem ali pa v kakšni novi članici :rolleyes:

lp vsem

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 3 tedne pozneje...

Natančnega izračuna, za koliko se bo zaradi zakonskih sprememb dvignila premija avtomobilskega zavarovanja, ni

Slovensko zavarovalno združenje se dogovarja z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) o višini dodatnih stroškov zdravljenja ponesrečencev v prometnih nesrečah, ki bodo nastali zaradi predloga spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Ocenjeni znesek naj bi znašal 3,5 milijarde tolarjev. Od tega bo odvisen tudi morebiten dvig premije.

Po predlogu spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju naj bi zavarovalnice v celoti plačevale stroške zdravljenja poškodovancev v prometnih nesrečah, in ne samo tistih, ki so nastali zaradi namenoma povzročenih nesreč, ali tistih zaradi hude malomarnosti. Direktor Slovenskega zavarovalnega združenja Mirko Kaluža pravi, da zavarovalnice ne morejo napraviti natančnih izračunov, za koliko bi se zaradi tega podražilo obvezno avtomobilsko zavarovanje, ker nimajo podatkov o stroških zdravljenja, ki so posledica poškodb v prometnih nesrečah. Posredoval bi jih lahko ZZZS, vendar tega ne more, saj nima natančnih evidenc škode. Združenje se z ZZZS zdaj dogovarja, da naj bi škoda znašala okoli 3,5 milijarde tolarjev.

Zavarovalnice ne zaračunavajo celotne škode

V medijih je bilo mogoče zaslediti izjavo direktorja ZZZS Boruta Miklavčiča, da si zavarovalnice stroške za zdravljenje ponesrečencev v prometnih nesrečah že v celoti vračunavajo v premije in ne samo tistih, ki naj bi nastali zaradi nesreč, povzročenih namenoma ali iz hude malomarnosti. Te morajo pokrivati po veljavni zakonodaji, zato ne bi smele biti upravičene do dviga premije. Mirko Kaluža omenjeno zanika in pravi, da so zavarovalnice za leto 2003 vračunale za 400 milijonov stroškov v zavarovalno premijo, in sicer za škodo, povzročeno iz malomarnosti. Omenjeni znesek bodo zavarovalnice tudi izplačale, če bo zaradi spremembe zakona treba plačati več, bodo povečale premijo.

Pri avtomobilskem zavarovanju ni rezerv

Miklavčič tudi pravi, da so zavarovalnice na podlagi lastnih podatkov v letu 2002 z obveznim avtomobilskim zavarovanjem ustvarile za dvajset milijard tolarjev presežkov kosmatih premij nad odškodninami in naj bi na novo nastale stroške zdravljenja ponesrečencev pokrile iz teh sredstev. Kaluža odgovarja, da razlika med pobranimi premijami in izplačanimi odškodninami res znaša dvajset milijard tolarjev, vendar pri tem niso upoštevane rezervacije. Večina zavarovalnic pa pri avtomobilskem zavarovanju ustvarja izgubo.

Do evropske premije v petih letih

Direktor Slovenskega zavarovalnega združenja Mirko Kaluža poudarja, da je bilo obvezno avtomobilsko zavarovanje do leta 1997 socialna kategorija. Cena je bila prenizka, zavarovalnice pa so šele v letu 2002 ugotovile obseg premij, ki jim dopušča oblikovanje rezervacij. Te bi morale po sogovornikovih besedah več kot dvakratno presegati obseg zbranih premij, kar znaša približno 150 milijard tolarjev. Zavarovalnicam povzroča težave tudi nenehna rast škodnih dogodkov, ker raste število vozil (konec septembra jih je bilo zavarovanih skoraj 1,32 milijona). Naraščajo predvsem nematerialne škode, poškodbe ljudi. Kaluža pravi, da naj bi dosegli evropsko raven (višjih) premij v Sloveniji približno v petih letih, saj so te danes za približno polovico nižje kot v sosednjih razvitih državah. Skupaj z državo pa naj bi se trudili za zniževanje škodnih primerov.

(Vir: Finance)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaluža odgovarja, da razlika med pobranimi premijami in izplačanimi odškodninami res znaša dvajset milijard tolarjev, vendar pri tem niso upoštevane rezervacije.

Spet so rezervacije vsega krive! :angry:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Danes sem odjavil motor!

Na zavarovalnici pa so spet privlekli na dan dve leti staro zadevo, da sem jim dolžan 25kSIT! O dolgu smo se pogovarjali že 3-krat in na koncu vedno skupaj ugotovili, da ga dejansko ni in je posledica napake!

Zdaj se bojim, da mi bodo teh 25kSIT trgali od vračila! :(

Kaj mi predlagate?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...
Zdaj se bojim, da mi bodo teh 25kSIT trgali od vračila!  :(

Nakazali so vse! :D

Nič si niso zase vzeli. :OK:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če še ne veste : pri Mariborski vam za prvo nesrečo ne vzamejo nič bonusa.

poleg tega mislim, da so edini, ki ti pri odjavi vozila iz prometa, takoj ob odjavi vrnejo denar (gotovina). Brez 14 dnevnega čakanja, kot imajo v navadi ostale zavarovalnice......

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Res je. Dvignit ga greš v najbližjo podružnico--se zna zgodit, da je kakšna majhna in nima v blagajni tok denarja in pol prideš naslednji dan.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

yada yada...

kako pa kaj izplačujejo škode? (saj zato zavarujemo, ne?)

kolikor vem se izplačuje kakor je treba.........nisem še slišal drugače :unsure:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

kolikor vem se izplačuje kakor je treba.........nisem še slišal drugače :unsure:

Pred cca 3 in pol leti sem imel zavarovan avto pri MB zavarovalnici (službeno vozilo) in, po enem kasko škodnem primerku je bila zadeva popolnoma netravmatična, torej brezhibna. O njih samo vse najboljše (hmm, trenutno sicer nisem njihov komitent, vendar se zna zadeva zelo hitro spremeniti...)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V prid MB zavarovalnici lahko povem, da sem brez problema ravnokar dobil nakazan denar za izplačilo škode po predračunu (70%) :yea2: . Po pravici povedano, sem pričakoval, da bodo glede plačila hude komplikacije (izkušnje iz preteklosti z drugimi zavarovalnicami), saj je bila škoda kar precejšnja (cca 400kSIT) o škodnem dogodku nisem imel policijskega zapisnika (samo kupon, euro obrazec in podpisano izjavo povzročitelja) škodo pa mi je povzročil skuterist, ki je trčil v moj parkiran motor :cry: . Bedasto, ne :?

Niso mi sicer priznali novega Akrapoviča, ki je utrpel par praskic :( , ampak ostale dele pa vse nove (čeprav so bili minimalno opraskani ali poškodovani) :OK: .

Bo za registracijo in komplet gum drugo leto pa še kaki :beer1: zraven.

No, to še ne pomeni, da bom vse svoje zavarovalne police prenesel na ZMB, ampak, če ti pa kdo povzroči škodo, je pa fajn, da je njihov komintent.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

No, to še ne pomeni, da bom vse svoje zavarovalne police prenesel na ZMB

:? :hmm: Zakaj pa ne :? :? :?

Po vsej tej debati bi pa ja bilo fino,da vse police prenesemo na ZM......

Enkrat bi bilo fino mal Triglavu zmanjšat extra dobičke,pa tisto pokvarjeno bando na realna tla postaviti.

Čisti izračun:

2000 članov

motor in avto v 50%

=

cca 3000 zavarovalnih polic

A mislte,da se te barabe nebi zasekiral za tolikšno številko??????

Klemenčičfamilijapress!!!!!!!!!! :xx: :xx: :xx: :SS

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!