Skoči na vsebino

Navigacije na motorju (izkušnje, težave...)


tom rider

Priporočene objave

....a ima kdo nosilec za garmin 205....vakumski da ga ne rabi.....bi nucu enga za predelavo..... :yes: .........

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

CN Europe ima občutno bolje pokrito "Jugoslavijo" od AR.

 

Adrio pa najdeš na partisu.

Nima :grrr

Probal. Tema oboje, razen glavnih cest, pa še to ne zmerom, v Bosni in Črni gori neuporabno (AR za odtenek boljše od CN) .

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nimaš aktualnih zemljevidov.

 

Primer BiH in sicer slap Kravica.

 

AR sploh ne ve, da je tam reka.

screenshot1439.jpg

 

CN zelo lepo pokrito

screenshot1440.jpg

 

Razlika je več kot očitna.

 

Ne bom rekel, da je po celi BiH enako, morda se najde kje kos, kjer je AR bolj natančen, a generalno je AR pod nivojem in zastarel.

BiH je v AR namreč v treh delih.

 

Črna gora je na podobnem nivoju.

 

Prav tako CN pokriva sedaj tudi Albanijo, katero je prej pokrival le AR, pri čemer je sedaj Albanija v CN bolje pokrita+večja datoteka.

 

Kosovo prav tako bolje v CN.

 

Srbija ok, Hrvaška bolje, za Slovenijo pa je AR itak "porazen" zaradi katastrofalne kategorizacije cest.

 

Mogoče, če konkretno poveš, kje v BiH je CN tema pa pogledamo na zemljevidu :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče letošnja izvedba, lani zadeva ni "špilala". Meni  se je popolnoma "izgubil" nekih 60km pred Dubrovnikom (na bosanski strani) ima neobstoječe ceste, nove (pa ne ravno najnovejše cca10 let) ene ja drugih ni, "ujemanje" z dejanskim stanjem "striže" za ene par 100 m, tako da sem ga imel dovolj in se držal tabel. V Črni gori cest tako ali tako ni (razen glavnih in mest, to deluje bp), "ujemanje" je pa še slabše (po garminu sem bil cca 300 m v Albaniji pa nisem bil niti blizu meje) .

V "obupu" sem preklapljal med zemljevidi pa ni bilo efekta (v Črni gori je AR pokazal par cest kjer na CN ni bilo ne duha ne sluha o njih) . Hrvaška pa dela bp.

Za kakšno "raziskovanje" GPS odpade.

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pogledal sliko. Koliko pa se ujema s stanjem na terenu? Ker če je osnova v kakšnih predpotopnih vojaških kartah (iz leta 1972) potem "v naravi" ni ravno tako.

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mogoče letošnja izvedba, lani zadeva ni "špilala". Meni  se je popolnoma "izgubil" nekih 60km pred Dubrovnikom (na bosanski strani) ima neobstoječe ceste, nove (pa ne ravno najnovejše cca10 let) ene ja drugih ni, "ujemanje" z dejanskim stanjem "striže" za ene par 100 m, tako da sem ga imel dovolj in se držal tabel. V Črni gori cest tako ali tako ni (razen glavnih in mest, to deluje bp), "ujemanje" je pa še slabše (po garminu sem bil cca 300 m v Albaniji pa nisem bil niti blizu meje) .

V "obupu" sem preklapljal med zemljevidi pa ni bilo efekta (v Črni gori je AR pokazal par cest kjer na CN ni bilo ne duha ne sluha o njih) . Hrvaška pa dela bp.

Za kakšno "raziskovanje" GPS odpade.

lp

Franc

Karte za Bosno so na vseh navigacijah najslabše pokrite.

Je pa zato dobro, da imaš na razpolago več navigacij, če katera zataji, kar na telefonu lahko imaš.

Sem izprobal Copilota, Igo in Navigon, tudi Garmina malo. Najbolj natančno karto, vsaj za Slo je ima Igo, te pripelje skoraj do vsake hišne št., pri Garminu ni tako točno.

Včasih pa kje tudi zataji, najnovejše karte še nisem naložil in takrat si enostavno pomagaš z drugo navigacijo. Se zgodi, da kakšnega kraja ne najdeš, kjer je več enakih imen, ali kakšna ulica kje, ampak to so napake na kartah.

 

Poleg tega imam še topografsko karto v merilu 1;25.000 kjer ti pokaže do metra natančno, kje se nahajaš, lahko pa tudi sam skalibriram katerokoli karto.

S pravimi kartami se ne moreš izgubiti, najslabše so pa Google Maps, s tistimi si pa res ne moreš prav veliko pomagati.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

franc@ zadeva se ujema s tisto na terenu in res je, karte so dosegle ta nivo v zadnjem času, še lani je bilo potrebno za Albanijo uporabljati AR, razen enega kiksa, je normalno vodilo. Pa če se malo pošalim, osnova nikakor ni vojaški zemljevid iz 1972, saj maš npr. pri Sarajevu vrisano avtocesto, ki jo je gradil naš DARS oziroma Zidar preko svojih lovk.

 

 

vandrovec@ dobro je vedeti kdo so proizvajalci zemljevidov. Tako iGO/Primo, Garmin in Navigon (lastnik Garmin) uporabljajo iste zemljevide firme Nokia/Navteq.

Na iGO sicer lahko še daš od drugih proizvajalcev (teleatlas, topmap..)

 

Adriaroute uporablja zemljevide različnih lokalnih proizvajalcev (Monolit SLO=ta zalaga tudi Navteq), Contrast = Srbija in Črna gora itd.).

 

-------------

 

Tisti, ki mislite "raziskovati"... Ne vem kaj bi vam rekel...

 

Kaj pa ko ni bilo gps in digitalnih zemljevidov?

 

Vzel si papirnati zemljevid, ki seveda ni niti približno tako natančen in začel z načrtovanjem.

 

Danes pa greš pred PC, vzameš digitalni zemljevid, malo še pogledaš na google earth in še kam in imaš lahko narejeno vrhunsko ruto.

 

Skratka, dajte se doma pripraviti kot nekoč pa ne bo nobenih težav, ne vzame veliko časa. Ni treba v nulo, ampak vsaj približno, spoznaš tudi zemljevid, kraje ipd., torej se "naučiš" zemljevida.

 

Najbolj noro je, da vzameš gps na pot (predvsem daljšo pot) in tam klikaš sproti kam boš šel, ne da bi si doma vsaj malo pogledal, če je kje kakšen problem, če kje morebiti gradijo jez ipd.

 

Za najbolj lene je sicer na voljo za DACH BeNeLUX tudi moto zemljevid (GPS), ki "sili" na moto ceste in jih ima posebej kategorizirane, ampak to so še vedno vse umetni možgani, ki ne poznajo volje in želja šoferjev.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Zraven vseh zemljevidov papirnatih in elektronskih pa še vedno ostane tisto najbolj sigurno "seljak". Čeravno je za njega včasih tudi zelo slaba cesta lahko odlična, sem doživel, najbrž ne samo jaz.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na IGO MyWay so karte različnih proizvajalcev, ...SLO - Monolit, katera je bila bolj natančna kot CN Evrope na Garminu pred 2 letoma, ko sva s prijateljem primerjala.

 

Jaz sicer GPS uporabljam le tam, kjer se drugače ne znajdem...iščeš kje kakšno hišno št., trgovino ali kje zaideš. Prvo je zemljevid in kažipoti, GPS je pa marsikje lahko dober izhod v sili....npr., tudi v hribih v megli, drugače je pa med vožnjo prej moteč kot koristen, če je stalno vklopljen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ko sem bil mlajši sem  za navigacijo kombiniral kompas,karto in seljakinjo.Kompas je zadnja leta nadomestil GPS.

Zgleda pa  da so Amerji spet korak pred mano:

 

post-1419-0-31864800-1364327055.jpg

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Na IGO MyWay so karte različnih proizvajalcev, ...SLO - Monolit, katera je bila bolj natančna kot CN Evrope na Garminu pred 2 letoma, ko sva s prijateljem primerjala.

 

Jaz sicer GPS uporabljam le tam, kjer se drugače ne znajdem...iščeš kje kakšno hišno št., trgovino ali kje zaideš. Prvo je zemljevid in kažipoti, GPS je pa marsikje lahko dober izhod v sili....npr., tudi v hribih v megli, drugače je pa med vožnjo prej moteč kot koristen, če je stalno vklopljen.

 

Nisi ažuren s temi zadevami, to je vse kar ti lahko povem :)

 

Mimogrede, že nekaj časa ni več iGO MyWay programa, ampak Primo...ki ga uporabljam.

 

Slo-Monolit je enaka kot v CN Evropa, sem že napisal, da Monolit dobavlja robo Navtequ.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Tisti, ki mislite "raziskovati"... Ne vem kaj bi vam rekel...

 

Kaj pa ko ni bilo gps in digitalnih zemljevidov?

 

Vzel si papirnati zemljevid, ki seveda ni niti približno tako natančen in začel z načrtovanjem.

 

Danes pa greš pred PC, vzameš digitalni zemljevid, malo še pogledaš na google earth in še kam in imaš lahko narejeno vrhunsko ruto.

 

Skratka, dajte se doma pripraviti kot nekoč pa ne bo nobenih težav, ne vzame veliko časa. Ni treba v nulo, ampak vsaj približno, spoznaš tudi zemljevid, kraje ipd., torej se "naučiš" zemljevida.

 

Najbolj noro je, da vzameš gps na pot (predvsem daljšo pot) in tam klikaš sproti kam boš šel, ne da bi si doma vsaj malo pogledal, če je kje kakšen problem, če kje morebiti gradijo jez ipd.

 

Za najbolj lene je sicer na voljo za DACH BeNeLUX tudi moto zemljevid (GPS), ki "sili" na moto ceste in jih ima posebej kategorizirane, ampak to so še vedno vse umetni možgani, ki ne poznajo volje in želja šoferjev.

 

Brskal sem po netu in naletel na program BaseCamp. Zdi se mi zelo podoben MapSource.

Kateri program uporabljaš ti za načrtovanje poti? Kakšno tehniko?

Hvala!

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Večina tukaj po moje uporablja Google maps in njene izvedenke, npr. http://www.tyretotravel.com/ = ena najboljših zadev na tej platformi, ki podpira TomTom in Garmin.

 

Zadeva ima sicer eno "hibo", zemljevidi so online, vse skupaj je prepočasi, treba se je navaditi.

 

--------------

 

Za uporabnike Garmina pa je smiselna uporaba programa Mapsource/Basecamp, saj delaš z enakimi zemljevidi kot so na napravi, delaš offline, gps napravo pa povežeš preko usbja s PCjem in preprosto izmenjuješ podatke.

 

Jaz uporabljam Mapsource, ker je najhitrejši, sicer ga več ne razvijajo, a zaenkrat Garmin z novimi zemljevidi še vedno dostavlja tudi Mapsource (exe) verzijo.

 

Tehnika?

 

1.

Prva zadeva je ta, da uskladiš nastavitve v gps napravi in Mapsourcu, pri tem mislim na izogibanja.

Če boš na PCju gledal pot z vključeno avtocesto, na gpsu pa to izklopljeno, se bo zadeva seveda razlikovala.

 

2.

Potem moraš vedeti kam bi šel. Če si čisti antitalent, boš poiskal kaj uporabnega od drugih izletnikov ali prebral kak članek.

 

3.

Sicer pa v akcijo. Izbereš začetno in končno točko, npr. Mb-Split ter narediš ruto.

 

Vidiš npr. da pelje čez Bosno, ti bi pa šel raje drugje, zato narediš še eno vmesno točko, ki se izogne Bosni. Rad bi po poti še malo zavil na stranske ceste, kjer bo mir in lep razgled in spet določiš novo vmesno točko.

 

Seveda vmesno točko postaviš na zemljevidu tam, kjer se bo dalo ustaviti oziroma mimo mesta. Da ne bo banalnih primerov, ko boš točko postavil v center mesta, čeprav je obvoznica itd. Potem pa boš izgubljal čas v prometu in se po možnosti celo obrnil nazaj.

 

Zato pa gledaš zemljevid, ima zoom :)

 

Mapsource ima tudi opcijo, da ti pot pokaže v google earthu, kjer lahko vidiš tudi fotografije ob poti, ki so jih naredili izletniki. Tam kjer bo mrgolelo fotografij, že mora biti nekaj zanimivega in klikneš, da vidiš.

 

Ko ti je načrtovana pot všeč, točke in ruto preneseš z enim klikom v Garmina, če naprava ne podpira uvoza rute, ti bo preneslo samo točke in boš pač moral pri vsaki točki ročno izbrati naslednjo.

 

Itd.

 

Skratka enako kot nekoč, ko si na papirju obkrožil kam greš ali si prepisal na papir.

 

Zdaj pač z miško klikneš, da ti naredi waypoint.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Da ne bom narobe razumljen, GPS je dobra stvar (tudi ko ne kaže cest, ti pokaže pozicijo pa je lažje s papirnatim zemljevidom) .

Žal pa sem (smo) se razvadil pa mi gre potem "na živce" , ko ne deluje idealno (po Sloveniji vodi bp z vsemi kolovozi in podobnim, pa se človek navadi... ) .

Problem je, da dejansko stanje in "zmogljivosti" ugotoviš šele na terenu, ko je že malo pozno. Jaz sem "čekiral" pokritost cest v Črni gori in na garminu je pokritost izgledala dokaj dobra (kar nekaj cest je pokazalo) . Ker sem imel slabe izkušnje s Portugalske in "polne pokritosti" CN (moral bi si omisliti Topo ali nekaj takega) sem gledal, če "na meji" izginejo manjše ceste, pa niso, se mi je zadeva zdela dobra. Na terenu pa je bila druga zgodba (vrisanih cest ni, če pa že slučajno so, je odstopanje tolikšno, da se mu "čist utrga" , ko začne s "korekcijo" in skače ("tamo vamo") .

Normalno, da bi se z dobro predpripravo temu dalo izogniti, ampak kot sem napisal "človek se razvadi" .

lp

Franc

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz jemljem GPS kot pripomoček, ki skupaj s karto omogoča planiranje poti in kasneje tudi hitrejšo orientacijo na terenu. Ves čas se tudi zavedam, da lahko "škripne", zato GPS ni edina opcija za orientacijo in vožnjo. Meni je npr. na poti sredi Skandinavije crknil zumo 550, izgubil sem nekaj "trofejnih POI" in po povratku v SLO (po karti in kažipotih) kljub pretečeni garancijski dobi,  brez besed dobil novega.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kar sem hotel jaz poudariti je to, da samo na en gps se ne gre zanašati.

Smo različni uporabniki in verjetno jih največ kupi Garmin pa potem misli, da ima najboljšo navigacijo.

Kakšne karte so kje me niti ne zanima, ker sem povedal, da imam več programov za navigacijo in različne karte. Za Igo uporabljam program MyWay in meni zadostuje, bom kar ostal pri njem, edino karte so zdaj ene dve leti stare, bom moral dati novejše.

Do sedaj me ni še nikoli pustil GPS na "cedil " je pa res, da sem se rešil s pomočjo druge navigacije, ko je ena odpovedala.

Da so vse karte enake...ne vem. Na CoPilotu so manjše vasi v SLO brez posameznih hiš, medtem ko na karti v Igo so. Tudi, ko si kje z Igo nisem mogel pomagati me je rešil CoPilot, je pa Igo veliko bolj natančen.

 

Poleg tega uporabljam še topografske karte v OziExplorerju in Viewrangerju.

Za vse popotnike bi priporočal Viewranger, natančne karte za vse države se dobi po dokaj ugodni ceni. Za SLO ni bila niti 50€, kolikor se spomnim, program se dobi zastonj, npr. za Garmin je bila takrat topo karta okrog 100€ + naprava za pohodniški Garmin, ki ima kar zasoljeno ceno.

Garmin ima en kup namenskih aparatov...za avtomobiliste, kamione, motoriste, pohodnike...

 

Nisem ravno ažuren s temi podatki, ker sedaj ne spremljam več vseh novosti in kar imam mi v vsem zadostuje, drugega ne rabim.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ali se da navigacijo Mio povezati in nadgraditi na sistemu OSX???? Na njihovih straneh, ki so lepo izdelane,  samo brez podatkov če je navigacija kompatibilna z macom.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker se še nisem ubadal z uvozi rute na garmin navigacijo, me zanima če je možno uvoziti ruto iz google maps (format KML) direktno na zumota?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Možno, ampak men je delalo samo 1x?! Ne štekam zakaj noče več :cry:

 

-narediš traso v google maps

-prklopš navigacijo na USB

-na levi ti izpiše vse zavoje in menjave smeri

-nad temi kraji imaš un znakec za link (ki bi ga recimo prilepil v mail), prtisneš in maš opcijo "Send"

-med možnostmi izbereš GPS in pol sam zalaufa Garminovo stran in slediš navodilom.

 

Men je enkrat ratal, zdej pa med Send opcijami ne vidim več "GPS" in mi ni nč jasn :?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ker se še nisem ubadal z uvozi rute na garmin navigacijo, me zanima če je možno uvoziti ruto iz google maps (format KML) direktno na zumota?

 

1.

Direktno ne (direktno jo npr. lahko uvoziš v Primo \userdata\poi\route).

 

Lahko pa uporabiš priročen programček, ki pretvori kml v Garminov .gpx format.

 

http://www.benichou-software.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=4&lang=en

 

Pred tem se je dobro seznaniti z napravo ali sploh podpira uvoz rute :)

 

2.

To, o čemer strela piše pa omogoča že prevečkrat omenjeni program Tyre, ki bazira na Google maps in ki direktno podpira Garmin in TomTom.

 

http://www.tyretotravel.com/

 

Tako, da lahko za načrtovanje uporabiš tudi ta program.

 

3.

Za uporabnike Garminov je seveda najbolj smiselno uporabljati program Garmin Mapsource (če ne drugega, delaš z istimi zemljevidi kot so na napravi in to offline).

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

1.

Direktno ne (direktno jo npr. lahko uvoziš v Primo \userdata\poi\route).

 

Lahko pa uporabiš priročen programček, ki pretvori kml v Garminov .gpx format.

 

http://www.benichou-software.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=4&lang=en

 

Pred tem se je dobro seznaniti z napravo ali sploh podpira uvoz rute :)

 

2.

To, o čemer strela piše pa omogoča že prevečkrat omenjeni program Tyre, ki bazira na Google maps in ki direktno podpira Garmin in TomTom.

 

http://www.tyretotravel.com/

 

Tako, da lahko za načrtovanje uporabiš tudi ta program.

 

3.

Za uporabnike Garminov je seveda najbolj smiselno uporabljati program Garmin Mapsource (če ne drugega, delaš z istimi zemljevidi kot so na napravi in to offline).

hvala. Bom poiskusil s pretvorbo, ker v googlu že mam trase, pa se mi jih ne da ponovno v drugih programih risat in pisat. Kar pa se tyre programa tiče, sem že videl, da je možno uvoziti KMLje, se pravi, lahko tudi preko njega potem izvozim v Zumota?

Popravljeno . Popravil DAMI34
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!