Skoči na vsebino

Digitalni fotoaparat


Priporočene objave

Četudi digitalec uporablja full size ( 35mm) senzor :blink:

Tam je vse po 'pravilima službe' :-)

Tudi pri izbiri velikosti (slikovnega) senzorja gre za kompromis. Med elektroniko in optiko. :) Oba pristopa imata svoje prednosti in slabosti.

Full Frame (35 mm) slikovni senzor ima gotovo to prednost, da (pri enaki rezoluciji) omogoča večji Pixel Pitch oz. velikost ene same slikovne točke. Za primerjavo: Canon EOS 5D CMOS 13.3 MP (35.8 x 23.9 mm) - 8.2 x 8.2 µm vs. Nikon D2X CMOS 12.8 MP (23.7 x 15.7 mm) - 5.5 x 5.5 µm. To pomeni, da na eno slikovno točko (lahko) pade več fotonov, kar ugodno vpliva predvsem na šum (manj šuma pri višjih občutljivostih) in večji možen dinamični razpon. Druga prednost je, da je res širokokotni objektiv (efektivno <20mm, kar bi ob upoštevanju faktorja 1,6 pomenilo <12mm) je praktično mogoče uporabiti samo za Full Frame senzor. Tudi slika v kukalu je (praviloma) večja in svetlejša.

Vendar pa tak Full Frame slikovni senzor (z veliko diagonalo slikovnega polja) zahteva optično izredno kvaliteten objektiv. Da se slika na (oddaljenih) robovih ne "zmehča" oz. se ne pojavijo druga popačenja (CA, vignetting). Slika, ki jo slika objektiv, je najboljša (najbolj pravilna) v centru objektiva, proti robovom pa kvaliteta pada. Objektivi, ki pokrijejo samo (manjšo) površino digitalnega senzorja so zato optično manj zahtevni, lažji in tudi cenejši za izdelavo. Problemi so pojavijo, ko se bližamo širokokotnim goriščnim razdaljam.

Razmere so odražajo tudi pri globinski ostrini posnetka, ki je funkcija goriščne razdalje objektiva, zaslonke, oddaljenosti slikanega predmeta in velikosti filma / slikovnega senzorja. Slike posnete z digitalci imajo v splošnem večjo globinsko ostrino. Poenostavljeno gledano, se moramo za zajem istega slikovnega polja s fotoaparatom z manjšim slikovnim senzorjem (ob isti goriščni razdalji objektiva) bolj odmakniti od slikanega predmeta, s čimer se poveča globinska ostrina posnetka.

Popravljeno . Popravil Dry
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V primeru, da bi DSLR-ja kupil iz druge roke, so kakšne posebnosti na kaj bi moral bit posebno pozoren? Na bolhi je en oglas za Canon D300+kartica512+torba+objektiv iz Kita+ dve bateriji za 125.000 SIT.

Pozdrav od Roberta

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

na zunaj: predvsem, če je bil na tleh.. poglej, če se ti objektiv tesno prilega k bodyju..

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V primeru, da bi DSLR-ja kupil iz druge roke, so kakšne posebnosti na kaj bi moral bit posebno pozoren? Na bolhi je en oglas za Canon D300+kartica512+torba+objektiv iz Kita+ dve bateriji za 125.000 SIT.

Pozdrav od Roberta

probaj zvohat, kolk fotk je blo z njim narjenih, kdaj je izdelan in prečekiraj, kako kaj stvar funkcionira.

Se sliši pri fotkanju, če je zjahan, tudi na tipkah se vidi, kolk so plajtrave.

Digitalci SLR nimajo take življenjske dobe, kot klasični SLR.

Vsekakor ga na licu mesta sprobaj in prečekiraj fotke na računalniku.

Popravljeno . Popravil SymRu
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

če se ne motim, se da na nekaterih karticah (če je imel aparat tako označeno) tudi prebrat koliko fotografij je bilo z njo narejenih..... :?

+ vprašaj za račun, tako veš kdaj je bil kupljen in kje....

V primeru, da bi DSLR-ja kupil iz druge roke, so kakšne posebnosti na kaj bi moral bit posebno pozoren? Na bolhi je en oglas za Canon D300+kartica512+torba+objektiv iz Kita+ dve bateriji za 125.000 SIT.

Pozdrav od Roberta

http://www.bolha.com/oglas1413234

:)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

V primeru, da bi DSLR-ja kupil iz druge roke, so kakšne posebnosti na kaj bi moral bit posebno pozoren? Na bolhi je en oglas za Canon D300+kartica512+torba+objektiv iz Kita+ dve bateriji za 125.000 SIT.

Pozdrav od Roberta

predrago!!!

D300 nov z objektivom dobiš za tako ceno če ga še kje najdeš na zalogi. kartica ima tudi omejeno življ. dobo tako da ni vredna rabljena skoraj nič, dobra torba je nova vredna 30.000 sit, batarije niso vredne skoraj nič. glede na to da za dobrih 200.000 dobiš D350 z objektivom in kartico 1 GB se ti D300 sploh ne splača gledat razen za ceno pod 100.000.

težava DSLR je robustnost in življenska doba kar je tudi glavne razlika med digitalci tipa D350 in npr. D1.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

novega 300d težko, da boš sploh še kje dobil...se pa zato prodajajo rabljeni...predvsem zaradi novega 350D modela....kar ni slabo...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala za odgovore, postavil sem ga tudi na bolj "strokovni forum", ki se nanaša na vse kar se vrti okoli fotografiranja in sicer e-fotografija, pa nobenega odgovora. Sej pravim, motosvet je zakon :) Mal heca mal zares .)

A mogoče obstaja kakšno nepisano pravilo, koliko naj bi DSLR te klase v povprečju naredil slik? Npr. z mojim trotlom Sony P72 sem naredil v dveh letih in pol nekaj čez 5000 slik, pa za enkrat ne kaže neke iztrošenosti, seveda je DSLR nekaj drugega.

Drugače, se mi je pa prodajalec iz Kranja oglasil in pravi, da je kao ful dobro ohranjen in zelo malo rabljen, pa da ga prodaja, ker ga enostavno ne rabi in da če sem resen kupec, da se dobiva, pa da ga lahko sprobam in se potem pač sam odločim.

Je pa še en oglas in sicer Canon 350d, star pol leta, + Kit objektiv Canon 18-55 + Sigma 55-200 + Canon 50mm 1.8 za 210.000 SIT

Prijatelj, ki ima Canon 300D in mi je včeraj odsvetoval Olympusa E-500, ker naj bi ta imel ob slabši vidljivostu ful šuma,....., mi priporoča raje tako novejši model Canona kot tudi Nikona D70. Tudi od tega modela en oglas in sicer Nikon D70 kit z objektivom AF-S DX ZooM - Nikkor 18-70mm f/3.5-4.5 G IF ED. Zraven da tudi filtre za omenjeni objektiv v torbici in torbo za omenjeni aparat (Tamrac). Cena 190.000 SIT oziroma po dogovoru-tak nov z enakim objektivom pride v kitu za 284.000 SIT

Pervy, pri podjetju Input sem opazil, da EOS 300D še prodajajo in sicer v kitu za 198.000 SIT, preko spleta nakupovanje.net pa za 192.000 SIT. Ceneje nisem opazil nikjer :hmm:

Sym, kaj si mislil glede zjahanosti. Kaj slišiš pri fotkanju, kakšno čudno rožlanje v mehanizmu ali kaj podobnega, vendar, ker še nikoli DSLR-ja v rokah nisem imel, sploh ne vem kakšen mora bit zvok. Mogoče ne bi bilo slabo, da bi skočil do enega frenda, ki ima ravno tak DSLR, da si ga mal ogledam in potem primerjam z unim iz Kranja, če se odločim za tega.

Pozdrav od Roberta

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Sym, kaj si mislil glede zjahanosti. Kaj slišiš pri fotkanju, kakšno čudno rožlanje v mehanizmu ali kaj podobnega, vendar, ker še nikoli DSLR-ja v rokah nisem imel, sploh ne vem kakšen mora bit zvok. Mogoče ne bi bilo slabo, da bi skočil do enega frenda, ki ima ravno tak DSLR, da si ga mal ogledam in potem primerjam z unim iz Kranja, če se odločim za tega.

Pozdrav od Roberta

Tkole se sliši pri fotkanju (continuous burst of shots):

20d_d70_10d.mp3

Canon 20D, Nikon D70 in Canon 10D - v tem vrstnem redu. Pri prvem (na začetku) 5 posnetkov/sek, pri drugih dveh 3 posnetki/s.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Je pa še en oglas in sicer Canon 350d, star pol leta, + Kit objektiv Canon 18-55 + Sigma 55-200 + Canon 50mm 1.8 za 210.000 SIT

mislim da je Rolan v MB imel novega to kombinacijo (brez objektiva 50mm 1.8) in z 1 GB kartico v akciji za 220 ali 230k sit - poglej na njihovo stran.

glede količine slik nebi vedel koliko je življenska doba, če vprašaš kakšnega prodajalca ti bi znal povedati, vsekakor pa nebi gledal D300 ker je razlika v primerjavi z D350 ogromna (sem testiral oba) v ceni pa ne, razen če bi ga res dobil za okoli 100.000 sit.

sem kar zahteven uporabnik (predvsem športna fotografija) pa mi je D350 super, le še kak boljši objektiv si privoščim nekoč :OK:

v soboto slikam eno smučarsko tekmo pa bom potem objavil posnetke. :blush:

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Hvala vsem za nasvete! Pervy dobil sem enega 300D za 110.000 SIT+ osnovni objektiv (popolnoma nov objektiv), tako, da če bo dober,bom kar tega vzel. Za se uvajat v svet DSLR-jev bo za začetek pomoje kar v redu in raje si v prihodnosti, če bo potreba omislim kaj boljšega.

Pozdrav od Roberta

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še enkrat se moram oglasit :) Prodajalec mi je sporočil, da je naredil 12.000 slik v dveh letih. A mislite, da je to za en DSLR veliko?Mi je pa pripravljen dat fotoaparat na preizkušnjo za dva dni ob določeni garanciji .)

Pozdrav od Roberta

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Še enkrat se moram oglasit :) Prodajalec mi je sporočil, da je naredil 12.000 slik v dveh letih. A mislite, da je to za en DSLR veliko?Mi je pa pripravljen dat fotoaparat na preizkušnjo za dva dni ob določeni garanciji .)

Pozdrav od Roberta

Sem dobil odgovor. Zdržal naj bi vsaj 50.000 slik. Dodajam še eno trditev Canona, če bi koga zanimalo:

Canon trdi takole:

1Ds MarkII - 200.000

1Ds - 150.000

1D MarkII N - 200.000

1D - 150.000

5D - 200.000

20D - 100.000

350D - 50.000 tudi 300D

Pozdrav od Roberta

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Mislim da ti od vseh digitalcev canon nebi smel vzbujati straha pred nekvaliteto. Seveda če z njim delaš tako kot treba. Tudi po 50.000 posnetkih bi pomoje moral še delat ko urca.

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Pri DSLR-jih bo verjetno kar mehanizem in srce fotoaparata, se pravi špegl oz. prizma :glare: Če ti seveda ohišje prej ne razpade :)

Popravljeno . Popravil _OKI_
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

živjo!

Mene pa zanima katerga digitalca se mi splača kupet za tm okol 50-60k :?

Pa v kjeri trgovini bi se splačal kupet (največ popusta,...) <_<

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

  • 4 tedne pozneje...

mene zanima kok pridrtit digitalca na motor da bi lahk snemu

na čelado s tamočnim izolirtrakom

pa kam? na kestl?

..da boš snemal/slikal belanco in števce...

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

na čelado s tamočnim izolirtrakom

..da boš snemal/slikal belanco in števce...

ja da bi snemal cesto in stevce zravn .)

Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Meni je pa crknila zaslonka na mojemu Sonyu DSC-P72. Zdaj lahko slikam samo še podnevi, v zaprtih prostorih in ponoči pa je slika pretemna. Na servisu so rekli, da bi zamenjava optike prišla okoli 40.000sit, zato sem se odločil, da iščem novega. Po možnosi Sonya, ker sta mi ostali še dve kartici Memory stick (128+256mb). Ve kdo za kakšnega poceni Sonya? Lahko je tudi rabljen, samo da dela.

Popravljeno . Popravil Tomozuki
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

ja da bi snemal cesto in stevce zravn .)

Ja, jaz ga imam, vendar sem ga ravno prodal ljubi od brata :D Veš kaj, če se ti ne ravno mudi, počakaj še kakšen mesec in boš po moje za ugodne denarce lahko nabavil kakšnega H1 iz druge roke. Veliko boljši od P72, veliko več nastavitev, boljši zoom, slike odlične, stabilizacija slike, več pikslov, zato tudi boljši, kvalitetnejši izrezi, .... Sprva sem tudi sam razmišljal o H1, no potem sem se odločil za DSLR in vzel Dynax KM 5D .)

Pozdrav od Roberta

Popravljeno . Popravil Robert
Povezava do komentarja
Delite na drugih straneh

Ustvarite račun ali se prijavite za komentiranje

Za objavljanje se morate najprej registrirati

Ustvarite račun

Registrirajte se! To je zelo enostavno!

Registriraj nov račun

Prijava

Že imate račun? Prijavite se tukaj.

Vpišite se
  • Zadnji brskalci   0 članov

    • Noben registriran uporabnik, si ne ogleduje to stran.



×
×
  • Ustvari novo...

Pomembne informacije

Z uporabo te strani se strinjate z uporabo piškotkov in se strinjate s pravili o varovanju zasebnosti!