Skoči na vsebino

Komunikacijski sistemi za čelade, Intercom...


kasti

Priporočene objave

Kar sem bral se da dobit bluetooth, ki nese do 1.5km (!!). Jaz bi vzel kako ebay različico a še iščem naokoli. V .si brand-a ne bom kupoval, ker je itak 2x navita cena od proizvodne za isto stvar.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:eek::music1: žično :hmm: domet????

Hheeh zdej sem šele pogledal link.....sem mel jezik hitrejši ko pamet :kva2:
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hm, jaz se ne bi spuscal v tako visoke frekvence. Imam pa raje nekaj ur na dan na potovanju mobitel na 900 MHz pritisnjen ob tisto kar mi je ostalo od mozganov, kot pa long-range bluetooth ki deluje na 2,4 GHz. :) Visja kot je frekvenca, bolj "kuha". Mikrovalovi (tudi tisti v mikrovalovnih pecicah) niso nic drugega kot radijski valovi frekvence nekaj GHz.

Kar bom delal, bo na max 866 MHz, ce bo popolna samogradnja pa kar 27 MHz (CB).

Popravljeno . Popravil Zok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Wow, sem že hotel napisat, da je mikrovalovka na višji frekvenci ko bluetooth, pa sta na isti.. Ne se... ok, ravnokar me je bluetooth minil!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

hm, jaz se ne bi spuscal v tako visoke frekvence. Imam pa raje nekaj ur na dan na potovanju mobitel na 900 MHz pritisnjen ob tisto kar mi je ostalo od mozganov, kot pa long-range bluetooth ki deluje na 2,4 GHz. :) Visja kot je frekvenca, bolj "kuha". Mikrovalovi (tudi tisti v mikrovalovnih pecicah) niso nic drugega kot radijski valovi frekvence nekaj GHz.

Kar bom delal, bo na max 866 MHz, ce bo popolna samogradnja pa kar 27 MHz (CB).

V elektroniki nisem domač,...a mi lahko namigneš,koliko bi lahko z 866Mhz tvoj izum imel razdaljo med motoristoma za še normalno komuniciranje?
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Moreover, large industrial/commercial microwave ovens operating at the common large industrial-oven microwave heating frequency of 915 MHz—wavelength 328 millimetres

A microwave oven works by passing non-ionizing microwave radiation, usually at a frequency of 2.45 gigahertz (GHz)—a wavelength of 122 millimetres (4.80 in)—through the food.

vir: http://en.wikipedia..../Microwave_oven

I don't wanna be the food. :)

@Kmet2, domet nekega sistema naceloma ni neposredno odvisen od delovne frekvence, pac pa od izsevane moci oddajnika ([W]), izkoristka oddajniske antene (gain [dBi]), izkoristka sprejemniske antene, obcutljivosti sprejemnika (sensitivity [uV]), in ne nazadnje geografskih okoliscin in orientacije antene v prostoru.

Ce se bom lotil (tu vmes je en velik ce, ker imam trenutno na grbo nakopanih kar nekaj projektov - od sistema aktivne osvetlitve za diplomo, 500 W ojacevalca za bas kitaro, nosilci kovckov za moped, itd), ciljam na vsaj 500 metrov dometa. Ce se spravin zraven, bom objavil tu, ampak to ne bo v kratkem roku. In ce mi uspe, se slisiva. :)

Popravljeno . Popravil Zok
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče bo komu koristila spodnja povezava, če je še sami niste našli:

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-intercoms/

Vmes je tudi test predhodno omenjenega BT Interphone:

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-intercoms/ake-bt-multi-interphone-intercom/

Jaz sem lani nabavil Scalo Rider G4 in sem zaenkrat zelo zadovoljen:

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-intercoms/cardo-scala-rider-g4/review.htm

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

BT je v osnovi brezžična komunikacija z zelo malimi močmi na razdalji nekaj metrov.Ker se je zadeva izrodila tudi v klasičen voki/toki kjer želimo domet nekaj 10 še raje pa nekaj 100m, se je moč precej povečala vendar je v primerjavi z "konkurenco "še vedno precej majhna.

Če pa bi hoteli domet na nekaj Km ob isti antenci na čeladi bi rabili moč vsaj nekaj W.Tu bi odpovedalo napajanje z malimi baterijami,kar pa je huje mislim da bi resno ogrozili sive celice,oči in kožo.Frekvenca BT je praktično enaka resonančni frakvenci vodnih molekul in zato je mikrovalovka v bistvu 1Kwatni BT!

Praksa pa pokaže da izbira frekv.pasu (pri enaki moči,enaki anteni) lahko zelo upliva na domet.Po moje gre domet nekako tako:

- BT z vgrajeno antenco

- PMR če ni prepovedane zunanje antene dajte vsaj originalno zamenjat za pravo četrtinko

- najbolje jo odreže nekaj (deset) W v pasu 70/80 Mhz ali v pasu 140/170 Mhz z četrt ali 5/8 anteno.

Tu je seveda problem licence in če nisi HAM si PIRAT!

Višje frekvence se izkažejo z slabšim dometom predvsem ko ni (več) vidne linije,v naselju ipd.

In če koga mika CB:legalen,dostopen vendar gre za anahronizem.Z konkretno anteno je možen domet več km,signal zelo varira in ob posebnih prilikah vas preglasi kdo ki je več 100/1000 Km daleč.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Malce off topic, ampak lani sem bolj za salo kot za kak resen namen kupil tole. Prejsnji mesec sva ga z mojo tamalo preizkusila, in presenecen sem ugotovil da ta hudic dejansko deluje, cvekala sva celo pot, nikoli prej se nisva toliko pogovarjala. :) Kvaliteta zvoka ni ravno HiFi, ampak tudi pri 140 kmh v integralki brez gobic cez mikrofone (ker jih ni v kompletu) sem razlocno slisal "no, zdej se pa malo umiri". :)

V daljni prihodnosti imam namen vzpostaviti radijsko zvezo bike-to-bike, bodisi s temi kompleti, pri katerem bo vsaka tale enota priklopljena na Rx/Tx modul, lahko pa da bom vsaka enota samostojna in vgrajena v celado, kar bi mi bilo se bolj vsec. Glede na to da sem elektronik, ne bi smel naleteti na vecje tezave. :)

Iščem čim cenejšo kabelsko komunikacijo za voznika in sovoznika. Nekaj sem iskal po internetu, pa nisem našel nič. Kje bi lahko to našel?

Tukaj imaš poceni varianto.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko čitam o tejle podobnosti med BT in mikrovalovi me je kar malo zaskrbelo ... za povezavo med Garminom in čelado sem imel dosedaj kabelsko zvezo, pa mi je stari Garmin odpovedal, sedaj imam pa takega, ki nima vtičnice za slušalke, samo BT. Nameraval sem že nabavit "sodobnejšo BT povezavo", pa kar ne vem, če bi res ... da mi to ure in ure seva ob ušesu :cry: ...

Ima mogoče kdo idejo za kakšno napravico, ki bi kot nek "vmesnik" prestregel BT signal npr v tank torbi, od tega naprej bi pa po kablu v čelado, kot doslej. Mogoče je ideja malo nora, a včasih je realnost še bolj nora ...

L.P.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, pa še moje izkušnje glede podobne napravice, kot jo ima Zok tole. . Sem nabavil predlani na Ebay s Kitajske ... je delala čisto v redu, a na žalost le malo časa, za kake štiri fure, potem pa umrla ... Zgleda, da je treba pri tem tudi nekaj sreče.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Iščem čim cenejšo kabelsko komunikacijo za voznika in sovoznika. Nekaj sem iskal po internetu, pa nisem našel nič. Kje bi lahko to našel?

Za pol poceni cene ima identično občasno Lidl.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko čitam o tejle podobnosti med BT in mikrovalovi me je kar malo zaskrbelo ... za povezavo med Garminom in čelado sem imel dosedaj kabelsko zvezo, pa mi je stari Garmin odpovedal, sedaj imam pa takega, ki nima vtičnice za slušalke, samo BT. Nameraval sem že nabavit "sodobnejšo BT povezavo", pa kar ne vem, če bi res ... da mi to ure in ure seva ob ušesu :cry: ...

Ima mogoče kdo idejo za kakšno napravico, ki bi kot nek "vmesnik" prestregel BT signal npr v tank torbi, od tega naprej bi pa po kablu v čelado, kot doslej. Mogoče je ideja malo nora, a včasih je realnost še bolj nora ...

L.P.

Osebno menim da če gre za osnovni BT (povezava med GPS/telefon /slušalka) ni neke panike.Če stakneš kje specifikacije poglej v kateri razred moči spada naprava.Razred (class) 3 in 2 sta prdec v vetru,mogoče bi se izognil razredu 1 na daljši rok uporabe.Skrbi pa me da se pojavljajo BT izdelki ki omogočajo pogovor na dober kilometer in rad bi vedel za kakšne moči dejansko gre.Zelo veliko upliva na domet antena,ampak industrija načeloma vedno tukaj zasirje ...tako da mislim da so ti BT ji izven standardov in da močno presegajo autput rezdeda 1.

Čim manj kompliciraj ,če pa že moraš kvečjemu prenesi modul iz čelade v tank torbo in si podaljšaj samo kable za mic/slušalko.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, pa še moje izkušnje glede podobne napravice, kot jo ima Zok tole. . Sem nabavil predlani na Ebay s Kitajske ... je delala čisto v redu, a na žalost le malo časa, za kake štiri fure, potem pa umrla ... Zgleda, da je treba pri tem tudi nekaj sreče.

Imas se ta kos opreme?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Imas se ta kos opreme?

Joj, verjetno sem že vrgel ... bom pa vseeno malo pogledal, če mogoče leži kje v kaki škatli. Če slučajno najdem, ti javim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če pa že moraš kvečjemu prenesi modul iz čelade v tank torbo in si podaljšaj samo kable za mic/slušalko.

Tocno to sem hotel napisat. :) Ce se ne motim, se v kakem conradu dobi BT slusalko ze za 10 eur, tako da je ni skoda razdreti in nanjo priklopiti slusalke. Res je pa vprasanje avtonomije z enim polnjenjem. Ce se izkaze za prekratko, se pa tisto LiPo celico enostavno menja. Polni se jo preko USB.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 2 tedne pozneje...

Zanima me, če imajo novejše čelade kaj bolje pripravljeno za vgradnjo intrekoma, kot te za katere sem napisal navodilo za montažo.

Upam, da se bo še kdo potrudil in svoje znanje in izkušnje posredoval naprej.

LP NT

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zanima me, če imajo novejše čelade kaj bolje pripravljeno za vgradnjo intrekoma, kot te za katere sem napisal navodilo za montažo.

Upam, da se bo še kdo potrudil in svoje znanje in izkušnje posredoval naprej.

LP NT

Nolanov N-com 102 103 104.,Airoh,Caberg,Albrecht,Shark,šubertov SRC...

Midland in vse bolj popularen Cardo pa sta "univerzalna"se pravi da ti je prepuščena zajebancija z MIC in slušalkami.

Popravljeno . Popravil FLY
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Namen imam nabaviti nekakšno komunikacijo med dvema čeladama na dveh motorjih za daljše izlete. Ne bi rad nabavil kakšnega Interpohone F5 zaradi cene in BT. Pa še filat morš to skoz. Nekako se mi še najboljše zdi da nabavim voki toki z slušalkami in mikrofon katere bi lahko vgradil v čeledi. Na Louis spletni strani sem zasledil sledeče. LINK . Je mogoče kdo ta izdelek celo kupil, da bi znal svetovati ?

Lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!