Skoči na vsebino

The Lord of the Rings


Priporočene objave

veš kako je to: sploh ne tako preprosto - winmx search engine + ti moraš imet veliko filmov za trade-at + za 3 CD je dolg film, file je .BIN, ki ga zalaufaš v daemon tools in winDVD

winmx.com

kolega to vleče na lanu 1000mB/s, pa mi verjem da je dolgo časa čaku v vrsti za film

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 1 mesec pozneje...

Prejšnji teden sem slučajno naletel na slovenski prevod Silmarillion-a (2003). Izdala ga je založba Karantanija skupaj s še eno založbo. Trda vezava stane 6500 SIT mehka pa 4900 SIT.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še nisem imel kaj dosti časa preverjat. Tako na hitro, Sauron, Elrond, Galadriel in Gandalf so kar neprevedeni ;-)

Ah, pol pa še obstaja upanje za naše prevajalce :D

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ah, pol pa še obstaja upanje za naše prevajalce :D

Žal ne - namreč Elrond (v SLO verziji) hoče, da Isildur vrže Prstan Mogote v Poč Gonobe... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ...

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sem zadnjič gledal tekmovanja v nordijskih disciplinah ... kot da bi bral imena iz LOTR-a ... tudi Frode je bil vmes :) ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

U jebemti - koga kam??

Mogota caj mogoce?

:shock: :shock: :shock: tudi jest sem taprvič takole pogledal, preveril če prav vidim in... obupal (nad prevodi)...

Ja, verjamem da je res težko uganiti, če nisi bral originala, kjer Elrond zahteva od Isildurja"...to throw The One ring into the Cracks of Doom"... (prosto po JRRTju).

Hua... dosti lažje, kajne :wink: 8)

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

:shock:  :shock:  :shock: tudi jest sem taprvič takole pogledal, preveril če prav vidim in... obupal (nad prevodi)...

Ja, verjamem da je res težko uganiti, če nisi bral originala, kjer Elrond zahteva od Isildurja"...to throw The One ring into the Cracks of Doom"... (prosto po JRRTju).

Hua... dosti lažje, kajne :wink:  8)

No ja sicer sem se zajebaval, ker sem kar dobro razumel, kaj je blo misljeno... Ampak mi je kar malo dih zastal, ko sem pomislil na to, da bi to v slovenscini bral...

Drugace pa vem, kaj je Elrond hotel od Isildurja.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sam čaki: kaj ta prizor je opisan v Sillmarilionu?

Ne, ta prizor je iz LotRa, čeprav o prstanih govori tudi Silmarillion - v zadnjem poglavju (OF THE RINGS OF POWER AND THE THIRD AGE), kjer zvemo precej o nastanku vseh prstanov (9, 7, 3 in 1), o njihovih nosilcih, njihovi moči... precej bolj podrobno kot piše o tem v LotRu...

In kako bi pol ti prevedel crack? Razpoka?

Hja, če bi prevajal neko tehnično knjigo bi naredil tako, kot si predlagala.

Pri prevajanju JRRTja pa je moje mnenje samo eno edino in popolnoma jasno: za božjo (Erujevo) voljo, pustite pri miru!!!

Samo za primer citiram konec (zadnji odstavek) Silmarilliona:

"But when all these things were done, and the Heir of Isildur had taken up the lordship of Men, and the dominion of the West had passed to him, then it was made plain that the power of the Three Rings also was ended, and to the Firstborn the world grew old and grey. In that time the last of the Noldor set sail from the Havens and left Middle-earth for ever. And latest of all the Keepers of the Three Rings rode to the Sea, and Master Elrond took there the ship that Círdan had made ready. In the twilight of autumn it sailed out of Mithlond, until the seas of the Bent World fell away beneath it, and the winds of the round sky troubled it no more, and borne upon the high airs above the mists of the world it passed into the Ancient West, and an end was come for the Eldar of story and of song."

(ah... solze... kocine...). Jest se zelo ponižno in kar najgloblje opravičujem vsem prizadetim, ampak tole je (zame!) neprevedljivo! Namreč ni poanta v prevodu besed, to je danes več kot simpl, znajo že računalniki! Poanta je v tem KAKO je povedano, v KREIRANJU VZDUŠJA, ki veje iz teh besed, iz vseh JRRTjevih knjig. TO zamujajo vsi tisti, ki berejo (samo) prevod...

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Samo za primer citiram konec (zadnji odstavek) Silmarilliona:

"But when all these things were done, and the Heir of Isildur had taken up the lordship of Men, and the dominion of the West had passed to him, then it was made plain that the power of the Three Rings also was ended, and to the Firstborn the world grew old and grey. In that time the last of the Noldor set sail from the Havens and left Middle-earth for ever. And latest of all the Keepers of the Three Rings rode to the Sea, and Master Elrond took there the ship that Círdan had made ready. In the twilight of autumn it sailed out of Mithlond, until the seas of the Bent World fell away beneath it, and the winds of the round sky troubled it no more, and borne upon the high airs above the mists of the world it passed into the Ancient West, and an end was come for the Eldar of story and of song."

In prevod (by Uroš Kalčič):

"Toda ko je bilo vse postorjeno in je Isildurjev naslednik zavladal ljudem in je pod njegovo oblast prišlo tudi gospostvo Zahoda, je postalo očitno, da so tudi Trije Prstani zgubili moč in da je Prvorojene svet postal star in siv. V tistih dneh so še zadnji Noldori odpluli iz Pristanov in zavekomaj zapustili Srednji svet. In zadnji Varuhi Treh Prstanov so se odpravili k Morju in gospodar Elrond se je tamkaj vkrcal na ladjo, ki mu je pripravil Círdan. Na somrak jeseni je odplula iz Mithlonda in je plula, dokler ji ni pod gredljem zmanjkalo morij Ukrivljenega sveta in je vetrovi okroglega neba niso več vznemirjali. In vzdignila se je na visoki nebes nad meglicami sveta in odjadrala na Davni Zahod, in to je bil konec Eldarov iz povesti in pesmi."

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala Desmo; sedaj lahko ostali sami ocenite kakšen feeling imate pri branju obeh tekstov...

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala Desmo; sedaj lahko ostali sami ocenite kakšen feeling imate pri branju obeh tekstov...

Predvsem upam, da je Desmo kaj pozabil pretipkati - namrec, lahko bi nekdo se prevod prevedel.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Predvsem upam, da je Desmo kaj pozabil pretipkati - namrec, lahko bi nekdo se prevod prevedel.

Nič ne razumem... ampak zihr je cool!

  • Ni mi všeč 2
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ja, če drugega ne, v slovenščini ti dolgi stavki z nešteto vezniki "in" ne funkcionirajo niti 5% toliko epsko kot to velja za angleščino; še posebej če gre za nekoliko starinsko dikcijo.

Prevajanje bi moralo biti pisanje nove knjige in ne zgolj prestavljanje besed iz enega jezika v drugega. Ampak res je pa tudi, če želim prebrat neko knjigo npr. japonskega avtorja - ali naj se samo zato naučim japonščine ???

Podnapisi v kinu so pa že spet zgodba zase ...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hja, če bi prevajal neko tehnično knjigo bi naredil tako, kot si predlagala.

Pri prevajanju JRRTja pa je moje mnenje samo eno edino in popolnoma jasno: za božjo (Erujevo) voljo, pustite pri miru!!!

Suzuki, na žalost je tako, da vsi željni branja zabavne literature pač niso vešči angleščine. Si že kdaj pomislil, da so prevodi namenjeni njim? Prepričana sem, da se je prevajalec potrudil po svojih močeh, ampak prevod takega zahetvnega dela pač ni mačji kašelj. Kako pa naj bi arhaično dikcijo iz angleščine prevedel v slovenščino? Z uporabo Trubarjeve slovenščine? Al pa vsaj Prešernove?

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Einherier... prevod prevoda: KONEC... ZIG... ENDE... THE END... ŠLUS... :wink:

:twisted: :twisted:

Ahaaa!

Desmo uci se pri Vragici... zdej mi je cist jasno.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Če bi bilo po mojem, bi to povedal kratko in jedernato: VEGE! :D :wink:

Vege & see you in 12 months for part III. Bring us your money :wink:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!