Skoči na vsebino

Motoristi in dolge luči


Cegi

Priporočene objave

Eno so zakoni, drugo je pa praksa.

Jaz bom še vedno vozil z dolgimi naprej, saj sem tako bolj viden. Sankcije so lahko le z strani policije. Če komu karkoli ni prav, naj rukne po rami pa pove mu bom rade volje razložil.

LEP POZDRAV.

p.s jure ima prav

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Prav brihtn pa nisi, a? Dej malo poglej, kako delujejo/svetijo 'dolge luči' alias 'nezasenčeni žarometi' ...

na isti kurčev princip :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pa to ni res, kake ti strelaš :)

Daj si poglej, kako so zasenčene luči narejene in razlago, v čem je razlika med dolgimi in kratkimi lučmi.

Saj dolge motijo tudi, ko nekdo pripelje iza ovinka, in ga ne opaziš zaradi dolgih niti tisočinke prej.

Al pa če izza avtomobila pripelje, ista stvar ...

Če mam prazno ravno cesto pa samo motorista na njej pa ga nedvomno opazim tudi če vozi z zasenčenimi, samo blešči mi ne v oke.

Jaz nobenih čudnih ne strelam, samo agrumentirano sem utemeljil s čisto fiziološkega vidika zakaj je bila tista izjava kontradiktorna. Sicer imaš tudi ti deloma prav, to ti priznam. če pride motorist izza ovinka potem ga z dolgimi res ne boš videl prej. Ampak mislim, da je samo po sebi umevno, da nisem ciljal na te situacije. Vseeno je na naših cestah veliko preglednih delov, in kar nekaj primerov, kjer je bil motorist enostavno spregledan s strani avtomobilista (ali koga drugega), ki se je vključeval iz stranske ceste. Čeprav bi ga mogel im moral videt. Sicer so potem tu še druge polemike, motoristova hitrost (velikokrat prevelika), efekt ki ga daje dolga luč na oceno hitrosti in oddaljenosti, ipd, ipd. Ampak vse to ne spremeni preprostega dejstva, da ljudje močnejši dražljaj prej opazimo (ob rpedpostavki da so pogoji za to, logično, skozi breg pri ovinku ni še noben videl), pa če ti je prav ali pa ne :)

Pa te stvari so same po sebi umevne.

Saj ne morem verjeti, da se jih ne držiš ?

:nono:

Pa zakaj, kar tako počez sodiš, da delamo vsi ne vem kake prekrške.

Če sem uspel 25 let prevozit za volanom brez prekrška v Sloveniji, verjetno to ni slučaj a ne ?

In pač po ZVCP imam pravico pričakovati od ostalih udeležencev v prometu, da se bodo držali istega zakona.

To posploševanje, da pač vsi kršimo, če ti kršiš pač ni na mestu :)

Daj lepo te prosim, resno. Ti vrjamem, da v 25 letih nisi bil kaznovan za prekršek, kar je vsekakor pokazatelj, da lepo in varno voziš, ma ne mi pa rečt, da se nisi nikoli v 25 letih peljal z motorjem razen na dirkališču, AC, ali v Avstriji kjer je 100, več kot 90km/h, ter da se VEDNO ustaviš pri VSAKEMU stop znaku do zaustavitve, da nikoli nisi šel čez polno in da nisi nikoli za sekundo spustil volana in se popraskal po nosu (Za to je btw 5 kazenskih). Kdo komu laže..

Če pa res nisi nikoli nič od tega naredil, potem pa :worship: :worship: :worship: Ampak žal, z vsem spoštovanjem do tebe in načina vožnje, ki ga zagovarjaš, ti ne verjamem :)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Jaz nobenih čudnih ne strelam, samo agrumentirano sem utemeljil s čisto fiziološkega vidika zakaj je bila tista izjava kontradiktorna. Sicer imaš tudi ti deloma prav, to ti priznam. če pride motorist izza ovinka potem ga z dolgimi res ne boš videl prej. Ampak mislim, da je samo po sebi umevno, da nisem ciljal na te situacije. Vseeno je na naših cestah veliko preglednih delov, in kar nekaj primerov, kjer je bil motorist enostavno spregledan s strani avtomobilista (ali koga drugega), ki se je vključeval iz stranske ceste. Čeprav bi ga mogel im moral videt. Sicer so potem tu še druge polemike, motoristova hitrost (velikokrat prevelika), efekt ki ga daje dolga luč na oceno hitrosti in oddaljenosti, ipd, ipd. Ampak vse to ne spremeni preprostega dejstva, da ljudje močnejši dražljaj prej opazimo (ob rpedpostavki da so pogoji za to, logično, skozi breg pri ovinku ni še noben videl), pa če ti je prav ali pa ne :)

a se ti ne zdi da je čas da nehaš, ker se zapletaš..

sej poznaš uno..če čebula ne bi imela če bi bila bula..

tisti, ki je spregledal motorista, bi ga tudi če bi imel dolgo prižgano pa tudi če bi avto pripeljal..

sam na motorju je pač jeba če te kdo spregleda, v avtu pa ne..tolk..

poiščimo kake informacije, koliko avtomobilskih nesreč je zaradi "te sploh nisem videl"

pa je avto širši in te zadeve..

včasih v avtu spregledaš, ker ima avto pač vse tiste stebričke..še avto spregledaš kaj šele motor..

potem je tu še radio, pa klima, pa cigareti, pa pijača in hrana..veliko motečih dejavnikov..

dolge luči bolj motijo kot pomagajo..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

a se ti ne zdi da je čas da nehaš, ker se zapletaš..

sej poznaš uno..če čebula ne bi imela če bi bila bula..

tisti, ki je spregledal motorista, bi ga tudi če bi imel dolgo prižgano pa tudi če bi avto pripeljal..

sam na motorju je pač jeba če te kdo spregleda, v avtu pa ne..tolk..

poiščimo kake informacije, koliko avtomobilskih nesreč je zaradi "te sploh nisem videl"

pa je avto širši in te zadeve..

včasih v avtu spregledaš, ker ima avto pač vse tiste stebričke..še avto spregledaš kaj šele motor..

potem je tu še radio, pa klima, pa cigareti, pa pijača in hrana..veliko motečih dejavnikov..

dolge luči bolj motijo kot pomagajo..

Nič se ne zapletam :D Jaz sem dolge luči že par postov nazaj odmislil :D Zdaj se gre samo še zato, ker me moti ker nekdo pač nekaj trdi kar ni res, kar se tiče delovanja naših čutil :)

Moje mnenje glede dolgih luči sem itak že večkrat povedal, če bi bil prepričan da pripomorejo k varnosti, bi jih tudi sam uporabljal, pa jih ne :)

Mi gre pa na živce čistunstvo, če nekomu nekaj ne paše in ima tega polna usta, medtem, ko največkrat počne sam podobne stvari, ki mogoče motiji pa nekoga drugega. Vsak naj pri sebi najprej pospravi, potem pa teži drugim na forumu zarad malenkosti. To je bistvo, ki ga zagovarjam, ne pa dolge luči vs kratke, kar se tega tiče je bilo že vse povedano.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nič se ne zapletam :D Jaz sem dolge luči že par postov nazaj odmislil :D Zdaj se gre samo še zato, ker me moti ker nekdo pač nekaj trdi kar ni res, kar se tiče delovanja naših čutil :)

Če bo dovolj veliko ljudi vozilo z dolgimi lučmi, bo človek sicer napol slep, ampak vidu/opazu/zaznal pa ne bo nič boljše.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

...

Še par primerov.. Bolj močna žarnica pri ročni svetilki sveti dlje. In nekdo zelo zelo daleč bo prej opazil pikco v temi od tiste baterije ki ima 20W žarnico, kakor od tiste, ki ima 5W

Muziko koncerta je slišat na 1km. Muziko radija na 20m.

Če kmet zlije gnojnico na njivo zavohaš to na 100m. Če se pa podela za grm pa na 3m :)

Got the picture? :)

To je osnovni način delovanja naših čutil, kar se tiče vida, sluha in vonja.

Tip, oziroma koža pa na daljavo načeloma ne more zaznat dražljajev, razen toplote, ipd.. zazna pa intenzivnost, ko enkrat pride do dotika (kuhavnica/macola). In to ni primer za situacijo o kateri se pogovarjamo mi.

Pozabil si na slabo stran osnovnega delovanja naših čutil. Tisto, ki jo vztrajno ignoriraš: ob približevanju močni žarnici postane le ta moteča ...

In ni ga motorista, ki bi spreminjal dolgo/kratko sproti. Redke so tudi izjeme da motorist zasenči dolge luči, ko ti pripelje za avto oz. vidi, da bo zaradi nasproti vozeče kolone dlje vozil za tabo.

Sicer pa tudi sam večinoma vozim z dolgimi. In nihče mi ni blendal ali kako drugače nakazal da ga to moti. Ker za to enostavno ni časa.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mi gre pa na živce čistunstvo, če nekomu nekaj ne paše in ima tega polna usta, medtem, ko največkrat počne sam podobne stvari, ki mogoče motiji pa nekoga drugega. Vsak naj pri sebi najprej pospravi, potem pa teži drugim na forumu zarad malenkosti.

To niso malenkosti.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Nič se ne zapletam :D Jaz sem dolge luči že par postov nazaj odmislil :D Zdaj se gre samo še zato, ker me moti ker nekdo pač nekaj trdi kar ni res, kar se tiče delovanja naših čutil :)

Moje mnenje glede dolgih luči sem itak že večkrat povedal, če bi bil prepričan da pripomorejo k varnosti, bi jih tudi sam uporabljal, pa jih ne :)

Mi gre pa na živce čistunstvo, če nekomu nekaj ne paše in ima tega polna usta, medtem, ko največkrat počne sam podobne stvari, ki mogoče motiji pa nekoga drugega. Vsak naj pri sebi najprej pospravi, potem pa teži drugim na forumu zarad malenkosti. To je bistvo, ki ga zagovarjam, ne pa dolge luči vs kratke, kar se tega tiče je bilo že vse povedano.

Tako zelo si se 'zainatil', da niti razmišljaš več ne... :slap:

D.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Bolj močna žarnica pri ročni svetilki sveti dlje. In nekdo zelo zelo daleč bo prej opazil pikco v temi od tiste baterije ki ima 20W žarnico, kakor od tiste, ki ima 5W

A mogoče kdo ve, ali so zasenčene luči na motorju (recimo H4, kjer je vse v isti žarnici) manj močne od doglih.

Kolikor sem sam gledal, je različna samo oblika snopa.

Pri kratkih je snop zasenčen tako, da ne sveti nasproti vozečemu v oči, pri dolgih pa te zaslonke ni.

Nisem še zasledil, da bi bila dolga 55W kratka pa na primer 25W.

In kolikor vem imata obe tudi isto svetilnost. Razlika bi naj dejansko bila samo v obliki snopa.

Če pa kdo ve kaj več se priporočam, da mi stvari pojasni.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:yawn: :slap: ...na čelado si montirajte rotacijsko luč..al kok se že reče....pa boste dovolj vidni :)

dolge luči pa ugasnite ;)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Kaj je to zdej neka moda, da mate vsi dolge luči po dnevi na cesti?

"Hej, baš me briga, če te zaslepim, važno da me boste vsi opazili!"

Uporaba dolgih luči čez dan je prepovedana. In pika.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@gody01

Že dolgo časa nisem imel H4 v roki, ampak mislim, da imajo kratke 55W, dolge pa 60W.

lp

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

eni se prou zabavate, eni pa narobe :P

:P pa ni prou das tok resn :whistle:

:yawn: :slap: ...na čelado si montirajte rotacijsko luč..al kok se že reče....pa boste dovolj vidni :)

dolge luči pa ugasnite ;)

:yea1: in to plavo :P:lol1:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Popolnoma se strinjam, da zakonodaja omejuje uporabo dolgih luči. Vendar zakonodaja prepoveduje tudi prehitro vožnjo, omejitev hitrosti v mestu in mimo šol, preagresivno vožnjo, uporabo čelade, zaustavljanje pred prehodom za pešče, prepoved vožnje po pločnikih, prečkanje ceste z motorjem preko zebre, opraljen vozniški izpit za upravljanje vozila..................in še kup drugih ''neumnosti''. Koliko motoristov pa te zakone upošteva? Mislim, da se je bolj potrebno osredotočiti na takšne traparije in jih kritizirati.

Če nekdo na odprti cesti vozi in s tem poskrbi, da je bolj viden ni takšno zlo kot ga nekateri počnejo po cestah.

Večina policajev vas ne bo kaznovala za uporabo dolge luči, celo tiho privolitev dajejo iz razloga boljše vidljivosti.

Slika je sicer sposojena iz nekega drugega foruma, vendar takšne prizore videvamo tudi pri nas. :yes:

post-15499-1243509447_thumb.jpg

Popravljeno . Popravil tornado2405
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Popolnoma se strinjam, da zakonodaja omejuje uporabo dolgih luči. Vendar zakonodaja prepoveduje tudi prehitro vožnjo, omejitev hitrosti v mestu in mimo šol, preagresivno vožnjo, uporabo čelade, zaustavljanje pred prehodom za pešče, prepoved vožnje po pločnikih, prečkanje ceste z motorjem preko zebre,..................in še kup drugih ''neumnosti''. Koliko motoristov pa te zakone upošteva? Mislim, da se je bolj potrebno osredotočiti na takšne traparije in jih kritizirati.

Če nekdo na odprti cesti vozi in s tem poskrbi, da je bolj viden ni takšno zlo kot ga nekateri počnejo po cestah.

Večina policajev vas ne bo kaznovala za uporabo dolge luči, celo tiho privolitev dajejo iz razloga boljše vidljivosti.

Slika je sicer sposojena iz nekega drugega foruma, vendar takšne prizore videvamo tudi pri nas. :yes:

Prokleti kmet.....še dolge luči nima vžgane.... :naughty:

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim, da se je bolj potrebno osredotočiti na takšne traparije in jih kritizirati.

Mislim, da se je bolje osrredotočiti na tiste traparije, ki jih jaz ne počnem, drugi pa ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

@gody01

Že dolgo časa nisem imel H4 v roki, ampak mislim, da imajo kratke 55W, dolge pa 60W.

Hvala za info.

Se mi ne zdi glih neke posebne omembe vredna razlika a ne ?

Torej s stališča opaznosti svetilnega telesa verjetno med obema stvarema ni neke razlike.

Razlika je samo v usmerjenosti snopa svetlobe, ki pri dolgih sveti direktno v oči in moti, pri zasenčenih pa v tla in ne moti.

Sam vir svetlobe pa je približno enako opazen v enem in drugem primeru.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Saj dolge motijo tudi, ko nekdo pripelje iza ovinka, in ga ne opaziš zaradi dolgih niti tisočinke prej.

sa postovanjem........... ampak iz dolgoletnih izkusenj voznje ponoci lahko tvojo gornjo izjavo negiram.

ponoci ga opazis obcutno prej, ce ima vzgane dolge luci. problem je, ko vecina ne ve kdaj jih ugasniti. :doze:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pizda, ma kaj vam ni jasno........

Če imaš dolge luči si prej viden, to je ena krat ena. Zakaj policija vžge luči ko divja, zato da je bolj vidna. Zakaj poblendaš kakemu ko ga prehiteš, da te vidi prej, sicer te ne bi opazil.

Višjo amplitudo kot ima dražljaj, prej je opazen.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!